۲۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۳۶
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84299462
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کرونا در جنوب آسیا؛ انتشار سریع ویروس جهش یافته در هند

دهلی نو-ایرنا- در میان افزایش بی‌سابقه موارد ابتلا به کرونا در هند، کارشناسان اعلام کرده‌اند ویروس جهش یافته در این کشور به سرعت در حال سرایت به انسان است و این امر کنترل شیوع کرونا در هند را بسیار مشکل می‌کند.

به گزارش ایرنا، وزارت بهداشت هند روز یکشنبه اعلام کرد که در بیست و چهار ساعت گذشته، این کشور بیش از ۲۶۱ هزار و ۵۰۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا به ثبت رسانده و یک هزار و ۵۰۱ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. به این ترتیب تاکنون در هند ۱۴ میلیون ۷۸۸ هزار و ۱۰۹ نفر به کرونا مبتلا شده و ۱۷۷ هزار و ۱۵۰ نفر قربانی این بیماری همه گیر شده‌اند. 
از سوی دیگر هند تاکنون ۱۱۰ میلیون نفر را واکسینه کرده است. 
به گزارش "رویترز" کارشناسان بهداشتی هند معتقدند که احتمالا یک نوع جدید جهش یافته از ویروس کرونا که بسیار واگیرتر از انواع دیگر است در این کشور پرجمعیت در حال گسترش است. 
این ویروس جهش یافته احتمالا دلیل موج بزرگ دوم کرونا در هند است که شبکه بهداشت و سلامت این کشور را به چالش کشیده و روزانه بیش از یک هزار نفر را به کام مرگ می‌کشاند. 
"ماریا وان کرکوو "مقام ارشد تکنیکی در سازمان جهانی بهداشت گفت: ما در حال تحقیق بر روی ویروس جهش یافته در هند هستیم. جهش این ویروس باعث شده است که کارایی واکسن‌ها در مقابل آن کاهش یابد. 
ویروس جدید در هند هویت درحال تغییر ویروس‌ها را نشان می‌دهد و تلاش‌های مقابله با آن را با مشکل مواجه می‌کند. هند سال گذشته یکی از سخت گیرانه‌ترین قرنطینه‌ها در جهان را اجرایی کرد. موج دوم کرونا در هند پیروزی سخت سایر کشورها را نیز خنثی می‌کند چون این نوع اکنون به ۱۰ کشور دیگر نیز سرایت کرده است. 
نوع جدید ویروس کرونا در هند بی‌ ۱.۶۱۷ است که تاکنون دو بار جهش یافته است. این ویروس اولین بار سال گذشته توسط یک دانشمند هندی کشف شد و دولت هند روز دوشنبه هفته گذشته اطلاعات بیشتری در مورد آن را در اختیار سازمان جهانی بهداشت گذاشت. 
ویروس‌ها به عنوان بخشی از تکامل زیستی خود، همیشه جهش می‌کنند. برخی جهش‌ها ویروس را ضعیف می‌کند در حالی که برخی دیگر ممکن است آن را قوی‌تر کرده و باعث تکثیر سریعتر یا ایجاد عفونت بیشتر شود. 

کمبود تخت بیمارستان در بسیاری از شهرهای هند از جمله دهلی نو 


افزایش شدید مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها در شهرهای مختلف هند سبب شده است که آن‌ها با کمبود تخت و اکسیژن مواجه شوند
خبرگزاری "ای ان آی" هند در این خصوص گزارش داد، سروزیر ایالت دهلی اعلام کرد که پایتخت هند در یک روز گذشته بیش از ۲۴ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا گزارش داده است و با کمبود شدید تخت‌های بیمارستانی مواجه است. 
آرویند کجریوال سروزیر ایالت دهلی گفت: وضعیت بسیار بحرانی است. با کمبود اکسیژن مواجه هستیم. تخت‌ها در بخش‌ای سی یو به سرعت پر می‌شوند. 
دهلی نو روزهای شنبه و یکشنبه را قرنطینه کامل اعلام کرده است و در میان کلان شهرهای هند قرار دارد که بیشترین آمار روزانه ابتلا به کرونا در این کشور را ثبت می‌کند. 
اگرچه سال گذشته دولت هند بزرگ‌ترین قرنطینه سراسری در جهان را به مدت سه ماه ادامه داد، اما در سال ۲۰۲۱ تقریبا تمام محدودیت‌ها را لغو کرد و با انجام مراسم مذهبی بزرگ موافقت کرد. 
در چند هفته گذشته مراسم بزرگ هندو با حضور صدها هزار نفر در نقاط مختلف این کشور برگزار شد و دولت هند به صورت فعال اقدام به برگزاری تبلیغات انتخاباتی در ایالت ها کرد. 
از سوی دیگر مردم هند نیز نسبت به رعایت توصیه‌های بهداشتی بی‌تفاوت شده‌اند. 

هند آماده افزایش بزرگ تولید واکسن در میان افزایش شمار مبتلایان به کرونا 


هند یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان واکسن درجهان است اما موج دوم کرونا این کشور را غافل گیر کرده و دولت را به فکر وارد کردن واکسن کرده است. 
"هندوستان تایمز" به نقل از هارش واردان وزیر بهداشت هنداعلام کرد که این کشور تا روز شنبه ۱۲۵ میلیون نفر را واکسینه کرده است و تا پایان هفته ۱۱.۶ میلیون واکسن دیگر آماده خواهد شد. 
با این حال چندین شهر هند مانند دهلی نو و مومبای از کمبود واکسن کرونا انتقاد کرده‌اند. در این راستا دولت هند اعلام کرده است که قصد دارد تولید ماهانه واکسن خود را با ۱۰برابر افزایش به ۱۰۰ میلیون واکسن افزایش دهد تا بتواند تعدادی بیشتری از مردم را در مقابل کرونا واکسینه کند. 
در مقایسه با سایر کشورهای منطقه هند دارای بالاترین نرخ واکسینه افراد می‌باشد. 

قرنطینه سراسری در بنگلادش و ممنوعیت ورود اتباع خارجی به سریلانکا 


در میان افزایش موارد جدید کرونا در جنوب آسیا، بنگلادش به عنوان یک کشور پر جمعیت یک قرنطینه سراسری یک هفته‌ای وضع کرده است. 
بنگلادش در روز گذشته بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا را ثبت کرده است. به این ترتیب تاکنون در این کشور بیش از ۷۱۵ هزار نفر به کرونا مبتلا شده در حالی که ۱۰ هزار نفر دیگر قربانی این بیماری شده‌اند. 
نشریه "داکا تریبون" گزارش داد: خیابان‌های شهر داکا روز یکشنبه خالی از هرگونه ترافیک بود. قرنطینه سراسری در این کشور تا روز چهارشنبه ادامه خواهد یافت. 
 از سوی دیگر بنگلادش تاکنون ۵ میلون و ۷۰۰ هر نفر را یک بار واکسینه کرده و ۹۰۰ هزار نفر دو واکسن کرونای خود را دریافت کرده‌اند. 
مقامات این کشور اخطار می‌دهند که ذخیره ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار واکسن کرونای بنگلادش تا یک ماه آینده به اتمام خواهد رسید. 
بنگلادش قرار بود ماهانه ۵ میلیون واکسن کرونا از هند دریافت کند اما اکنون دهلی نو واکسینه جمعیت خود را در اولویت قرار داده و هیچ واکسنی به بنگلادش صادر نکرده است. 
حالا مقامات بنگلادشی به فکر خریدن سایر واکسن‌ها از جمه اسپوتنیک روسیه هستند. 


اما در کشور جزیره‌ای سریلانکا که در جنوب هند قرار دارد، دولت این کشور به فکر ممنوع کردن ورود اتباع خارجی و همچنین پروازهای بین المللی جهت کنترل شیوع کرونا است. 
سریلانکا از ابتدای بیماری همه گیر کرونا تاکنون ۹۶ هزار مورد ابتلا به این ویروس را ثبت کرده و ۶۱۵ نفر در این کشور قربانی ویروس کرونا شده‌اند. 
نشریه "مینت" نوشت: به گفته سودات سمراویرا متخصص ارشد اپیدمیولوژی سریلانکا، ۱۵ درصد از موارد جدید ابتلا به کرونا در این کشور در میان مسافران پروازهای خارجی بوده است، به همین دلیل این کشور قصد دارد این پروازها را متوقف کند. 
مقامات بهداشتی سریلانکا اعلام کرده‌اند که این کشور طرح واکسیناسیون خود را از ماه ژانویه آغاز کرده است و تاکنون ۹۲۵ هزار نفر را با استفاده از واکسن‌های اهدایی هند واکسینه کرده است. سریلانکا دارای جمعیتی معادل ۲۱ میلیون نفر است. 

موج جدید کرونا در نپال: اخطار برای قرنطینه، واکسینه مهاجران و بازگشایی جهانگردی اورست 


کشور نپال روز گذشته ۷۶۸ مورد جدید ابتلا به کرونا را به ثبت رساند که این یک افزایش قابل توجه موارد جدید در این کشور در یک چند ماه گذشته است. در مجموع ۱۸۴ هزار نفر در نپال به کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۳ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. 
"هیمالیا تایمز" نوشت: کی پی شرما اولی نخست وزیر نپال روز گذشته اخطار داد در صورت ادامه روند افزایشی کرونا در این کشور، قرنطینه سراسری بار دیگر اجرایی خواهد شد. 
همچنین به گزارش آژانس مهاجران سازمان ملل، نپال اولین کشور در منطقه آسیا اقیانوسیه است که اقدام به واکسینه کردن مهاجران می‌کند. نپال مجموعا دارای ۲۰ هزار مهاجر عمدتا از تبت و بوتان است. این کشور طرح واکسناسیون خود را از ماه ژانویه آغاز کرد. هند بیش از یک میلیون واکسن کرونا را به نپال هدیه کرده است. 
اما علیرغم افزایش موارد ابتلا به کرونا در نپال و جهان، این کشور تصمیم گرفته است جهانگردی اورست را بار دیگر از سر بگیرد و به کوهنوردان خارجی اجازه دهد تا برای فتح قله اورست به این کشور سفر کنند. 
در سال گذشته هیچ کوهنوردی موفق به سفر به نپال نشد. دلیل این امر بسته بودن پروازهای خارجی در نپال و ممنوعیت کوهنوردی در اورست بود. سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۰۰ کوهنورد اقدام به فتح قله اورست کردند که ۱۵ نفر آن‌ها جان خود را در مسیر از دست دادند. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha