پوشش رایگان ۷۶ درصد جمعیت ایلام زیر چتر بیمه سلامت

ایلام - ایرنا - برخورداری قشرهای محروم جامعه از چتر حمایتی خدمات بیمه‌ای یکی از الزامات طرح تحول سلامت در کنار توسعه امکانات و تجهیزات درمانی و پزشکی است.

به گزارش ایرنا، بیمه سلامت از جمله خدماتی است که افراد بدون بیمه به راحتی می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند و نخستین بار سال ۹۳ برای تحت پوشش قرار دادن آن دسته از افراد جامعه که توانایی برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی را نداشتند، اجرا شد.

طرح تحول سلامت و چترگسترده بیمه‌ای با وجود کاستی ها اما از کارنامه‌های درخشان دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود و مردم از اقدامات صورت گرفته در مناطق مختلف کشور از آن بهره‌مند هستند.

با داشتن بیمه سلامت می‌توان بخشی از هزینه‌های مربوط به درمان را پرداخت کرد و از خدمات مربوط به بستری و خدمات درمانی سرپایی در بیمارستان‌ها، پاراکلینیک­‌ها، کلینیک‌ها و سایر مراکز درمانی بهره برد.

بیمه سلامت با ۴۲ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش، ۵۱ درصد جمعیت کشور را زیر چتر حمایتی دارد.

علاوه بر خدمات متنوعی که سال‌ها توسط بیمه سلامت ارائه شده است این بیمه در راستای وظیفه خدمت‌رسانی خود در زمان  شیوع کرونا نیز خدمات بسیاری به بیماران ارائه داد.

استان ایلام نیز از جمله استان‌هایی است که از این بیمه اسقبال کرده و ۳۴۶ هزار نفر از جمعیت ۵۸۰ هزار نفری استان معادل ۷۶ درصد تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند.

افراد فاقد بیمه تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند

مدیرکل بیمه سلامت ایلام گفت: در راستای اجرای آیین نامه ارزیابی توان مالی تمام افراد فاقد بیمه شناسایی و تحت پوشش بیمه اجباری بیمه سلامت قرار می گیرند.

وی افزود: طبق بند الف ماده ۷۰ برنامه ششم توسعه، سازمان بیمه سلامت ملزم به بیمه اجباری همه افراد جامعه است و در این راستا با اجرای آیین نامه ارزیابی وضعیت، تمامی افراد محروم و کم درآمد که در دهک های پایین جامعه قرار دارند توسط دولت بصورت رایگان بیمه می شوند.

رحیمی گفت: هدف سازمان بیمه سلامت ارائه خدمات مطلوب و حمایت از مردم و بیمه شدگان به خصوص اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیر جامعه است که در این راستا دفترچه های بیمه سلامت همگانی بدون آزمون وسع و به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

رحیمی افزود: ۳۴۶ هزار نفر از جمعیت استان در قالب صندوق کارکنان دولت، سایر اقشار روستاییان و عشایر، ایرانیان و سلامت همگانی تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

تمدید دفترچه های بیمه سلامت تا شهریور ۱۴۰۰

مدیرکل بیمه سلامت ایلام گفت: با توجه به شرایط کرونایی همه دفترچه های بیمه سلامت در استان تا شهریور ۱۴۰۰ تمدید شدند که این دفترچه ها شامل صندوق کارکنان دولت، روستاییان، سلامت همگانی و ایرانیان(صرفا بیماران خاص) است.

رحیمی افزود: تمدید دفترچه های بیمه سلامت به منظور کاستن از مراجعات بیمه شدگان سلامت به دفاتر پیشخوان و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از تجمع افراد صورت گرفته است.

وی یادآور شد: با تمدید دفترچه بیمه شدگان تحت پوشش این بیمه نیازی به مراجعه حضوری به ادارات و دفاتر پیشخوان نیست و این کار بصورت سیستمی صورت می گیرد.

مدیرکل بیمه سلامت ایلام اظهار داشت: این بیمه، سالانه بیش از یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای هزینه درمان بیمه‌شدگان به موسسات و مراکز درمانی طرف قرارداد در استان پرداخت می‌کند.

رحیمی ادامه داد: بیمه سلامت ۹۰ درصد هزینه درمان بیماران کرونایی را پرداخت می کند و بطور میانگین هر بیمار کرونایی ۴۰ میلیون ریال برای سازمان بیمه سلامت هزینه دارد.

۳۲ هزار دفترچه رایگان بیمه سلامت در ایلام صادر شد

مدیرکل بیمه سلامت ایلام با موفق خواندن طرح بیمه سلامت در استان گفت: سال گذشته ۳۲ هزار دفترچه درمانی در راستای مصوبات ستاد ملی کرونا و ابلاغی از سوی سازمان بیمه سلامت ایران به صورت رایگان در استان صادر شده است.

نورالدین رحیمی اظهار داشت: ۳۴۶ هزار در استان تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند، از این تعداد ۲۲۳ هزار و ۶۱۲ نفر روستایی، ۵۶ هزار و ۲۰۶ نفر کارکنان دولت، یک هزار و ۵۱۹ نفر ایرانیان، ۳۲ هزار و ۳۰ هزار نفر همگانی و ۳۰ هزار و ۲۱۹ نفر سایر اقشار هستند.

مدیرکل بیمه سلامت ایلام یادآور شد: هم اکنون ۵۱۰ نفر بیمار خاص در استان نیز از حمایت های ویژه بیمه سلامت بهره مند هستند.

۲۳۲ مرکز درمانی بخش خصوصی الکترونیکی شدند

مدیرکل بیمه سلامت ایلام گفت: ۲۳۲ مرکز درمانی بخش خصوصی طرف قرارداد بیمه سلامت مجهز به نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی شدند.

رحیمی اظهار داشت: مراکز درمانی بخش خصوصی طرف قرارداد بیمه سلامت در استان شامل ۱۱۲ مطب ، ۶۰ داروخانه ، ۱۹ آزمایشگاه ، ۹ مرکز تصویربرداری و ۱۶ بیمارستان است.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد این مراکز به نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی تجهیز شدند، یادآور شد: از ابتدای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در این استان تاکنون بیش از ۲۳۷ هزار نسخه الکترونیکی صادر شده است.

وی ادامه داد: بیماران در این طرح تنها با ارائه کد ملی می‌توانند از خدمات درگاه بهره مند شوند و نیازی به ارائه دفترچه کاغذی درمان نیست و استقبال پزشکان از این طرح و همکاری خوب سازمان نظام پزشکی استان و دانشگاه علوم پزشکی قابل تقدیر است.

مدیرکل بیمه سلامت ایلام گفت: سرعت، سهولت، دسترسی آسان، افزایش دقت و صحت در نسخه نویسی، کاهش خطاهای پزشکی، جلوگیری از مصرف کاغذ و جلوگیری از قاچاق دارو از مهمترین مزایای اجرای طرح نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی است.

وی اضافه کرد: بیمه سلامت ایلام موفق به کسب رتبه برتر نسخه نویسی الکترونیک در سطح کشور و کسب رتبه برتر ستاد اقامه نماز در سال ۹۸ شد.

۲ داروی کرونا تحت پوش بیمه سلامت قرار گرفت

میدر کل بیمه سلامت گفت: ۲ داروی رمدسیویر و فاویپیراویر جهت درمان بیماران کرونایی طبق مصوبه شورای عالی بیمه سلامت کشور تحت پوشش این سازمان قرار گرفتند و به تبع آن بیمه سلامت ایلام نیز این داروها را تحت پوشش قرار داده است.

رحیمی اظهار داشت: قرارداد داروهای بیماران کرونایی در راستای بند "ج" ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور مبنی بر تدوین و ابلاغ بسته پایه توسط وزارت بهداشت و همچنین مصوبه شورای عالی بیمه سلامت کشور در خصوص پوشش بیمه ای خدمات و ملزومات پزشکی بیماران مبتلا به کرونا صورت گرفته است.

رحیمی یادآور شد: هم اکنون ۲ هزار و ۴۰۰ قلم دارو و ۴۵۰ قلم تجهیزات پزشکی تحت پوشش بیمه ای سازمان بیمه سلامت قرار دارد.

به گزارش ایرنا، ۳۴۶ هزار نفر در استان ایلام تحت پوشش بیمه سلامت هستند و دارای ۲۸۶ مرکز و موسسه طرف قرارداد و ۲۱ دفتر پیشخوان تحت پوشش است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =