قرارگاه مدیریت آب استان اردبیل تشکیل می‌شود

اردبیل- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل از تشکیل قرارگاه مدیریت آب استان در آستانه فصل گرما خبر داد.

به گزارش ایرنا، فرزاد قلندری روز شنبه در جلسه مدیریت منابع آبی استان اردبیل با تاکید بر صرفه‌جویی در مصرف آب گفت: بر اساس گزارش‌های هواشناسی و آب منطقه ای استان میزان بارش‌ها نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته و ذخیره آب سد یامچی نیز به تبع  کاهش یافته است.
وی بیان کرد:  برای مدیریت مصرف آب از هم‌اکنون با پیگیری‌های مستمر و اتخاذ تصمیمات لازم تلاش می‌کنیم مردم در فصل بهار و تابستان با مشکل مواجه نشوند.
معاون استاندار اردبیل با توجه به کاهش بارش‌ها و افزایش مصرف آب احتمال کمبود آب در اواخر فصل بهار و تابستان خواهیم داشت که باید صرفه‌جویی در مصرف آب خصوصا آب در مصارف شرب بیشتر شود.
قلندری به تامین آب قشلاقات از سوی امور عشایر استان اشاره کرد و خواستار همکاری فرمانداری‌ها برای جلوگیری از بروز مشکل در آبرسانی شد.
وی گفت: همچنین در راستای جلوگیری از بروز مشکل در تامین آب شرب شهرستان اردبیل هماهنگی‌های لازم برای تامین اعتبار انجام می‌شود.
مدیر عامل آب منطقه ای استان اردبیل نیز در این جلسه با بیان اینکه به احتمال بالا با بحران آب در  شهرستان اردبیل همزمان با فصل گرما مواجه شویم،  خواستار مدیریت مصرف آب شرب در این شهرستان شد.
عباس جنگی مرنی افزود: ۵۰ درصد آب شرب استان از سد یامچی تامین می‌شود که ذخیره آب این سد در سال‌جاری با کاهش پنج میلیون متر مکعبی نسبت به سال گذشته به ۳۴ میلیون متر مکعب در سال‌جاری رسیده است.
وی تشریح کرد: برای مدیریت مصرف آب همانند سال گذشته نیاز به پنج میلیون متر مکعب آب داریم که لازم است صرفه جویی‌های لازم در آب شرب انجام شود.
جنگی اضافه کرد: باتوجه به افزایش میزان آب شرب در سال جاری نسبت به سال گذشته از ۲۱ میلیون متر مکعب به ۲۳ میلیون متر مکعب در آب شرب،  توزیع آب کشاورزی را کاهش خواهیم داد.
وی به کاهش بارندگی‌ها و ورودی آب سد یامچی اشاره کرد و گفت: میزان آب ورودی به سد یامچی دو سوم کاهش یافته و در حال حاضر حدود ۳۴ میلیون متر مکعب آب ذخیره در سد یامچی وجود دارد.
مدیر کل هواشناسی استان اردبیل نیز در این جلسه با ارایه گزارشی از  بارش‌ها در فصل بارش سال گذشته گفت: میزان بارش از فصل پاییز سال گذشته تا فروردین سالجاری ۵۴ درصد کاهش نشان یافته است.
محمدی بیان کرد: بارش برف در ارتفاعات در زمستان گذشته کاهش یافته و در ماه‌های آینده نیز بارش چندانی در ارتفاعات پیش بینی نمی‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =