موارد بستری و سرپایی کرونا در خراسان جنوبی روند صعودی دارد

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شناسایی موارد سرپایی مبتلا به کرونا و بستری بیماران کرونایی در استان خراسان جنوبی همچنان در موج چهارم بیماری، روند صعودی دارد.

به گزارش ایرنا محمد دهقانی فیروزآبادی روز شنبه در حاشیه نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: روند صعودی شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در استان از هفته دوم فروردین امسال آغاز شد و همیشه افزایش موارد سرپایی نشانگر افزایش موارد بستری در ۲ یا سه هفته بعد است و بعد از آن متاسفانه با مرگ و میر مواجه می‌شویم.

وی اظهار داشت: هرچند نمودار ابتلا در استان روند انحنایی دارد اما تا رسیدن به قله پیک چهارم (نقطه اوج) و آغاز روند نزولی آن هنوز فاصله داریم و همچنان با افزایش مراجعه به مراکز درمانی مواجه خواهیم بود.

دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا گفت: در حال حاضر بیش از ۲۵۰ بیمار تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که حدود ۱۴۰ نفر از آنان به‌طور قطعی مبتلا به کرونا بوده‌اند و امیدواریم با روند انحنایی تخت‌های بیمارستانی به مرور پر شوند نه اینکه در چند روز شاهد نبود تخت‌های خالی باشیم.

وی بیان کرد: البته الان نگرانی برای بستری مبتلایان از لحاظ تجهیزات وجود ندارد و هنوز بخشی از تخت‌هایی که برای کرونا در سطح استان اختصاص دادیم، خالی است که برگرفته از قرارگیری خراسان جنوبی در رتبه سوم کشوری از لحاظ تخت به جمعیت است.

دهقانی افزود: در برخی شهرستان‌ها میزان رعایت پروتکل‌ها توسط اصناف به ۸۰ درصد رسیده است که فاصله زیادی با وضعیت مطلوب دارد و از طرفی پلیس با استقرار در ورودی و خروجی شهرهای قرمز و نارنجی باید از ورود خودروهای غیربومی و خروج خودروهای بومی ممانعت کند.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های کرونا یک هفته دیگر تمدید شد گفت: امیدواریم با رعایت دقیق و همه جانبه دستورالعمل‌ها محدودیت‌ها افزایش پیدا نکند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، حضور نیافتن در تجمعات و پیاده‌روی‌های شبانه می‌تواند تا حد قابل ملاحظه‌ای از شیوع بیماری بکاهد زیرا با چرخش ویروس انگلیسی تمامی موارد ابتلا در خیز چهارم انگلیسی است مگر اینکه عکس آن ثابت شود.

وی گفت: در ارتباط با محدودیت‌های کرونایی متاسفانه برخی اصناف با کرکره‌های نیمه بسته به مردم خدمات می‌دهند که اگر رعایت‌ها همه جانبه نشود نخواهیم توانست خیز چهارم را به خوبی مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: منع تردد در ورودی و خروجی برخی شهرهای استان با حضور پلیس اعمال شده اما در شهرهای دیگر مانند بیرجند کنترل نمی‌شود که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دهقانی با بیان اینکه موارد بستری و سرپایی مبتلایان به کرونا همچنان افزایشی است تصریح کرد: علت آن افرادی است که به وفور در خیابان‌ها از ماسک استفاده نمی‌‎کنند.

روند صعودی شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی از اوایل هفته دوم فروردین امسال آغاز شد و شهرستان بیرجند بیشترین موارد مثبت جدید را در این مدت به خود اختصاص داده است.

خراسان جنوبی طی ۲ هفته اخیر جزو ۱۲ استان دارای شیب بسیار تند افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا قرار گرفت.

براساس آخرین رنگ‌بندی، چهار شهرستان استان شامل بیرجند، قاینات، فردوس و طبس در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، شهرستان‌های نهبندان، سرایان، بشرویه، درمیان، سربیشه و زیرکوه در وضعیت نارنجی (پرخطر) و شهرستان خوسف در وضعیت زرد (متوسط خطر) است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha