مرحومه احتشام رضوی درسال‌های مبارزه نواب صفوی، یار و یاور او بود

تهران - ایرنا - مرحومه نیره سادات احتشام رضوی همسر شهید سیدمجتبی نواب صفوی، سال ها یار و یاور این روحانی مبارز بود که با بنیان‌ جمعیت فداییان اسلام و با هدف اجرای احکام اسلام، تشکیل حکومت اسلامی، جهانی‌سازی اسلام و مبارزه با نظام سلطنت، با رژیم پهلوی مبارزه کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا،  مرحومه نیره‌ سادات احتشام رضوی همسر شهید سید مجتبی نواب صفوی بامداد امروز -یکشنبه- در ۸۸ سالگی بر اثر بیماری در مشهد دعوت حق را لبیک گفت. مرحومه از شهید نواب صفوی صاحب سه دختر بود و پیکر پاک او قرار است در مشهد تشییع شود.

سیدمجتبی نواب صفوی از روحانیان مبارز علیه رژیم شاه، بنیان‌گذار و رهبر جمعیت فداییان اسلام بود. فداییان اسلام عنوان گروهی بود که شهید نواب صفوی با هدف اجرای احکام اسلام، تشکیل حکومت اسلامی، جهانی‌سازی اسلام، مبارزه با نظام سلطنت و مخالفت با اساس رژیم پهلوی تاسیس کرد.

نواب صفوی در ۳۱ سالگی در پی ترور حسین علاء، از سوی رژیم پهلوی به اعدام محکوم شد و پس از دو ماه شکنجه در ۲۷ دی‌ماه ۱۳۳۴ به شهادت رسید.

همسر شهید نواب صفوی در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده می شود

پیکر "نیره اعظم نواب احتشام رضوی" همسر شهید سید مجتبی نواب صفوی بنیانگذار و رهبر جمعیت فدائیان اسلام که روز گذشته (شنبه) بر اثر بیماری سرطان روده در مشهد درگذشت، در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده خواهد شد.

حجت الاسلام حسین معصومی، مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران خراسان رضوی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا ضمن تسلیت درگذشت این همسر و مادر فداکار گفت: پیکر مرحومه احتشام رضوی امروز در رواق حضرت فاطمه زهرا (س) حرم مطهر رضوی به خاک سپرده خواهد شد.  

پدر مرحومه از رهبران قیام مسجد گوهر شاد

پدر مرحومه احتشام صفوی در دوران رضاخان از رهبران قیام مسجد گوهرشاد در مشهد بود که پس از این واقعه و تحمل زندان، ۶ سال به ساوه تبعید شد و پس از آزادی به تهران نقل مکان و با شهید نواب صفوی آشنا گردید این آشنایی زمینه ساز ازدواج شهید نواب صفوی و مرحومه احتشام رضوی در سال ۱۳۲۶ شد که حاصل هشت سال زندگی مشترک این زوج مجاهد سه فرزند به نام های فاطمه، زهرا و معصومه است.

شهید نواب صفوی که رهبر معظم انقلاب او را "پیشاهنگ جهاد و شهادت در زمان ما" لقب داده اند به همراه سه تن از اعضای جمعیت فدائیان اسلام به نام‌های خلیل طهماسبی، مظفر علی ذوالقدر و سید محمد واحدی در ۲۷ دی ۱۳۳۴ شمسی توسط عمال رژیم پهلوی به شهادت رسید، آرامگاه این شهید گرانقدر در وادی السلام قم است.

سید مجتبی میرلوحی، معروف به «نواب صفوی»

سید مجتبی میرلوحی، معروف به «نواب صفوی»، فرزند سید جواد متولد سال ۱۳۰۳ هجری شمسی است. سید مجتبی سوره‌های قرآن را به تشویق پدر و مادر خویش حفظ می‌کند و با پدر روحانی خود در مجالس قرائت قرآن شرکت فعال دارد. هفت ساله است که راهی دبستان می‌شود و پس از اتمام دوره ابتدایی در «مدرسه حکیم نظامی» وارد مدرسه صنعتی آلمانی ها می‌گردد.

رضاخان که به تازگی از طرف دولت استعمارگر انگلیس به سلطنت رسیده است، از مخالفان سرسخت اسلام و روحانیت است. از نخستین کارهای او منع بکارگیری تاریخ هجری قمری است. تاریخ هجری شمسی جایگزین تاریخ قمری می‌شود و او نام این تهاجم وسیع بر ضد فرهنگ اسلامی را، طرد یک سنت عربی تحمیل شده می‌نامد.

با رحلت پدر (۱۳۱۸)، سید محمد نواب صفوی، دایی سید مجتبی سرپرستی خانواده ایشان را بر عهده می‌گیرد. سید مجتبی عشق و علاقه زیادی به دروس اسلامی دارد و مایل است به دروس حوزه بپردازد. لیکن دایی وی که سرپرستی او را بر عهده گرفته و خود قاضی دادگستری است با سید مخالفت می‌کند. [سید مجتبی از عقیده خود دست برنمی‌دارد و در مسجدی که در خانی آباد است، شروع به فراگیری درس های حوزه می‌کند و همزمان در مدرسه آلمانی ها به دروس جدید می‌پردازد.

مقابله با کسروی و افکار غیر اسلامی منتشر شده در کشور 

در زمانی که نواب در نجف مشغول تحصیل است، یکی از کتاب های کسروی به دستش می‌رسد. نوشته‌ای که مؤلف در آن به حضرت امام صادق علیه السلام توهین نموده است. ایشان کتاب را به چند تن از اساتید و مراجع تقلید نجف اشرف عرضه می‌دارد و حضرت آیت الله العظمی حاج آقا حسین قمی با صراحت حکم ارتداد نویسنده کتاب را اعلام می‌دارد.

سید بزرگوار از بزرگانی در جامعه برای تهیه اسلحه پول می‌گیرد و در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه روز بیست و سوم اردیبهشت سال ۱۳۲۴ کسروی در میدان حشمت الدوله هدف قرار می‌گیرد. اما به علت فرسودگی اسلحه موفقیت حاصل نمی‌شود. نواب به زندان می‌افتد و علمای ایران و نجف خواستار آزادی نواب می‌گردند و ایشان بعد از دو ماه با قید کفالت آزاد می‌گردد.

تشکیل فدائیان اسلام

نواب بعد از دستگیری رژیم ستمشاهی به واسطه ترور کسروی با آزادی از زندان به فکر تشکیل «فدائیان اسلام» می‌افتد، تا به وسیله آن با عناصر فاسد در جامعه به مبارزه برخیزد و با انتشار اعلامیه‌ای موجودیت فدائیان اسلام را اعلان می‌دارد. او در برپایی این سازمان اسلامی می‌گوید: در خواب جدم سیدالشهداء‌ علیه السلام را دیدم که بازوبندی به بازویم بست و روی آن نوشته شده بود «فدائیان اسلام».

انتشار اعلامیه، مسلمانان غیور را متوجه فدائیان اسلام می‌نماید و افرادی به گروه او می‌پیوندند. ساعت ۱۰ صبح روز بیستم اسفند ماه ۱۳۲۴ آیات قهر الهی آشکار می‌شود و کسروی توسط چهار تن از فدائیان اسلام (سید حسین و سید علی امامی، جواد مظفری و علی فدایی) از میان برداشته می‌شود تا جامعه اسلامی به حرکت خود در مسیر الهی ادامه دهد.

فدائیان اسلام با بانگ تکبیر از محوطه دادگستری دور می‌شوند و در حین پانسمان زخم های خود در بیمارستان سینا بازداشت می شوند. رهبر فدائیان به مشهد می‌رود و از راه شمال به آذربایجان، همدان و کرمانشاه راهی می‌شود. در بین راه روحیه عشایر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و با علمای شهرستان ها تماس حاصل کرده، درخواست می‌کند تا برای آزادی فدائیان اسلام تلگراف هایی به دولت بفرستند و خود از همانجا به نجف اشرف می‌رود. در همین ایام حضرت آیت الله العظمی آقا سید ابوالحسن اصفهانی وفات می‌یابد. به همین مناسبت عده‌ای از دولتمردان ایران برای عرض تسلیت به مراجع نجف از طرف شاه راهی نجف می‌شوند.

در یکی از مجالس که فرستادگان شاه حضور دارند، جناب نواب منبر رفته، ضمن حمله شدید به دولت «قوام السلطنه» (نخست وزیر وقت) می‌گوید: چطور شما برای فوت یک نفر روحانی بزرگ به نجف آمده و به مقامات روحانی تسلیت می‌گویید در حالی که روحانی دیگری همچون آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی را در ایران به جرم دفاع از اسلام به زندان افکنده‌اید!؟ ایشان آزادی حضرت آیت الله کاشانی و فدائیان اسلام را در جلسه مطرح می‌نماید و حوزه علمیه نجف اشرف آزادی زندانیان را از مقامات مسئول می‌خواهند و پس از چندی خواسته‌شان جامه عمل می‌پوشد.

بعد از آزادی آیت الله کاشانی، دیدارهایی با ایشان صورت می‌گیرد. جناب نواب نظرات خود را به ایشان عرضه می‌دارد و اعلام می‌کند که در صدد ایجاد حکومت اسلامی در ایران است، حضرت آیت الله کاشانی که از مبارزان و مجاهدان بزرگ عصر خویش است و در گذشته در جنگ انگلیس با عراق شرکت فعال داشته و در اثر همین فعالیت ها به ایران تبعید شده است اینک با نواب میثاق می‌بندد تا در ایران حکومت اسلامی بنا نهند.

شهادت نواب

۲۵ دی ماه ۱۳۳۴ بیدادگاه دژخیم به سید مجتبی نواب صفوی و سه یار فداکارش حکم اعدام می‌دهد.  به نواب ندایی می‌رسد که رفتنی است. وضوی عشق می‌سازد و به نماز می‌ایستد. آنان در ۲۷ همان ماه مطابق با سالگرد شهادت صدیقه طاهره حضرت فاطمه سلام الله علیها به خیل شهدا می‌پیوندند. وی به هنگام شهادت، در لحظه‌های آخر حیات با لحنی دلنواز آیاتی از قرآن کریم را تلاوت نموده، بانگ اذان سر می‌دهد و نزدیکی های طلوع فجر به آسمانیان می‌پیوندند.

شهدا در مسگرآباد به خاک سپرده می‌شوند. وقتی تصمیم گرفته می‌شود تا آن جا پارک شهر شود، توسط مردم شبانه از تهران به قم انتقال یافته و در قبرستان «وادی السلام» قم جای می‌گیرند.

یادش گرامی باد

رضا رضایی مجد

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha