۲۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۲۸
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84298640
۷ نفر

برچسب‌ها

خاکسپاری همسر ملکه انگلیس با چاشنی اعتراض های نژادپرستانه

لندن - ایرنا - هم زمان با برگزاری مراسم خاکسپاری پرنس فیلیپ همسر ملکه انگلیس، هزاران تن از معترضان به نژادپرستی ساختاری در این کشور و مخالفان به لایحه افزایش قدرت سرکوبگرانه پلیس در چندین شهر دست به تظاهرات زدند.

به گزارش ایرنا، افراد معترض در لندن، بیرمنگهام، برایتون، منچستر، فوکستون،‌ آکسفورد، یورک و چندین شهر دیگر به خیابان‌های مرکزی سرازیر شده و با سردادن شعارهایی افزایش قدرت پلیس را در تضاد با حق اعتراض و قدمی به سوی استبداد معرفی کردند.

آن‌ها که خواستار لغو این لایحه جنجالی هستند در لندن پارچه بزرگی را در تجمع مقابل پارلمان حمل کرده که روی آن نوشته بود «ما ساکت نمی‌نشینیم» و «این لایحه را کنار بگذارید»

شمار دیگری از معترضان هم مقابل برج سوخته گرنفل لندن تجمع کرده و یاد ۷۰ قربانی این ساختمان را که چهار سال پیش به دلیل اهمال شورای شهر و نیروهای آتش‌نشانی جان خود را از دست دادند گرامی داشتند.

شرکت کنندگان در تظاهرات شهر برایتون هم مقابل مقر اصلی پلیس تجمع کرده و شعار بدون عدالت صلح برقرار نمی‌شود و جان سیاهان مهم است سر داده و اعتراض خود را به نژادپرستی ساختاری حکومت اعلام کردند.

اعتراض‌های اخیر در انگلیس پس از آن بالا گرفت که نمایندگان مجلس عوام ماه گذشته به لایحه جنجالی دولت در خصوص افزایش قدرت پلیس برای سرکوب معترضان رأی موافق دادند. دولت انگلیس به فاصله کمی بعد، گزارشی را منتشر کرد که در آن ادعا شده نژادپرستی عامل اصلی نابرابری های اجتماعی در این کشور بشمار نمی‌رود.

این گزارش ادعایی می‌افزاید، مطالعات روی نژادپرستی در جامعه انگلیس حاکیست که «این کشور با اکثریت سفیدپوست، مشکلات کمتری نسبت به دیگر کشورها با اکثریت سفیدپوست در سراسر جهان دارد. اغلب بحران ها و نابرابری های اجتماعی هم که ظاهرا به دلیل نژادپرستی بوجود آمده اند، نهایتا دلایل دیگری به جز نژادپرستی روزمره دارند.»

با افزایش انتقاد افکار عمومی نسبت به یافته‌های این گزارش، دولت انگلیس وعده داده که درباره محتوای آن تجدید نظر می‌کند. با این حال معترضان در تظاهرات امروز در شعارهای خود تاکید کردند که نیازی به نفی این گزارش نیست و نژاپرستی باید در عمل ریشه کن شود.

این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که خاندان سلطنتی انگلیس در سوگ از دست دادن فیلیپ ۹۹ ساله، همسر ملکه انگلیس سرگرم مراسم خاکسپاری در کاخ ویندزور هستند. پوشش سنگین این مراسم از سوی رسانه‌های انگلیس باعث شد تا تظاهرات ضد نژادپرستی امروز چندان بازتاب پیدا نکند.

انتقادها به تشدید نقض حقوق بشر در انگلیس طی سال‌های اخیر از سوی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی افزایش یافته است.

سازمان عفو بین الملل به تازگی در گزارش سالانه خود نوشته است که «نگرش خصمانه انگلیس نسبت به حمایت و حفظ قوانین حقوق بشر نگرانی‌های جدی را ایجاد می‌کند.»

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha