۱۵۰ میلیارد تومان وام به زیان دیدگان ویروس کرونا در یزد پرداخت شد

یزد - ایرنا- سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد گفت: از ابتدای شیوع کرونا در اسفند ماه ۱۳۹۸ تا بیست و هشتم فروردین ماه سال ۱۴۰۰ ، ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از این ویروس در ۱۰ شهرستان استان پرداخت شد.

به گزارش روزیکشنبه روابط عمومی اداره کل تعاون یزد به ایرنا، عماد تشکری با بیان اینکه در این مورد هفت هزار و ۳۹۰ نفر در سامانه «کارا» برای اخذ تسهیلات ثبت نام کردند، افرود که از این تعداد هفت هزار و ۲۶۸ پرونده با اشتغال بیش از ۱۸ هزار نفر برای دریافت ۲۴۵ میلیارد تومان وام به بانک های عامل و موسسه های مالی معرفی شدند.
وی اضافه کرد: از مجموع پرونده های ارسالی به بانک ها، چهار هزار و ۹۷۸ متقاضی ۱۵۰ میلیارد تومان وام برای حفظ و ایجاد اشتغال ۱۲ هزار و ۲۸۳ نفر دریافت کردند.

تشکری اظهار امیدواری کرد که امسال نیز حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا ادامه یابد، زیرا  مردم با شیوع کرونا روبرو هستند، واحدهای صنفی بیشترین آسیب را متحمل شد که ضرورت دارد، پرداخت این تسهیلات ادامه یابد.

در حال حاضر وضعیت هشت شهرستان از ۱۰ شهرستان یزد از لحاظ شیوع کرونا قرمز است و بافق و بهاباد( با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت) نارنجی و زرد است .

این استان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در شهرها و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید ۱۹ است و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌ های جدی را در جهان به وجود آورده است.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شده و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha