گفت و گو بین ایران و عربستان سعودی؛ این همه جنجال برای چه؟

بغداد - ایرنا - روزنامه «فایننشال تایمز» انگلستان امروز کوشید تا نزدیکی بین عربستان و ایران را تابوشکنی یا برخلاف عرف دیپلماتیک تلقی کند، موضوعی که فارغ از صحت و سقم آن به عنوان اصل رایزنی و گفتگو بین دو کشور مسلمان و همجوار عجیب و نامانوس نیست بلکه در گذشته هم حتی در دوره های پرتنش وجود داشته است.

به گزارش ایرنا، برخلاف آنچه که این رسانه غربی کوشیده است آن را تابوشکنی یا برخلاف عرف دیپلماتیک بازتاب دهد، اصل گفت وگو بین دو کشور مسلمان و همسایه حتی در شرایط ناخوشایند مسبوق به سابقه و عادی است ضمن اینکه در مورد ایران و عربستان قبلا در مواردی همچون مذاکرات مناسک حج وجود داشته است.

در حالی که این روزها ارتباطات غیر متعارف از جمله عادی سازی رابطه بین رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی طبیعی جلوه داده می شود، برخی رسانه ها کوشیدند که گفت وگو و ارتباط بین دو کشور عربستان سعودی و ایران غیر طبیعی و نامتعارف قلمداد شود.

رسانه انگلیسی به گونه ای گزارش را منعکس کرد که انگار دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی نباید با هم ملاقات و گفت وگو کنند و دیدار بین مقامات دو کشور امری عجیب و غیرقابل باور است.

این رسانه همانند گزارش دیگر رسانه های غربی در سنوات گذشته کوشیده است ادعا کند که دو کشور ایران و سعودی از بیم رسوا نشدن، گفت وگوها را به صورت محرمانه و دور از چشم رسانه ها انجام داده اند در صورتی که واقعیت چیز دیگری است.

تمامی گزارش ها حاکیست که عراق در سال های اخیر به صورت داوطلبانه متولی وساطت بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی شده است که این اقدام عراق نیز برخاسته از آموزه ها و ارزش های دینی اسلام است که هرگاه بین دو مسلمان اختلاف ایجاد شد، طرف ثالثی بین آنها رفع کدورت کرده و واسطه خیر آشتی بین دو طرف شود.

از نگاه کارشناسان، خود عراق نیز از این وساطت ذینفع است و معتقد است که هرگونه نزدیکی بین تهران و ریاض به صورت مثبتی بر اوضاع داخلی این کشور منعکس می شود بر همین اساس در طول سنوات گذشته رهبران سیاسی و دولتمردان عراق، طرح های مختلفی برای کاهش تنش در منطقه مطرح کرده اند که آخرین مورد آن، طرح «برهم صالح» رییس جمهوری عراق تحت عنوان «ائتلاف منطقه ای بر مبنای توسعه اقتصادی» است که در اواخر آبان ماه ۹۷ در جریان سفر به تهران عنوان کرده بود.   

در دوره «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر سابق عراق تلاش های وساطت با جدیت بیشتری پیگیری شد و در شرف نتیجه دادن بود که آمریکایی ها با به شهادت رساندن سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی سپاه قدس در سپیده دم جمعه ۱۳ دیماه ۹۸ در این تلاش های بغداد وقفه ایجاد کردند.

عبدالمهدی در همان زمان در سخنرانی معروف خود در پارلمان عراق در ۱۵ دیماه ۹۸، متعاقب شهادت سپهبد شهید سلیمانی و «ابومهدی المهندس» فرمانده نیروی الحشد الشعبی گفت که سلیمانی حامل پیامی از جمهوری اسلامی ایران در پاسخ پیام قبلی سعودی ها بود.

در دولت «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر فعلی عراق نیز این وساطت ها دنبال شده و گزارش رسانه های عراقی حاکیست که بخشی از اهداف سفر اخیر او به عربستان سعودی (در ۱۱ فروردین ماه ۱۴۰۰) در این راستا بوده است.

از این رو بازتاب خبر گفت وگوی مستقیم بین مسوولان ایرانی و سعودی در بغداد در نهم ماه جاری میلادی (۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۰)، در رسانه های عراق امری طبیعی تلقی می شود زیرا آن را ناشی از موفقیت وساطت های کشور خود در طول سال های اخیر می دانند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز در مصاحبه مبسوط با ایرنا که بزودی منتشر می شود، درباره وساطت عراق بین ایران و عربستان سعودی گفت ایران از هرگونه تحرکی که منجر به توسعه روابط، همکاری ها و نزدیکی بین همسایگان شود استقبال و حمایت می کند و مشوق آن است.

وی با بیان اینکه بخشی از وساطت های عراق برای تنش زدایی در منطقه برای بازیافت جایگاه سیاسی عراق است، افزود: ایران از توسعه روابط عراق با دنیای عرب و اسلام و رفت و آمد مقامات و مسوولان این کشورها به بغداد و سفر مقامات عراقی به این کشورها استقبال  و از آن حمایت می کند.

به گفته وی، به هر میزان که این تلاش ها منجر به توسعه روابط و همکاری و دوستی بین کشورهای منطقه به ویژه همسایگان شود، به نفع منطقه است.

پیش از این نیز ادعایی در خصوص گفت وگوی مستقیم بین عربستان سعودی و ایران شده بود که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ۲۵ آذرماه ۹۸ آن را تکذیب کرد و گفت که هیچ گونه گفت وگوی محرمانه بین تهران و ریاض وجود ندارد.

طبق گفته سخنگوی وقت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آن زمان، برخی کشورها از روی حسن نیت برای وساطت بین ایران و عربستان سعودی تلاش می کنند اما گفت وگوهای تهران و ریاض در زمان حاضر به تدابیر مربوط به مناسک حج ارتباط دارد.

آنچه را رسانه های غربی در روز یکشنبه کوشیدند غیر طبیعی جلوه دهند کاملا طبیعی و در راستای منافع ملت های منطقه است، اما غیر طبیعی و نامتعارف آنجاست که می کوشند، تابوشکنی کرده و عادی سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی  را عادی القا کنند.

به اعتقاد ناظران، گفت و گو و ملاقات بین مقامات دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی نیازمند محرمانه بودن و پشت درهای بسته نیست بلکه هر زمان انجام شود، در روز روشن خواهد بود و همه افکار عمومی از آن مطلع خواهند شد، آنچه در این برهه مهم است اینکه هنوز این دیدار و گفت وگوها شروع نشده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha