وزارت کشور: صلاحیت بیش از ۹۰ درصد داوطلبان انتخابات شوراها تایید شد

تهران - ایرنا - وزارت کشور با صدور اطلاعیه‌ای از تایید صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان انتخابات شوراهای شهر خبر داد و از کسانی که تایید صلاحیت نشده‌اند، خواست در مهلت قانونی اعتراض خود را ارایه کنند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، وزارت کشور در این اطلاعیه که عصر امروز شنبه منتشر شد، ضمن ارائه توضیحاتی در باره روند تشکیل و ترکیب هیأت‌های اجرایی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، داده‌های آماری مرتبط با ثبت نام در انتخابات و عملکرد هیأت‌های اجرایی در این زمینه را بیان کرده است.

این اطلاعیه پس از توضیح روند تشکیل، ترکیب، رویکرد و عملکرد هیأت‌های اجرایی انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، برخی تحلیل‌های ارائه شده در روزهای اخیر در باره وضعیت ثبت نام و تایید صلاحیت داوطلبان را مبتنی بر «داده های آماری نادرست»، و «کاملاً ناصواب و غیرواقعی » دانسته و در چند محور در این زمینه توضیحاتی ارایه کرده است:

۱ - اعضای هیأت‌های اجرایی انتخابات، معتمدین مردم هستند که بر اساس مواد ۳۶، ۳۷ و ۳۸ قانون انتخابات، از بین اقشار مختلف با گرایش‌های سیاسی و اجتماعی گوناگون برگزیده شده و مبتنی بر تکلیف قانونی و شرعی خود، به انجام امورات مرتبط از جمله تعیین صلاحیت‌ها می‌پردازند.

۲ - پس از بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهرها در هیأت‌های اجرایی، صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان بر اساس مواد ۳۰ تا ۳۴ و ۵۲ قانون انتخابات، تأیید گردید.

۳ - افرادی که در این مرحله تایید صلاحیت نشده‌اند، بموجب قانون، فرصت اعتراض دارند و تلاش مشترک همه عوامل اجرائی و نظارت، احقاق حق در مسیر قانونی خواهد بود.

۴ - فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی روستاها هنوز آغاز نشده، لکن تأکید شده است و حتماً انتظار می‌رود که هیأت‌های مذکور بر اساس مرّ قانون عمل کنند.

لازم به ذکر است بر اساس تبصره ۱ ماده ۴۹ قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور، در فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی روستاها، صرفاً در خصوص آن دسته از داوطلبان که مظنون به داشتن یکی از موارد مذکور در ماده ۳۳ این قانون باشند، استعلام از مراجع چهارگانه صورت می‌پذیرد.

۵- به منظور صیانت از ساحت ارزشمند شوراهای اسلامی به عنوان یکی از ثمرات انقلاب اسلامی و جایگاهی برای خدمتگزاری به مردم، همواره تأکید بر آن است که افرادی پاکدست و مورد وثوق مردم، با رأی مردم به شوراها راه یابند تا اصول مترقی قانون اساسی برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی محقق گردد.

وزارت کشور در ادامه این اطلاعیه تصریح کرده است: بر اساس آن چه ذکر شد بیان جملات کلی و مبهم و قضاوت یک طرفه نسبت به عملکرد صدها هیأت اجرایی که هزاران نفر از معتمدین مردم در آن‌ها عضو هستند، قطعاً به دور از انصاف است و در شرایط حاضر، هجمه به روند برگزاری انتخابات از سوی وزارت کشور، هیأت‌های اجرایی و معتمدین مردم تلقی می‌شود. 

این اطلاعیه با اشاره به «تحلیل‌های ناصواب مبتنی بر داده های آماری نادرست» راجع به میزان مشارکت و ثبت نام در انتخابات شوراهای اسلامی نکات زیر را مورد تاکید قرار داده است:

-  ثبت نام داوطلبان برای انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها به صورت جداگانه و در دو بازه زمانی توسط وزارت کشور، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها انجام شده است.

- در این دوره بر خلاف دوره‌های پیشین، برای اولین بار امکان ثبت نام داوطلبان به صورت غیرحضوری با به کارگیری فناوری‌های نوین فراهم شد که مورد استقبال نیز قرار گرفت.

- بیش از ۲۹۸ هزار نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخابات شوراهای شهرها و روستاها ثبت نام کردند که در قیاس با دوره قبل بیش از ۸ هزار نفر و در مقایسه با دوره چهارم بیش از ۳۲ هزار نفر افزایش یافته است.

- بیش از ۸ درصد داوطلبان، از جامعه زنان بوده اند که نسبت به دوره قبل، ۲ درصد و نسبت به دوره قبل تر بیش از ۳ درصد افزایش داشته است.

وزارت کشور در این اطلاعیه ضمن استمداد از خداوند سبحان در ماه مبارک رمضان برای هدایت همگان به راه صواب و انصاف تأکید کرده است: وزارت کشور، ستاد انتخابات کشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران و هیأتهای اجرایی در چارچوب وظایف قانونی خود بر اساس مجموعه قوانین ناظر بر انتخابات، عمل می کنند و تحت تأثیر هیچ فشار سیاسی رفتار نخواهند کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha