معاونت صنایع دستی، مرجع تمام فعالیت‌های این حوزه شد

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی از تصویب مصوبه هیات وزیران خبر داد که بر اساس آن معاونت صنایع دستی مرجع تمام فعالیت‌های حوزه صنایع دستی شد.

فرهاد فلاح روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن بیان این مطلب گفت: هیات وزیران در جلسه‌ بیستم اسفندماه سال ۹۹ به پیشنهاد مشترک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت صمت، آیین نامه اجرای ماده ۱۴ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب سال ۹۶ را تصویب کرد.

وی با اشاره به این که این ماده مربوط به مجوزهای صنایع دستی و فرش دستباف است، گفت: پیش از این معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تنها، مرجع اعطای مجوز در چهار بخش کارگاه انفرادی، کارت شناسایی صنعتگری، مجوز تولیدی انفرادی و مجوز تولیدی کارگاهی و جواز تاسیس در حوزه صنایع دستی بود، که بر اساس مصوبه جدید این اختیارات افزایش یافته است.

وی گفت: بر اساس قانون حمایت از فعالان و هنرمندان صنایع دستی و به موجب این آیین نامه، صنایع دستی از مشاغل خاص محسوب می شوند و از شمول قانون نظام صنفی خارج شده و اصناف، حق مراجعه و درخواست حق عضویت و یا پلمب کارگاه ها و مراکز اختصاصی عرضه و فروش صنایع دستی را نخواهند داشت.

فلاح یکی دیگر از مصوبات جدید را قرارگرفتن تمام کارگاه صنایع دستی فعال زیر نظر معاون صنایع دستی اعلام کرد و گفت: پیش از این برخی از اصناف تقاضای پرداخت حق عضویت از کارگاه‌های صنایع دستی و آنها را تهدید به پلمب می کردند که دیگر این اتفاق نخواهد افتاد زیرا تمام خدمات معاونت صنایع دستی به صورت رایگان در اختیار کارگاه‌ها و فعالان این عرصه قرار می گیرند.

مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی با بیان این که برای تدوین ماده ۱۴ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوبه سال ۹۶، ۱۷ جلسه در کمسیون فرعی فرهنگی دولت برگزار شد، گفت: ۲۳ جلسه نیز با حضور دستگاه‌های مختلف از جمله اصناف و نمایندگانی از مرکز ملی فرش، سازمان امور مالیاتی برگزار شد که تقریبا چهار هزار نفر ساعت در این خصوص زمان برد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha