ظرفیت ذخیره آب سد یامچی اردبیل کاهش یافت

اردبیل-ایرنا- مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای استان اردبیل گفت: در هفت ماهه سال آبی جاری کاهش بارش‌های موثر و افزایش دما در حوضه آبریز رودخانه بالیخلوچای سبب کاهش ذخیره آب در مخزن سد یامچی در استان اردبیل شده است.

به گزارش ایرنا، اسدالله دیندار سوها روز یکشنبه در حاشیه بازدید از سد یامچی به ایرنا افزود: مقایسه آماری بارندگی‌ها در ایستگاه‌های باران سنجی معرف منطقه نشان می‌دهد که از اول مهرماه سال گذشته تاکنون بارندگی در سطح حوضه سد یامچی نسبت به سال گذشته و بلندمدت کاهش محسوس داشته است .

وی بیان کرد: بررسی‌های ماه به ماه مقادیر بارندگی‌های سال جاری با سال گذشته و بلندمدت در ایستگاه‌های این شرکت، حاکی از این است که در دی ماه ۱۳۹۹، حدود ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته و نیز ۵۰ درصد نسبت به درازمدت، بارندگی کمتری در حوضه بالادست این سد اتفاق افتاده است.

دیندار سو ها با بیان اینکه در فروردین ۱۴۰۰ کمبود بارش به ۵۴ درصد کاهش  یافته است، افزود: دلیل اصلی کاهش دخیره آب در سد یامچی کاهش بارندگی، افزایش تبخیر از سطح حوضه آبریز و افزایش مصرف آب در شهر اردبیل است.

وی همچنین ادامه داد: بررسی پوشش برفی حوضه بالادست سد یامچی براساس ۴ ایستگاه  برف‌سنجی واقع در ارتفاعات سبلان (ایستگاه های آلوراس، صائین، سئین و سردابه) نیز نشان میدهد که سطح پوشش برفی و چگالی و ارتفاع برف و آب معادل، در مقایسه با آمار بلندمدت کمتر بوده است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: حجم آورد جریان آب در سد یامچی تاکنون حدود ۱۵ درصد کاهش نسبت به متوسط بلندمدت را نشان می‌دهد و روند کاهش آوردها هم در روزهای آتی بیشتر خواهد شد.

وی اظهار کرد: افزایش بی‌رویه مصرف آب، میزان حجم آورد حوضه آبریز و افزایش ذخایر آبی سد را برای روزهای آینده با چالش جدی روبرو ساخته است و ضروری است کشاورزان  در رعایت الگوی کشت و شهروندان اردبیلی هم  در مصرف بهینه آب جدی باشند.

حوضه آبریز سد یامچی در وسعت حدود ۷۲۵ کیلومترمربع دارای پنج سرشاخه لای چای، نیرچای، امام چای، مشتقین چای و جوراب چای است  که پس از بهم پیوستن این آبراهه‌ها در محل ساختگاه سد یامچی، رودخانه بالیخلی چای را تشکیل می‌دهند، این سرشاخه ها و انشعابات از ارتفاعات کوه سبلان سرچشمه گرفته و در امتداد و جهت غرب به شرق استان و با عبور از مرکز شهر اردبیل به رودخانه قره سو می پیوندد.

سد یامچی مهمترین منبع تامین کننده آب شرب شهر اردبیل می‌باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha