قاچاقچی آثار هخامنشی در شهرستان گرمی دستگیر شد

اردبیل - ایرنا - فرمانده مرزبانی استان اردبیل از دستگیری قاچاقچی آثار تاریخی و کشف مقادیری اشیاء عتیقه دوره هخامنشیان توسط مرزبانان استان در شهرستان گرمی خبر داد.

سردار سیدشاهین اسمعلی روز شنبه به خبرنگاران گفت: مرزبانان پس از تفتیش و بازرسی محل، موفق شدند یک قطعه خمره سفالی، یک قطعه پیاله سفالی، یک عددآفتابه مسی، یک عدد کاسه مسی، تعدادی سنگ‌های قیمتی، چهار عدد قاشق مسی، ۹۸ سکه شاهنشاهی، چهار برگ اسکناس شاهنشاهی ۲ ریالی ، ۲ قطعه پلاک، یک قطعه سکه رومی، سه عدد تسبیح سنگی، ۱۰۰ قطعه سنگ های تزئینی و زینتی و مقادیری مهمات جنگی را از این قاچاقچی کشف و ضبط کردند.

فرمانده مرزبانی استان اردبیل اضافه کرد: کارشناسان اداره میراث فرهنگی ارزش محموله کشف شده را بیش از ۱۰ میلیارد ریال اعلام کردند.

سردار اسمعلی با اشاره به دستگیری یک نفر در این رابطه، ادامه داد: محموله کشف شده به همراه متهم با تشکیل پرونده ای جهت سیر مراحل قانونی و رسیدگی تحویل ارگان قضایی شد.

او آثار فرهنگی و عتیقه‌جات را نشانه فرهنگ و تمدن ایرانیان و میراث پیشینیان عنوان کرد و گفت: برای حفظ و حراست از این سرمایه ملی، تعامل مردم با مرزبانان نیروی انتظامی ضروری است.

شهرستان گرمی مغان با جمعیت نزدیک به ۷۴ هزار نفر در ۱۱۰ کیلومتری اردبیل، در منطقه مرزی با جمهوری آذربایجان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =