هیاهوی انتخاباتی جناح‌های سیاسی در ماراتن رسیدن به پاستور

تهران- ایرنا- جناح‌های سیاسی برای تعیین راهبردهای انتخاباتی خود وارد فاز رقابت شده‌اند و می‌کوشند تا با ارایه برنامه‌ها و شعارهای کارگشا و منسجم، اقبال مردم را به طرف خود جلب و ایده‌ها و راهبردهای خود را برای مقابله با چالش‌های پیش روی کشور در صورت پیروزی در انتخابات، تشریح کنند.

شمارش معکوس برای انتخابی سرنوشت ساز آغاز شده است و در این میان جریان های سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا به‌صورت منظم‌ و بابرنامه‌ درصدد به‌کارگیری ‌سازوکاری در جهت تدوین فهرست‌های انتخاباتی خود برای ماراتن رسیدن به پاستور هستند. این ‌گمانه‌زنی‌ها یکی از مهم‌ترین محورهای خبری و تحلیلی در رسانه‌ها بود. به منظور بازتاب دیدگاه‌ها و نظرات منعکس شده در رسانه‌های گروهی، در این گزارش، مطالب مربوط به انتخابات ریاست جمهوری گزیده‌وار انتخاب و گردآوری شده است.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا

رسانه‌های اعتدالی در اخبار و گزارش‌های‌ خود، مساله اقتصاد و خارج شدن از بحران های داخلی کشور را بیش از پیش مهم دانستند و حل این موضوع را از مهمترین برنامه های نامزدهای انتخاباتی دانستند. در این میان رسانه های اصلاح طلب بر کاندیداهایی که برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند، تمرکز داشتند. اما رسانه های اصولگرا از افرادی سخن می گویند که پیروزیشان را در انتخابات قطعی می دانند؛ انتخاباتی که با ممکن است به محلی برای شگفتی‌ها بدل شود.

رسانه های اعتدالی

اقتصاد مسأله محوری انتخابات پیش رو است

حسین مرعشی در گفت‌وگو با روزنامه ایران اظهار داشت:

*در هر دوره از انتخابات ریاست جمهوری شاهد بودیم که رقابت عموماً حول یک مسأله محوری شکل می‌گیرد و به شکلی آن مسأله اولویت اصلی مطالبات مردم از یک سو و شعارهای نامزدها از سوی دیگر می‌شود.

*من معتقدم ما مسأله اقتصاد را به شکل بسیار پررنگ‌تری نسبت به قبل در این انتخابات خواهیم داشت.

*من فکر می‌کنم امسال در انتخابات برایندی از تمام این موضوعات داشته باشیم، البته به شرطی که به شکل متوازن تمام گروه‌ها نامزد داشته باشند.

*اصولگرایان به شکل سنتی سبد رأی خود را تا حدی دارند که البته آن هم به نظرم دچار تغییراتی شده است.

*شاید اگر در برجام گشایشی رخ دهد قطعاً در شکل و جنس فضا تأثیر خیلی زیادی خواهد داشت.

اصلاح‌طلبان؛ رونالدینیو می‌شوند؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛

* در فقدان احزاب سیاسی کشور، سیاست‌ورزی در گعده‌های ریش‌سفیدان شکل می‌گیرد. اما به هر حال از اردوگاه دو قبیله مطرح سیاسی -اصولگرایان و اصلاح طلبان- هنوز دود سفیدی مبنی بر اجماع بر یک گزینه بلند نشده است.

*ریش‌سفیدان اصلاح‌طلب هنوز درحال چانه‌زنی سیاسی هستند تا گزینه نهایی‌شان را معرفی کنند.

*خیلی‌ها سعی دارند تا جواد ظریف را راضی کنند؛ آنهم کسی که چندین بار با قسم و آیه خواسته تندروها را متقاعد کند که برای انتخابات ثبت‌نام نخواهد کرد.

*محافظه‌کاران از نوع تندروهایشان و رسانه‌هایشان با سیاست «راه بنداز-جا بنداز» در حال این عملیات روانی هستند که مذاکرات هسته‌ای ایران با اعضای باقیمانده در توافق هسته‌ای برای رفع تحریم‌های ناشی از خروج ترامپ از برجام، مربوط به انتخابات می‌شود.

*کارگزاران که از احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلبان است و در عین حال متمایل به راست، نظرش بیشتر روی محسن هاشمی و جهانگیری است.

*اما از سوی دیگر زمزمه‌هایی از محمدرضا عارف به گوش می‌رسد که نشان‌دهنده فعالیت پر جنب و جوش او برای انتخابات ریاست جمهوری دارد.

*حالا نگرانی از تک‌روی بازیکنان نه چندان تکنیکی جریان اصلاحات این اردوگاه را فراگرفته؛ نگرانی که می‌تواند به تعدد نامزدهای اصلاح‌طلب و به نوعی شکاف عمیق در سبد رای آنها منجر شود و خاطره تلخ انتخابات ۸۴ را تکرار کند.

*اما شاید اصلاح‌طلبان یک شگفتی برای انتخابات داشته باشند؛ علی لاریجانی سیاستمداری که سالهاست تبدیل به یک سیاستمدار میانه‌رو شده است.

رسانه های اصلاح طلب

فضای انتخاباتی به موقع گرم خواهد شد

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا، درباره ارزیابی خود از فضای رقابت های انتخابات های ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت:

*به نظر من این یک حُسن است که تا زمان و موعد مناسب همه امور کشور تحت تاثیر انتخابات قرار نگیرد.

* به موقع هم فضای کشور برای انتخابات گرم خواهد شد و مردم از حقی که در قانون برایشان پیش بینی شده استفاده می کنند.

*مجلس در حد قانون گذاری و نظارت می تواند تاثیر داشته باشد وگرنه عمده ظرفیت در اختیار قوه مجریه است.

*مردم از کسی که حرف تخریبی و ناامید کننده بزند خوششان نمی آید و آن کسی شانس بیشتری دارد که برنامه ها و توانمندی های خود را ارائه کند.

اگر ضمانت اجرایی وجود داشته باشد، شعارهای انتخاباتی عملی خواهند شد

نبی‌الله احمدلو کارشناس مسایل حقوقی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در ارتباط با وظایفی که داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری باید از بعد حقوقی بر آن اشراف داشته باشند، اظهار کرد:

*ریاست جمهوری عالی‌ترین مقام اجرایی کشور است و از نظر عالی‌ترین مقام رسمی هم در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

*در قانون اساسی آنجا که بحث رجل سیاسی را مطرح کرده، منظور از رجل مونث و مذکر نیست.

* فرد کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری باید بر تمام زمینه‌هایی که در کشور وجود دارد اشراف و آگاهی داشته و عملا کار اجرایی هم انجام داده باشد.

* با توجه به اینکه پست ریاست جمهوری عالی‌ترین مقام اجرایی کشور می‌باشد، اولین وظیفه رییس جمهور شناخت قانون اساسی کشور است.

* در وهله اول رییس جمهور باید به قانون اساسی کاملا اشراف و آگاهی داشته باشد و یک مفسر شخصی و حقوقی برای قانون اساسی باشد.

*اگر ضمانت اجرایی برای شعارهایی که داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری مطرح می‌کنند وجود داشته باشد قطعا شعارها عملی خواهد شد و از حالت شعارگونه بیرون خواهد آمد.

اصلاح طلبان با «سرا» به انتخابات شورا وارد می‌شوند

روزنامه همشهری در گزارشی آورده است:

*چندی قبل جبهه اصلاحات ایرانی فراخوانی منتشر کرد و از «متخصصان توانا» برای کاندیداتوری در انتخابات شوراها دعوت به‌عمل آورد.

*سازوکار «سرا» بر این اساس تدوین شده بود که همه‌ فعالان اصلاح‌طلب کشور با معرفی احزاب و اعضای عضو شورای ‌عالی سیاستگذاری در چند لایه به عضویت این سامانه درآیند.

*در روزهای آینده مشخص خواهد شد، این راهبرد که در این دوره برای تدوین فهرست‌های انتخاباتی در حوزه شوراها مدنظر جبهه اصلاحات ایران قرار گرفته تا چه حد می‌تواند به‌عنوان سازوکار مؤثری برای حضور در کارزار انتخاباتی خرداد ۱۴۰۰ مطرح شود.

پیش‌بینی‌ یک نماینده مجلس از احتمال کاندیداتوری «رئیسی» در انتخابات

محمدجواد عسکری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با تاکید بر ضرورت مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت:  

*در ایران، این مردم هستند که سرنوشت خود را تعیین می‌کنند و انتخابات جمهوری اسلامی ایران در سنوات گذشته مشارکت چشمگیری را تجربه کرده است.

*به نظرم علی رغم بیشتر شدن مشکلات منطقه و کشور، مشارکت حداکثری خواهیم داشت.

*مردم به این نتیجه رسیده‌اند که اگر در انتخابات شرکت نکنند، ضرر می‌کنند و مشکلات در نهایت متوجه کشور و مردم خواهد شد.

*به نظرم آگاهی مردم ایران، مشارکت حداکثری را در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ رقم خواهد زد.

* پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.

وعده‌های زودهنگام نامزدهای انتخاباتی؛ از تورم صفر درصدی تا درآمد ۵۰ هزار دلاری

سایت خبری آفتاب در گزارشی آورده است:

*از چند ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری برخی‌شان صراحتا و برخی تلویحا اعلام کرده‌اند که می‌آیند.

*مصاحبه می‌کنند، سفر می‌روند و نشست خبری برگزار می‌کنند؛ آن‌هم درحالی‌که طبق قانون، تبلیغات انتخاباتی نامزدها رسما بعد از ثبت‌نام در انتخابات شروع می‌شود.

*محسن رضایی، محمد غرضی، عزت‌الله ضرغامی و حسین دهقان چهره‌هایی هستند که فراتر از اعلام نامزدی مصاحبه هم کرده‌اند و درباره برنامه‌های انتخاباتی خود هم کم‌وبیش حرف زده‌اند؛ آن‌هم درحالی‌که طبق قانون، تبلیغات زودهنگام جرم محسوب می‌شود.

*از وعده‌های دلاری تا خانه‌سازی برای معلمان

*از تورم صفر درصدی تا بازگرداندن مابه‌التفاوت دلار

*از وعده هسته‌ای تا ممنوعیت زونکن‌های اتهامی

رقابت در انتخابات ۱۴۰۰ بین اعتدالیون و اصولگرایان است

مهرداد لاهوتی نماینده پیشین مجلس در گفت و گو با خبرگزاری برنا در خصوص وضعیت انتخابات برای سال ۱۴۰۰ گفت:

*زمان ثبت نام هست اما فضای کشور فضای خاموشی است، کشور باید وارد فضای انتخاباتی شود.

*باید تشکل های سیاسی و احزاب پای کار بیایند و وقت بیشتری برای با نشاط تر کردن و شاداب کردن جامعه بگذارند.

*باید صدا و سیما، رسانه ها و وزارت کشور همه تلاش کنند.

*دور رقابت بین اعتدالیون و اصولگرایان است یعنی شاید یکی از دلایل که اصلاح طلبان وارد این داستان نشدند این بوده که فضا، فضایی است که رقابت بین اعتدالیون و اصولگرایان است.

* اصلاح طلبان اگر بخواهند حمایتی داشته باشند، می توانند از یکی از کاندیداها حمایت داشته باشند اما روی کاندیدا مشخص و شفاف تردید دارند.

محافظه‌کاران و نمایش اتحاد

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت:

*اختلاف همچنان تنها گزاره قطعی در جریان اصولگراست و در عین حال شاید تنها گزاره‌ای که اصولگرایان در تاییدش اتفاق‌نظر دارند.

* اختلاف اصولگرایان اما تنها در سطح افراد نیست و حالا طیف‌های رنگارنگ این جریان سیاسی هم همچون ماه‌های پیش از این، هرکدام ساز خود را می‌نوازند.

*برخی ناظران معتقدند پایگاه رای اصولگرایان در تمامی انتخابات مختلف ثابت است و درنتیجه این اختلافات موجب سرازیر شدن بخشی از این آرای ثابت، به صندوق این یا آن کاندیدا خواهد شد.

رسانه های اصولگرا

لزوم انتخابات همراه با مشارکت آگاهانه

خبرگزاری فارس در گفت و گویی با رضا کوچک‎ زاده مدیر رادیو در گفت وگو آورد:

* این شبکه رادیویی همپای دیگر شبکه های دیداری و شنیداری رسانه ملی، برای ایام انتخابات در خرداد ۱۴۰۰، تدارک ویژه ای دیده است.

* «موج وارونه» نیز عنوان دیگر برنامه انتخاباتی رادیو گفت وگو است که در این برنامه شیوه‌ها و ترفندهای جنگ رسانه ای دشمن با هدف تاثیرگذاری بر افکار عمومی و بی رونقی و بی‌اثری انتخابات در ایران مورد بحث قرار می‌گیرد.

انتخابات ۱۴۰۰ در فاز نامه نگاری

روزنامه خراسان با درج گزارشی نوشت:

*شاید بتوان ابراهیم رئیسی را به عنوان گزینه اول اصولگرایان در این عرصه دانست.

* این ۱۰ کاندیدای مورد توجه شورای وحدت اصولگرایان از میان چهره‌های مختلف و اسامی متعدد مطرح ‌شده در ماه‌های اخیر، برای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم هستند و کاندیدای نهایی از میان همین افراد برگزیده خواهد شد.

غرق مصنوعی؛ مذاکرات و انتخابات

محمد ایمانی در یادداشتی در روزنامه کیهان، نوشت:

* یک نگرانی مهم غرب درباره ایران، انتخابات ریاست‌جمهوری است؛ اینکه ریل دولت با رای مردم تغییر کند و دولتی دارای اهتمام و باورمند به ظرفیت‌های بزرگ ملت ایران، سکان اداره کشور را به دست بگیرد.

* تغییر ریل در انتخابات، همچنین می‌تواند به این معنا باشد که دولت جدید، چون خود را معطل و گروگان توافق یکطرفه نمی‌داند، پاسخگوی مردم می‌شود و حس نشاط و امید واقعی را که مقدمه هر حرکت ملی است، در کالبد جامعه می‌دمد.

*تامین امنیت اقتصاد و معیشت مردم، متوقف به مدیریت مسئولانه است.

تحقق شعار سال نباید در گیر و دار مسایل انتخاباتی مغفول بماند

منصورعلی زارعی رییس مجمع نمایندگان مازندران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اعلام اینکه مسؤولان برای حل مشکلات آنها باید به سراغ مشکلات مردم بروند، اظهار کرد:

*تحقق شعار سال مقام معظم رهبری نباید درگیر و دار مسایل انتخاباتی مغفول بماند.

* اصلا به هیچ وجه این بهانه‌ها از طرف مسؤولان استان قبول نیست، مسؤول جمهوری اسلامی باید مانند دوران دفاع مقدس برای تعالی و پیشرفت کشور تلاش و کوشش کند.

*همانطور که دفاع مقدس هیچ وقت تعطیل‌بردار نبود و در حال حاضر در جنگ اقتصادی دشمن هم نباید رسیدگی به امور مردم با چالش بحث انتخابات مواجه شود.

انتخاب یک دولت کریمه اسلامی 

اسدالله بادامچیان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت:

* امیدواریم که امسال با انتخاب خوب مردم یک دولت کریمه اسلامی داشته باشیم که مشکلات را به خوبی حل کند و ملت را در یک آرامش معیشتی و شادی وارد کند.

*مردم صاحب رای و انتخاب کننده اصلی هستند، اما ما هم به دنبال رضایت قاطبه مردم هستیم.

*طبعا ما در این مجموعه نگاهمان بر پایه وحدت با سایر ارزش‌گریان است و در تلاش برای به وحدت رسیدن هستیم و برای رسیدن به این وحدت به همه افرادی که خود را در معرض نامزدی می‌گذارند احترام می گذاریم تا در نهایت خود مردم انتخاب کنند که به کدام یک از نامزدها اقبال بیشتری دارند.

*به طور طبیعی انتخابات ۱۴۰۰ با شرکت گسترده مردم انجام می شود به خصوص اگر نامزدهای ما افرادی باشند که مردم به آن‌ها اعتماد داشته باشند.

*نامزد نهایی را که نمی‌شود، پیش بینی کرد، بلکه نامزد پیروز را باید معرفی کرد.

*یک دولت قدرتمند و دارای درک و فهم و توان بالاتر از همین جناح بندی‌های سیاسی می‌تواند کشور را در صحنه بین المللی و داخلی اداره کند و رقابت اصلی نامزدها بر سر همین مسایل اساسی و حضور مردم سالارانه است.

*جریان اصولگرا هم یک طیف است که می تواند حمایت کند یا نکند؛ ولی ما در موتلفه نامزدهای خودمان را داریم و بحثی نمانده است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =