آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کوه خامی در گچساران ادامه دارد

گچساران- ایرنا- فرماندار گچساران گفت: آتش سوزی در جنگل ها و مراتع منطقه حفاظت شده خامی در جنوب استان کهگیلویه و بویراحمد همچنان ادامه دارد.

علیرضا اتابک روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: منطقه حفاظت شده خامی  ساعت ١٩ روز جمعه گذشته طعمه آتش شد که با تلاش نیروهای طبیعت دوست منطقه دیل، مارین، اسپر و نیروهای اداره منابع طبیعی پس از مهار در بامداد شنبه ، شب گذشته به دلیل شعله های جا مانده در جنگل ها و مراتع دوباره روشن شد. 

وی اظهار داشت: به دلیل کوهستانی، سخت گذر بودن و شیب تند مهار آتش با مشکل مواجه شده شد. 

اتابک با بیان اینکه بیش از ۳۰ نفر در مهار این آتش سوزی فعالیت داشتند افزود: هم اکنون نیرو های مردمی، محیط زیست و منابع طبیعی در حال مهار آتش می باشند. 

وی ادامه داد: در این آتش سوزی بخشی از جنگل ها و درختان منطقه حفاظت شده خامی مانند زالزالک و بلوط در مناطق سخت گذر کوه خامی در ارتفاعات نزدیک روستای مارین طعمه حریق شد.

اتابک گفت: این نخستین آتش سوزی امسال در کوه خامی بوده است.

وی ابراز کرد: منطقه حفاظت شده کوه خامی با بیش از ۳۰هزار هکتار وسعت، زیستگاه گونه های کمیاب گیاهی و جانوری از جمله پلنگ، کل، بز و کبک است و پوشش غالب آن از بلوط، بنه، ارژن، ول، کیکم و زالزالک است.

اتابک تصریح کرد: بیش از ۶۰۰ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان در آتش سوزی های سال گذشته دچار آسیب جدی شده است.

اتابک افزود: این میزان جنگل و  مراتع در۲۹ فقره آتش سوزی طعمه حریق شد.

وی بیان کرد: آتش سوزی های سال گذشته در مناطق پلاک انبار شاهی، پشه کان اولیا، نارک، خنگ بنار و کوه گهر، ماهور باشت، آبریگون و کوه پهن رخ داد.

کوه سه هزار متری خامی در حد فاصل میان شهرستان های گچساران و باشت در جنوب کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.


 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha