بذر تولیدی ایران در ۶۳ کشور قابل تجارت است

تهران- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ایران موفق به دریافت اعتبارنامه انجمن بین‌المللی بذر جهان شد، گفت: اکنون بذر تولیدی کشور ما در ۶۳ کشور قابل توزیع و تجارت است.

«کاظم خاوازی» عصر یکشنبه در حاشیه دیدار با «نیکلا سلاکوویچ» وزیر امور خارجه صربستان در محل وزارت جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران افزود: ایران و صربستان از گذشته در بخش کشاورزی با یکدیگر ارتباط داشتند.

وی با اشاره به اهمیت موضوع بذور کشاورزی و توانایی ایران در تولید انواع بذرها، بیان‌داشت: صربستان نیز در این زمینه تجربه‌های بسیار خوبی دارد و این تجربه دو طرفه می‌تواند به ما کمک کند و ایران را به یک هاب منطقه ای بزرگ بذر در بین کشورهای همسایه تبدیل کند.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان‌کرد: در این خصوص تجربه خوبی وجود دارد، زیرا یک ویژگی مهم ایران تنوع آب و هوایی است که بسیاری از کشورهای تولیدکننده بذر ندارند، همچینن در کشورمان مزیت تولید بذر در مناطق سرد وجود دارد.

تبدیل شدن ایران به مرکز منطقه‌ای صادرات محصولات کشاورزی

خاوازی گفت: بحث دیگر امتیازاتی است که صربستان در زمینه صادرات سیب درختی و لبنیات دارد و می‌تواند به بخش خصوصی ما کمک کند، زیرا ما پتانسیل های خوبی در این بخش‌ها داریم.

به گفته وی، ایران سالیانه ۱۱ میلیون تن شیرخام تولید می‌کند و از صنایع لبنی قوی برخوردار است، بنابراین تجربه مشترکی که صرب‌ها در صادرات دارند و کمکی که آنها می‌توانند داشته باشند، می‌توانیم به عنوان هاب منطقه مطرح شویم.

تولید داخلی  آفت‌کش های کم‌خطر با کمک صربستان 

 وزیر جهاد کشاورزی ادامه‌داد: صربستان فناوری تولید آفت‌کش‌ها با درجه هم‌زیستی خوب با محیط زیست و کم‌خطر را دارد  که ایران سال‌ها ماده موثره آن را از این کشور خریداری می کرد و اکنون درخواست کردیم که این تولید در داخل ایران اتفاق بیفتد. 

واردات کشت قراردادی ذرت از صربستان 

خاوازی با بیان اینکه صربستان به دلیل برخورداری از آب فراوان، تولیدکننده ذرت است، گفت: در تلاشیم ذرت را همان جا به صورت کشت قراردادی خریداری کنیم.

وی اضافه‌کرد: در مقابل پتانسیل‌های ما در زمینه زعفران، آبزیان از جمله میگو و خاویار و خشکبار خوب است و می توانیم صادر کنیم.

‌وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه گفت‌وگوهای اولیه بین دو کشور تا به اینجا خوب بوده است، گفت: بخش خصوصی در این شرایط باید به ما کمک کند.

صادرات واکسن‌های دامی ایران به صربستان 
وی با اشاره به اینکه ایران تجربه واکسن‌سازی خوبی در زمینه دامپزشکی دارد، افزود: صربستان مشکلات مختلف در زمینه دام و طیور دارد که با تولید واکسن‌هایی که در بخش خصوصی و موسسه سرم سازی رازی انجام می‌شود می توانیم به آنها کمک کنیم.

خاوازی با اشاره به دعوت از وزیر کشاورزی صربستان، اظهار داشت: مقرر شده در این زمینه بخش خصوصی ما با کارشناسان و معاونان وزارتخانه نشست برگزار کرده و راهکارهایی را برای توسعه بخش کشاورزی ایران تدوین کنند. 

برنامه ای برای واردات انبوه گوشت قرمز نداریم 
خاوازی درباره واردات گوشت قرمز از صربستان گفت: اکنون ایران برنامه‌ای برای واردات انبوه گوشت قرمز ندارد و این مهم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نیست.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه‌داد: برنامه ما حمایت از تولیدکنندگان و دامداران داخلی است و تلاش داریم قیمت مناسبی از  ستاد تنظیم بازار بگیریم.

وی با اشاره به اینکه  دام به اندازه کافی موجود است، ابراز امیدواری کرد: با این مجوزی که دریافت می شود، دام را با نرخ مناسب از داخل کشور تامین کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha