اشرف غنی: اکنون انتخاب دوستی و دشمنی با پاکستان است

کابل - ایرنا - رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به خروج نیروهای نظامی خارجی از این کشور اعلام کرد که اکنون تصمیم دوستی و دشمنی با افغانستان، در دست پاکستان است و آنها باید انتخاب کنند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، محمداشرف غنی امروز در نشستی با حضور شماری از نیروهای پلیس با اشاره به اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: اگر افغانستان ناامن باشد، پاکستان نیز آرام نخواهد بود و اگر آن کشور آسایش افغانستان را بخواهد آنها نیز آسایش خواهند داشت.

وی خطاب به مقامات پاکستان افزود: اکنون انتخاب دوستی و دشمنی در دست شما است، در صورتی که پاکستان دوستی را انتخاب کند، افغانستان آماده است که با افزایش همکاری کشورهای منطقه و جهان، با پاکستان همکاری نماید.

اشرف غنی اضافه کرد: در تاریخ معاصر افغانستان نخستین بار است که برای همه فرصت مناسب فراهم شده است و ما از دو سال گذشته آمادگی کامل برای رفتن خارجی‌ها داریم.

وی گفت: ما برای حفاظت از خاک این کشور آمادگی کامل داریم، وقت آن رسیده است که حاکمیت ملی افغانستان به گونه ای کامل اجرایی گردد و پاکستان بی‌طرفی خود را ثابت کند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین خطاب به احزاب سیاسی و سیاستمداران جناح جمهوریت هم گفت: جمهوریت یک صف است و صف مقابل آن دشمن می باشد و آنهایی که در کنار جمهوریت نیستند دیگر در کنار ما برای آنها جایی نیست.

اشرف غنی اضافه کرد: طالبان برای ادامه جنگ، مشروعیت دینی ندارند. اجماع علمای جهان اسلام، جنگ افغانستان را نامشروع خوانده است.

رییس جمهور افغانستان در سخنان اخیر خود گفته بود که دیدگاه ما حاکمیت، جمهوریت، مردم سالاری، افغانستان آباد، آزاد و مستقل است. اگر طالبان در این چارچوب صلح می کنند، آغوش ما به روی آنان باز است و بدون آن، انتخاب جنگ و دوام آن، بهانه طالبان است.

دولت افغانستان همواره پاکستان را متهم به پناه دادن، تجهیز و آموزش طالبان در جنگ افغانستان کرده و تأکید می کند که رهبران طالبان در پاکستان در پشت صحنه جنگ افغانستان برنامه های خود را طرح و از مدارس پاکستان سرباز گیری می‌کنند.

اعلام خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در بین آگاهان سیاسی و نهادهای این کشور گمانه زنی‌ها را برای چگونگی وضعیت این کشور بوجود آورده و شماری از آنها نگران هستند که مبادا با خروج نیروهای خارجی این کشور باردیگر با جنگ داخلی مواجه شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =