بیش از ۲ هزار هکتار از گندمزارهای بیجار علیه آفت سن سَمپاشی شد
عکس آرشیویی است

سنندج - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی بیجار گفت: با توجه به ریزش آفت سن مادر در اراضی گندم شهرستان، بیش از ۲ هزار و۲۰۰ هکتار از گندمزارها علیه این آفت سَمپاشی شد.

پیمان قمری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شبکه های مراقبت شهرستان طبق روال سنوات گذشته با تمام نیرو و توان مشغول فعالیت هستند، اکیپ های جهادکشاورزی از ابتدای صبح خط سیر را اعلام و در پایان پایش گزارش ها به صورت مصور به مدیریت جهاد منعکس می شود و تا امروز ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاروزی کشت گندم در طرح مبارزه سن مادر سَمپاشی شد.

وی افزود: از لحاظ تامین سم هم طبق پیش بینی گذشته، کارگزاری های بخش خصوصی و تعاونی روستایی سَم به اندازه نیاز کشاورزان تامین گردیده است و در ضمن با همکاران بانک کشاورزی شهرستان در توزیع حداکثری و بهره مندی کشاورزان از کشاورز کارت، بخشی از هزینه های کشاورزان جبران خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی بیجار تصریح کرد: از مزایای کنترل آفت در مرحله اول مصرف سم کمتر، خسارت کمتر به مزرعه در اثر تردد ماشین آلات و جلوگیری از خسارت کیفی که توسط بزاق پوره سن در دانه اتفاق می افتد.

قمری به کشاورزان عزیز توصیه کرد با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و مراکز جهاد کشاورزی مناطق و بخشهای شهرستان در زمان مقرر و موثر اقدام به سَمپاشی مزارع خود کنند.

استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپروری کشور محسوب می شود که سالانه نزدیک به ۲۲ هزار تن گوشت قرمز و ۱۸۱ هزار تن شیر در این استان تولید می شود.

جمعیت دامی استان کردستان حدود ۲ میلیون راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.

شهرستان بیجار با داشتن بیشترین گستردگی جغرافیایی و ۸۹ هزار نفر جمعیت در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان واقع است و غالب کشاورزی این منطقه به صورت دیم و کشت سنتی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha