کشت گلخانه‌ای در استان‌های کم آب تسهیل شد

تهران- ایرنا -یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد با ارائه مشاوره‌های علمی، کشت گلخانه‌ای به روش هیدروپونیک را گسترش دهد.

رسول راهنمایی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه،  این شرکت در زمینه کشت گیاهان گلخانه ای به روش هیدروپونیک فعالیت می کند، افزود: ما به کشاورزان مشاوره‌های علمی ارائه می دهیم و در واقع کشاورز بر اساس گزارش‌های تحلیلی که ما ارائه می‌کنیم، به گیاهان خود غذا می‌دهد.

هیدروپونیک یا آب‌کشت، یکی از روش‌های خلاقانه تولید محصولات کشاورزی بدون خاک و سم و با کم‌ترین نیاز به آب و با استفاده از محلول مغذی است.

به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این فعال عرصه دانش بنیان با اشاره به فعالیت بیش از ۱۰ گلخانه به روش هیدروپونیک در ایران گفت:هزاران نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار هستند و با این روش، در هر نقطه‌ای از ایران می‌توان هر محصول کشاورزی را بدون توجه به اقلیم و نوع خاک برداشت کرد.

راهنمایی با ارائه توضیحات بیشتر تصریح کرد: در این روش ریشه گیاه در واقع در خاک قرار ندارد و در آب قرار می‌گیرد و کشاورز تمام مواد غذایی مورد نیاز گیاه را در این آب محلول و گیاه از آن تغذیه می‌کند. با این روش، می توان اشتغال‌زایی خوبی داشت و از هر مکانی برای  تولید محصولات کشاورزی که نیاز روز افزون جمعیت ایران است، بهره برد.

وی ضمن تاکید بر ویژگی‌های مثبت این روش از کشت گلخانه ای گفت: ما پس از بررسی گلخانه محل کشت و دیگر مسائل مانند نور گلخانه، نوع گیاه، کیفیت گلخانه و دیگر مسائل، یک گزارش آماده می‌کنیم. در این گزارش راهنمایی‌های لازم برای کشاورز فراهم می‌شود. بعنوان مثال کشاورز متوجه می‌شود که با چه فرمولی و به چه میزانی باید مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در آب مخلوط کند.

راهنمایی همچنین بیان کرد: در روش هیدروپونیک، آلودگی خاک، مشغله ذهنی گلخانه دار نیست و نیازی به ضد عفونی نخواهد بود.  چون آب به صورت چرخشی در حرکت است، در مصرف آب صرفه جویی شده و هزینه تمام شده تولید، کاهش پیدا می‌کند.

به اعتقاد وی، این یک فرصت خوب برای استان‌هایی با بحران کم آبی مثل یزد و سمنان است. ریشه گیاه، در معرض هوا قرار داشته و تولید در این روش چند برابر تولید به روش‌های سنتی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =