۶۵ درصد ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی ناشی از دورهمی است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۶۵ درصد موارد ابتلا به کرونا در استان به علت برگزاری دورهمی‌هاست که برای مهار هرچه سریعتر بیماری باید از هرگونه تجمع پرهیز شود.

به گزارش ایرنا «حمید ملانوری» روز شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا افزود: خیزهای قبلی کرونا را نیز با همراهی مردم و اصناف مدیریت کردیم و در حال حاضر همه باید دست به دست هم بدهیم تا آمارها هرچه زودتر نزولی شود.

وی اظهار داشت: روند شیوع کرونا در سطح کشور و به تبع آن در استان خراسان جنوبی افزایشی بوده اما خوشبختانه ما در فوتی‌ها رشد نداشته‌ایم که به جهت همکاری و همراهی دستگاه‌های عضو ستاد، مردم، اصناف همچنین اجرای موفق طرح شهید سلیمانی بوده است.

استاندار خراسان جنوبی بر لزوم توجه بیشتر به رعایت دستورالعمل‌ها و جدی گرفتن آنها تاکید کرد و گفت: طبق گزارش‌ها آمار مبتلایان براساس نمودار مقداری ناچیز انحنا پیدا کرده که امیدواریم با تداوم این روند بتوانیم به زودی از خیز چهارم هم گذر کنیم.

وی با بیان اینکه با تلاش و همکاری مردم روند بیماریابی در خراسان جنوبی وضعیت خوبی دارد اظهار داشت: با توجه به آمارهای گذشته با اینکه در ارتباط با فوتی‌ها روند افزایشی وجود داشته اما تعداد براساس جمعیت کمتر شده است.

ملانوری افزود: تجهیزات و امکانات بیمارستانی در استان تامین شده و کادر درمان هم پای کار هستند اما در ارتباط با محدودیت‌ها تابع رنگ‌بندی و اجرای مصوبات مربوط به آن هستیم که باید بیش از پیش رعایت شود.

محدودیت تردد در ورودی و خروجی شهرها تشدید می‌شود

وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت رعایت مصوبات ستاد کرونا موضوع محدودیت ترددها که تابع رنگ‌بندی است، به ویژه در شهرهای قرمز و نارنجی جدی گرفته شود.

استاندار خراسان جنوبی بر استقرار کانکس پلیس در ورودی شهرهای با رنگ قرمز و نارنجی تاکید کرد و گفت: فرمانداران با همکاری پلیس راه استان در این زمینه اقدام کنند.

وی افزود: در صورت رعایت نکردن دستورالعمل‌ها آمار کاهش نخواهد یافت و اصناف دیرتر به فعالیت بازخواهند گشت پس همه باید همراه شوند تا معیشت اصناف و دیگر کسانی که در این زمینه ستاد را یاری می‌کنند، بیش از این خدشه‌دار نشود.

وی تصریح کرد: در ارتباط با محدودیت‌ها به هیچ عنوان به دنبال جریمه کردن و برخورد نیستیم و اقدامات باید نقش بازدارندگی داشته باشد.

ملانوری با بیان اینکه حضور مردم در پارک‌ها و ایستگاه‌های سلامت زمینه‌ساز انتشار بیماری است گفت: از مردم می‌خواهیم به مراکز تجمعی مراجعه نکنند و دستگاه‌های ذیربط و شهرداری نسبت به اطلاع‌رسانی مضاعف در این مکان‌ها اقدام کنند ضمن اینکه از ظرفیت سمن‌ها هم می‌توان بهره گرفت.

وی ادامه داد: به هیچ عنوان نمی‌خواهیم با سختگیری فضا را بر مردم سخت کنیم بلکه می‌خواهیم مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند زیرا اگر مردم همکاری نداشته باشند نخواهیم توانست از این خیز عبور کنیم.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: بازرسی از اصناف به صورت جدی صورت گیرد که قانون رعایت شود و در ارتباط با مطب‌های پزشکان هم دانشگاه علوم پزشکی نظارت کافی داشته باشد همچنین رعایت پروتکل‌ها در ادارات باید به ۱۰۰ درصد برسد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای تسهیل تردد کارکنان اداره کل انتقال خون و شهروندانی که در ماه رمضان خون اهدا می‌کنند گفت: با توجه به اهمیت موضوع، طبق هماهنگی‌های صورت گرفته افرادی که برای اهدای خون به سازمان انتقال خون مراجعه می‌کنند، مشمول پرداخت جریمه نمی‌شوند و انتقال خون مکلف است فهرست مراجعه کنندگان را به نیروی انتظامی ارائه کنند.

لزوم توجه بیشتر به حفظ سلامتی سالمندان 

ملانوری افزود: براساس آمار، خراسان جنوبی ششمین استان سالمند کشور است که خانواده‌ها باید توجه بیشتری به حفظ سلامت این افراد داشته باشند و در حال حاضر ۹۰۰ نفر بالای ۹۰ سال و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر بالای ۶۰ سال در استان داریم که در اولویت تزریق واکسن کرونا پس از کادر بهداشت و درمان هستند.

وی گفت: طرح شهید سلیمانی مانند گذشته باید جدی گرفته شود و امیدواریم با کاهش آمار مبتلایان فضایی سالم برای شهروندان تامین شود.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: کمیته اطلاع‌رسانی باید با همکاری  صدا و سیما، روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری برنامه‌سازی و تولید محتوا داشته باشد.

روند صعودی شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی از اوایل هفته دوم فروردین امسال آغاز شد و شهرستان بیرجند بیشترین موارد مثبت جدید را در این مدت به خود اختصاص داده است.

خراسان جنوبی طی ۲ هفته اخیر جزو ۱۲ استان دارای شیب بسیار تند افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا قرار گرفت.

براساس آخرین رنگ‌بندی، چهار شهرستان استان شامل بیرجند، قاینات، فردوس و طبس در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، شهرستان‌های نهبندان، سرایان، بشرویه، درمیان، سربیشه و زیرکوه در وضعیت نارنجی (پرخطر) و شهرستان خوسف در وضعیت زرد (متوسط خطر) است.

به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بستری‌های خانوادگی در بیمارستان‌های استان افزایش قابل توجه داشته و نشان‌دهنده گسترش ویروس جهش یافته انگلیسی است.

آمار روزانه (۲۴ ساعت) مبتلایان کرونا در خراسان جنوبی پس از آذر ۹۹ و پشت سر گذاشتن موج سوم بیماری در این استان بار دیگر از فروردین امسال سه رقمی شد.

تعداد بیماران تنفسی که اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند، نسبت به اواخر اسفند سال گذشته سه برابر شده و بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ها نیز بیش از ۶ برابر افزایش داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =