انجام کارهای خانه به جلوگیری از آلزایمر کمک می‌کند

تهران- ایرنا- محققان با انجام یک مطالعه جدید دریافتند انجام کارهای ساده خانه مانند نظافت و مرتب سازی با افزایش اندازه مغز در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر کمک می کند. 

به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان کانادایی در این مطالعه متوجه شدند، افراد مسنی که زمان بیشتری را برای کارهای خانه صرف می کنند، اندازه مغز بزرگتری دارند. اندازه مغز پیشگوی قوی سلامت شناختی محسوب می شود.

بر اساس نتایج این مطالعه تمامی کارهای خانه از جمله نظافت، مرتب کردن، آشپزی، انجام کارهای سنگین خانه و باغبانی همه می توانند به مغز انسان ورزش داده و از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.

زوال عقل اصطلاحی است که برای توصیف دسته ای از علائم مشخص شده با تغییرات رفتاری و کاهش تدریجی توانایی های شناختی و اجتماعی به کار برده می شود. گرچه شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد انجام فعالیت بدنی تفریحی بر سلامت مغز تأثیر می گذارد، اما به گفته محققان، اثرات فعالیت های روزمره مانند نظافت، کمتر شناخته شده است.

محققان با تاکید بر فواید انجام کارهای خانه بر سلامتی می گویند، انجام کارهای خانه با «ارائه فعالیت بدنی واقعی تر و کم خطر»، افراد مسن را به انجام فعالیت بیشتری وامی دارد.

محققان از پیش می دانستند که ورزش تأثیر مثبتی بر مغز دارد، اما این مطالعه برای اولین بار نشان می دهد که ممکن است در کارهای خانه نیز همین مسئله صادق باشد. 

آنها می گویند: درک چگونگی تأثیر انواع فعالیت های بدنی در سلامت مغز برای ایجاد راهکارهایی به منظور کم کردن خطر کاهش شناختی و زوال عقل در بزرگسالان بسیار مهم است.

زوال عقل یا دِمِنْسْ ( dementia) یا خِرَدسودگی در پزشکی و روان‌پزشکی، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز است که با تغییر شخصیت و موقعیت‌ ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است.

شایع‌ترین نوع دِمِنْسْ، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است. از دیگر عوامل ایجاد دمانس می‌توان از سکته مغزی و بیماری‌های ناشایع ولی معروف مانند جنون گاوی نام برد.

طبق تعریف، زوال عقل عبارت است از تخریب پیش رونده کارکردهای شناختی که در زمینه‌ای از هشیاری کامل بروز می ‌کند. دِمِنْسْ به صورت مجموعه‌ای از علائم شامل اختلالاتی در حافظه، توجه، زبان‌پریشی، تغییرات روان‌شناختی و مختل شدن فعالیت‌های روزمره تظاهر می‌یابد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha