۹۷ درصد مساحت زمین از بخش سالم 
زیست محیطی خارج شده است

تهران- ایرنا- یک مطالعه جدید نشان می دهد بیشتر زمین های کره خاکی ما (۹۷ درصد) که میلیون ها گونه را در خود جای داده است، دیگر از نظر زیست محیطی سالم نیست و انسان عامل این تخریب است.

به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، این عدد سرسام آور به این معنی است که فقط سه درصد از سطح زمین در طبقه «یکپارچگی اکولوژیکی» قرار گرفته که ۱۰ برابر کمتر از ارزیابی های گذشته است.

بیشتر مناطق سالم از نظر زیست محیطی در نیمکره شمالی زمین واقع شده اند که از ابتدا غنی از تنوع زیستی نبوده اند، مانند جنگل های حاشیه ای در کانادا یا «توندرا» در گرینلند.

نویسندگان این مطالعه با این حال ابراز امیدواری می کنند و می گویند: می توان تا ۲۰ درصد از سطح زمین این سیاره را از طریق بازتولید تنها چند گونه در زیستگاه سالم باقی سالم نگه داشت.

دکتر «اندرو پلومپتر» از دبیرخانه مناطق کلیدی تنوع زیستی در کمبریج و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: می دانیم که زیستگاه دست نخورده به طور فزاینده ای از بین می رود و ارزش زیستگاه سالم هم برای تنوع زیستی و هم برای مردم مشخص است اما این مطالعه نشان داد که بسیاری از مواردی که ما به عنوان زیستگاه دست نخورده در نظر می گیریم، گونه های گم شده ای است که توسط مردم شکار شده یا به دلیل گونه های مهاجم یا بیماری از بین رفته اند.

اصلاحات انسانی شامل ورود صنایع، تکه تکه کردن زمین برای اجرای زیرساخت ها، کشاورزی، شهرنشینی، شکار بیش از حد و استخراج سوخت چوب است که همه اینها به طور چشمگیری کره زمین را تغییر می دهد و مطالعات بی شماری تأثیر آن را بر روی کره زمین بررسی کرده است.

این گروه از محققان بین المللی در مطالعه منتشر شده در مجله Frontiers in Forests and Global Change نوشتند، در سال های اخیر ارزیابی های زیادی  در زمین زیستگاه های «دست نخورده» انجام شده است اما در بیشتر این ارزیابی ها به جای توجه به دست نخورده بودن زیستگاه از لحاظ تنوع جانوری و یکپارچگی زیستی، تنها اقدامات انسانی در یک سایت را مدنظر قرار می دهند.

محققان در این مقاله برای اولین بار دست نخورده بودن جانوران را در سطح جهانی زمین ارزیابی انجام دادند و تخمین می زنند که چگونه بسیاری از مناطق بومی دارای مکان هایی هستند که می توانند بر اساس یکپارچگی زیست محیطی برجسته آنها، واجد شرایط مناطق کلیدی تنوع زیستی باشند (KBA - سایت هایی که به طور چشمگیری به تداوم جهانی تنوع زیستی کمک می کنند).

نویسندگان این مقاله بررسی کردند که چگونه با استفاده از این معیار دست نخوردگی، تعداد سایت هایی که ممکن است تحت معیار KBA واجد شرایط باشند کاهش می یابد.

آنها متوجه شدند که تنها سه درصد از سطح زمین از لحاظ زیست محیطی دست نخورده است.

محققان همچنین تعیین کرد که فقط ۱۱ درصد از سایت ها مناطق حفاظت شده هستند و این مناطق حفاظت شده عمدتاً سرزمین هایی هستند که توسط جوامع بومی اداره می شوند و آنها نقشی اساسی در حفظ آنها دارند.

به گفته محققان، «مناطقی که از نظر عملکرد سالم مانده اند شامل سیبری شرقی و شمال کانادا، مناطقی از جنگل های گرمسیری حوضه آمازون و کنگو و بیابان های صحرا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =