هشت شهر اصفهان با افزایش بستری بیماران کرونایی مواجه است

اصفهان - ایرنا - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیمارستان‌های هشت شهرستان استان با حجم بالای مراجعه و بستری بیماران مبتلا به کووید ۱۹ مواجه هستند که ادامه این روند مشکلاتی را بوجود خواهد آورد.

آرش نجیمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نگاهی به آمار پذیرش و بستری بیماران کرونایی در استان (به غیر از شهرستان های کاشان و آران و بیدگل) نشان می دهد که بیمارستان های اصفهان، نجف آباد، شهرضا، خمینی شهر، فریدن، فلاورجان، لنجان و مبارکه با تعداد بالای بیماران بستری مواجه هستند.

وی با بیان اینکه تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های این شهرستان ها بیشتر از ۶۰ نفر است، اظهار داشت: اگر روند افزایشی موجود تداوم یابد، بیمارستان های این شهرستان ها در روزهای آینده با سقف تعداد تخت های معمولی و مراقبت های ویژه در پذیرش بیماران رو به رو می شوند.

نجیمی با اشاره به اینکه امروز تعداد بیماران دارای علائم کووید ۱۹ بستری شده در بیمارستان های استان به ۲ هزار و ۳۵۹ نفر رسید، تصریح کرد: این شاخص نسبت به یک ماه گذشته پنج برابر شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تعداد بیماران جدید بستری شده در بخش های کرونایی بیمارستان های استان را ۳۱۶ نفر با افزایش سه برابری نسبت به یک ماه گذشته اعلام و اضافه کرد: در شبانه روز گذشته ۳۱ نفر بیمار دارای علائم کرونا جان باختند که این رقم در یک ماه گذشته یعنی بیست و هشتم اسفند ۲ نفر بود.

نجیمی با بیان اینکه در زمان حاضر ۳۴۲ بیمار بد حال دارای علائم کرونا در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند، خاطرنشان کرد: این شاخص نیز نسبت به یک ماه گذشته پنج برابر شده است.

وی با اشاره به اینکه در زمان حاضر در بزرگترین بیمارستان استان یعنی الزهرا(س) اصفهان حدود ۶۰۰ بیمار دارای علائم کرونا بستری هستند، افزود: ۶۰ تخت نیز در بیمارستان صحرایی در جنوب کلانشهر اصفهان فعال شده است.

نجیمی با تاکید بر اینکه با وجود شرایط بحرانی موج چهارم شیوع ویروس کرونا، اوضاع شهرها تغییر چندانی نکرده است، گفت: شرایط روز به روز در حال بدتر شدن است اما اقدامات متناسب با آن را نمی بینیم.

وی با اشاره به اینکه به نظر می آید کل جامعه نظاره گر شرایط شدند، افزود: اگر تصمیم های موثری برای کنترل شرایط موجود گرفته نشود ممکن است با فاجعه بزرگی در روزهای آینده در زمینه تعداد فوتی ها مواجه شویم.

به گفته وی بر اساس برخی گزارش های رسیده تعدادی از واحدهای آموزشی اصفهان با وجود اعمال محدودیت های کرونایی در شهرهای قرمز، کلاس برگزار می کنند حتی برخی از آنها به دنبال برگزاری آزمون حضوری هستند و تا زمانیکه برخی از اماکن مانند بانک ها تعطیل نشود مردم همچنان به اداره ها و واحدهای مختلف برای پیگیری کارهای خود مراجعه می کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه نگرانی زیادی نیز بابت فرسایش نیروهای درمان و بهداشت وجود دارد، تصریح کرد: با تداوم روند موجود به مرور زمان با کمبود تجهیزات محافظتی نیز مواجه خواهیم شد و در نهایت می توانیم سه هزار بیمار کرونایی را بستری کنیم.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود و رعایت نشدن کامل محدودیت های کرونایی نیازمند تعطیلات سراسری حداقل به مدت یک تا ۲ هفته هستیم تا تغییر معناداری در آمار ابتلا و بستری ایجاد شود.

نجیمی همچنین با بیان اینکه تا کنون حدود ۱۶هزار نفر از کادر درمان و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دوز اول واکسن کرونا را دریافت کردند، تصریح کرد: هنوز کادر درمان و بهداشت استان بطور کامل علیه این بیماری واکسینه نشدند.

وی با بیان اینکه هنوز واکسیناسیون پاکبانان در اصفهان انجام نشده است، افزود: این افراد و نیروهای دیگر مانند آتش نشانان نیز بعنوان گروه های پر خطر برای دریافت واکسن کرونا معرفی شده اند.

به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی تا کنون حدود ۲۴ هزار نفر در استان اصفهان واکسن کرونا را دریافت کردند.

بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ همه شهرستان‌های استان اصفهان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند بطوریکه ۲۰ شهرستان در وضعیت قرمز و بسیار پر خطر و چهار شهرستان در وضعیت نارنجی و پر خطر است.

استان اصفهان پنج میلیون نفر جمعیت و ۲۴ شهرستان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha