ذخیره آب سدهای خراسان شمالی حدود ۹.۳ درصد کاهش یافت

بجنورد-ایرنا- معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: اکنون کمتر از ۵۲ درصد مخازن سدهای استان پر است که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۹.۳ درصد کاهش دارد.

وحید واسطه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اکنون ۱۲۱.۳۷ میلیون مترمکعب آب در سدهای استان ذخیره شده است که این میزان ۵۱.۸ درصد از حجم مخازن سدهای استان را تشکیل می دهد.

وی افزود: این در حالی است که میزان حجم آب ذخیره در مخازن سدهای استان در مدت مشابه پارسال ۱۳۳.۷۷ میلیون مترمکعب بود.

کاهش ورودی آب به سدهای استان

واسطه خاطرنشان کرد: میزان ورودی آب به سدهای استان در سال آبی جاری حدود ۴۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته کاهش دارد.

وی افزود: در بازه زمانی اول مهر پارسال تا ۲۶ فروردین ماه امسال، ۵۲.۴ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای استان شده است که این رقم در مدت مشابه سال ماقبل آن ۹۵.۱۴ میلیون مترمکعب بوده است.

وی اظهار داشت: در سال آبی جاری، ۳۹.۲ میلیون مترمکعب از سدهای استان خارج شده است که این رقم هم نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۵۰.۱۹ درصد کاهش دارد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: در مدت مشابه سال آبی گذشته ۷۸.۷ میلیون مترمکعب آب از سدهای استان خارج شده بود.

وی خاطرنشان کرد: امسال به علت کاهش شدید بارندگی، آب ورودی به مخازن سدهای استان کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: میزان بارندگی در سال آبی جاری تا ۲۶ فروردین ماه امسال، ۱۲۰ میلی متر ثبت شده است که این رقم در مقایسه با زمان مشابه سال آبی پیش ۵۲ درصد و نسبت به بلندمدت ۳۷ درصد کاهش یافته است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی افزود: در سال آبی جاری ۱۲۰ میلیمتر بارندگی در استان ثبت شده است که این رقم در زمان مشابه سال قبل ۲۵۰ میلی متر و در در دوره دراز مدت ۱۹۰ میلی متر بوده است. 

رییس اداره پیش بینی‌هواشناسی خراسان شمالی هم گفت: میزان بارندگی در استان از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۰ فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۴ درصد کاهش دارد.

مهری هاشمی دوین اظهار داشت: از ابتدای مهرماه پارسال تا ۲۰ فروردین ماه امسال میانگین بارش استان تنها ۹۴.۱ میلی متر بوده است.

اکنون هشت سد با ظرفیت ۲۳۴ میلیون مترمکعب در حال بهره برداری است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha