حمایت از مطالبه‌گران رویکرد ستاد امر به معروف است

تهران- ایرنا- قائم مقام رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: احیاگری امر به معروف و نهی از منکر، رویکرد اصلی ستاد بوده و یکی از مهمترین راهبردهای این رویکرد حمایت همه‌جانبه از مطالبه‌گران است.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، سیدمحمد صالح هاشمی گلپایگانی در نشست با مدیران و کارشناسان این ستاد گفت: تشکل های مردمی در سطح کشور یکی از شاخه های احیای امر به معروف و نهی از منکر هستند و نباید سایر بسترها مثل حرکت های آحاد جامعه را تحت الشعاع قرار دهند. مطالبه گری یعنی اینکه همه کسانی که توانمندی و دغدغه دارند را به کار بگیریم و بتوانیم معترضان به ستاد را به مطالبه گر تبدیل کنیم و اگر فلان آقای موجه معترض بود که چرا مثلا در حوزه حجاب کار نمی کنید، بگوییم که شما مسئول این کار باشید و ما هم این مطلب را از آنها پیگیری کنیم.

اگر در فلان کارخانه به کارگران حقوق ندادند، حمایت ستاد از کارگران باید از طریق تقویت جریان مطالبه گر در حوزه کارگری تا حصول نتیجه باشد. این ستاد نیاز به کار و برنامه جهادی در حوزه امر به معروف دارد و یکی از روش های احیای امر به معروف و نهی از منکر حمایت همه جانبه از  گروه های «احیاگران امر به معروف و نهی از منکر» است.

هاشمی گلپایگانی ادامه داد: ملاک فعالیت ما در حوزه مطالبه گری فقط کمیت و تعداد پرونده هایی که پیگیری می کنیم، نیست؛ بلکه باید نسبت ستاد امر به معروف و نهی از منکر با مساله مطالبه گری مشخص باشد. قوه قضاییه هم در سال هزاران پرونده را پیگیری می کند، آنها واحد سوت زنی دارند و این سوت زنی احتمالا همان مطالبه گری است. مطالبه ما باید از قوه قضاییه توسط نخبگان باشد.

ما باید بر اساس برنامه های داده شده از مطالبه گران مطالبه گری و حمایت کنیم. احیای امر به معروف رویکرد اصلی ستاد بوده و یکی از مهمترین راهبردهای این رویکرد حمایت همه جانبه از مطالبه گران است. با این حال باید توجه داشت که احیای امر به معروف و نهی از منکر در قالب مطالبه گری، هم اقدام و هم تشکیلات می خواهد. اقدام یعنی طرح و برنامه، فکر و تشکیل قرارگاه و بعد هم حرکت. باید شبکه سازی کنیم و مثلا در موضوع کارگری شورای احیای کارگری داشته باشیم. یعنی شورا مسئول احیاست و ما از آن شورا مطالبه احیاگرانه می کنیم نه اینکه خود ما مصداقی اقدام کنیم.

قائم مقام رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر افزود: اگر در جایی مثلا هزار میلیارد تضییع شده ما باید ببینیم چه کسی باید این هزار میلیارد را احیا می کرده و نکرده و ما از او مطالبه داشته باشیم. پس رویکرد ما حمایت و پیگیری از مطالبه گران و توسعه و احیای مطالبه گری است.

گروه های جهادی برنامه یک ساله ارائه دهند

وی ادامه داد: هر گروهی که می خواهد از ستاد امر به معروف و نهی از منکر مجوز بگیرد باید برنامه داشته باشد. برنامه یک ساله که در آن بگوید که من این بخش از مسائل کشور را حل می کنم و ما روی برنامه او مجوز صادر می کنیم. اگر گروه هایی آمدند و گفتند که ما فلان مشکل اقتصادی را حل می کنیم، ما از او مبتنی بر آن ادعا، برنامه می خواهیم و در طول یک سال از او مطالبه می کنیم که آیا مشکل را حل کردی؟ کمک می خواهی؟ نیاز به حمایت داری؟ اگر بنا باشد کل کشور را مطالبه گر کنیم ساز و کار و برنامه می خواهد. سطح مطالبه گری در حال حاضر تنزل یافته است و این مهم باید ارتقا یابد، به نحوی که دیگر کسی جرئت اشتباه و خطا نداشته باشد.

هاشمی گلپایگانی افزود: باید ارتباط و نسبت همه مسائل در حوزه امر به معروف و نهی از منکر با این ستاد مشخص باشد. بسیاری از مواردی که امر به معروف تلقی می شود، در واقع دعوت به خیر است که به معنای یک کار عظیم تبلیغی است. ارتباط و نسبت این کار تبلیغی با امر به معروف و نهی از منکر مساله مهمی است که باید در سیاست های ستاد مشخص شود.

 کسی که واقعا و زمانبندی شده می خواهد در ستاد امر به معروف و نهی از منکر مسئولیت بپذیرد باید اولا  برنامه داشته باشد و ثانیا بر اساس آن برنامه میثاق نامه بدهد. برنامه ها هم باید قابل سنجش و ارزیابی باشد. کار در یک مجموعه باید مبتنی بر اصول و سیره بوده و چشم انداز و نتیجه کارها در یک بازه زمانی معین کاملا مشخص باشد. 

هنر ساختن قالب برای امر به معروف

هاشمی گلپایگانی اضافه کرد: تفاوت امر به معروف و نهی از منکر با بقیه واجبات مثل نماز این است که در اکثر واجبات شکل انجام، مشخص شده است اما در امر به معروف و نهی از منکر باید شکل اجرا به تناسب آن کار ساخته شود و ما در ستاد مسئول ساختن شکل و قالب ها برای امر به معروف و نهی از منکر هستیم و این هنر می خواهد. چطور ما توانستیم ماسک زدن را در جامعه جا بیندازیم اما نتوانستیم حجاب را درست کنیم؟ ما در زمان کرونا می توانیم در حوزه امر به معروف و نهی از منکر میدان داری کرده و دعوت به خیر نماییم و بر اساس مقبولات و معقولات جامعه، مشروعات الهی را نیز پیش ببریم.

به گزارش ایرنا اواخر اسفند سال گذشته طی حکمی از سوی آیت الله کاظم صدیقی رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی به عنوان قائم مقام رییس این ستاد منصوب شد.

در حکم انتصاب وی بر «ارتباط منظم، با برنامه و هدف دار با همه دست اندرکاران ستاد، بررسی قانون حمایت از آمران به معروف و کشف ظرفیت‌ها جهت احیای فریضتین و نواقص آن جهت اصلاح و تهیه پیشنهاد به مجاری تقنینی و همچنین تشکیل کانون اندیشه ورز و جذب نخبگان و بهره گیری از سلیقه‌های مختلف و حساس کردن جامعه خصوصا نسل حوزوی و دانشگاهی و جوانان جهت مبارزه با فساد فرهنگی، سیاسی، اخلاقی و اداره کشور» تاکید شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha