زلزله پنج میلیارد ریال به بارگاه بی بی حکیمه (س) خسارت زد

گچساران- ایرنا- رییس اداره اوقاف و امورخیریه گچساران گفت: زلزله ۵.۹ ریشتری پیش از ظهر امروز به مرکزیت بندر گناوه در استان بوشهر پنج میلیارد ریال به زیرساخت های حرم بی بی حکیمه (س) در این شهرستان خسارت زده است.

ابراهیم قاسمی روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اثر سقوط سنگ و ریزش کوه،که در پی این زلزله رخ داد بخش هایی از پل ورودی به حرم بی بی حکیمه (س) ،قسمتی ازآشپزخانه، سقاخانه،پارکینگ کانکس های اسکان در حرم بی بی حکیمه (س) دچار خسارت شده است.

بقعه متبرکه بی بی حکیمه (س)در پایان قرن سوم و اوایل قرن چهارم به دست ابو محمد حسن حاکم ارجان ساخته و در دوره های مختلف بازسازی شد.
مطالعه سیر تاریخی این آستانه مقدس نشان می دهد که این بارگاه در دوره صفویه به دستور شاه عباس نوسازی شد .

حرم بی بی حکیمه (س) در سال ۱۰۹۹ هجری قمری از سوی حسن علی خان زنگنه تعمیر و پس از آن عطا الله بیک حاکم وقت منطقه ،این بقعه را مرمت کرد.

وی بیان کرد: کارگروهی متشکل از چهار نفر خسارت های وارد شده به حرم بی بی حکیمه (س) را برآورد کرده اند و قرار است این کارشناسان از دیگر بقاع متبرکه این منطقه مانند امامزاده شاه ابوطالب(ع) را نیز بازدید کنند.

زلزله ۵.۹ ریشتری پیش از ظهر روز یکشنبه ۲۹ فروردین ماه به مرکزیت بندر گناوه در استان بوشهر در شهرستان گچساران احساس شد.

شدت زمین لرزه به حدی بود که بسیاری از شهروندان به کوچه و خیابان ریختند.

بارگاه نورانی حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) در گچساران به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری مذهبی در جنوب کشور است.

حرم بی بی حکیمه (س) در ۸۰ کیلومتری جنوب دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.

علی اکبر پاک، مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: به دلیل شدت لرزش زمین در زلزله پیش از ظهر امروز کارگروهی در حال بررسی برآورد خسارت های این زمین لرزه به بافت ها و آثار تاریخی گچساران هستند.

کاروان سرای خان عوض صفوی، قلعه آرو کهنه، کوشک گدنگون، گنبد لیشتر، گنبد بابا کلان، پل خیری و محمد خان، قلعه شامبراکان و ده برج از بناهای تاریخی شاخص در گچساران است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =