۲۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۳۴
کد خبرنگار: 884
کد خبر: 84297774
۳ نفر

برچسب‌ها

افزایش بازدهی نیروگاه‌ها چه مزیتی دارد؟

تهران- ایرنا- افزایش بازدهی نیروگاه‌های برق حرارتی با صرفه جویی در مصرف صدها میلیون مترمکعب سوخت فسیلی، به بهبود وضعیت زیست محیطی کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نیروگاه های تولید برق حرارتی به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی (گاز طبیعی، گازوییل و مازوت) یکی از اثر گذاران بر روند آلودگی زیست محیطی بشمار می روند.

گرچه این نیروگاه ها بیشتر به مصرف گاز طبیعی بپردازند میزان آلودگی آنها کمتر خواهد بود، اما این نوع نیروگاه ها به دلیل فرسودگی که بازدهی آنها را کم تر می کند همچنان جزو آلاینده های زیست محیطی محسوب می شوند.

حالا اما مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی ایران از تلاش برای افزایش بازدهی نیروگاه های برق حرارتی خبر می دهد.

"محسن طرزطلب " در این باره گفته است: بازدهی نیروگاه‌های حرارتی ایران تا پایان سال به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

وی افزود: بازدهی نیروگاه‌های حرارتی برق در سال گذشته برای نخستین بار به ۳۹ درصد رسید.

مدیرعامل برق حرارتی ادامه داد: تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، استفاده از توربین‌های گازی با فناوری جدید، ارتقای واحدهای گازی و بازنشسته کردن نیروگاه‌های فرسوده از برنامه‌های افزایش بازدهی در نیروگاه‌های حرارتی است.
طرز طلب از ابلاغ سند انرژی جدید به صنعت برق خبر داد و گفت: طبق این سند تا سال ۱۴۲۰ بازدهی نیروگاه‌های حرارتی کشور باید به ۵۰ درصد برسد که نیازمند سرمایه‌گذاری‌های سنگین خواهد بود.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی ادامه داد: بازدهی نیروگاه‌های حرارتی در کشورهای پیشرفته جهان که ظرفیت تولید آن‌ها به کشور ما نزدیک است معادل ۳۷.۳ درصد است و این در حالی است که این رقم هم اکنون در نیروگاه‌های ایران ۳۹ درصد و البته بیشتر از نیروگاه‌های حرارتی بسیاری از کشورهای جهان است.
طرزطلب با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای راه‌اندازی ۷۵۰۰ مگاوات نیروگاه سیکل‌ترکیبی جدید با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، افزود: از چهار سال گذشته، سه هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه سیکل‌ترکیبی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ساخته شد که امسال تکمیل می‌شود و البته پیش‌بینی می‌شود سه هزار و ۵۰۰ مگاوات باقی‌مانده نیز فراهم شود که با ساخت کامل این ظرفیت چهار درصد به راندمان نیروگاه‌های کشور افزوده خواهد شد.
وی با بیان اینکه ساخت نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی تاکنون سبب صرفه‌جویی یک میلیارد مترمکعبی سوخت شده است، ادامه داد: سال گذشته از محل سوخت صرفه‌جویی شده ۲۰۰ میلیون یورو معادل ارزی از سرمایه گذاران نیروگاه‌ها به بخش خصوصی بازگشت داده شد.

به هر میزان بازدهی نیروگاه های حرارتی افزایش یابد به همان میزان از مصرف سوخت آنها کاسته خواهد شد که این امر نقش مهمی در کاهش آلودگی های زیست محیطی دارد.

البته بیشترین کمک به کاهش آِلودگی در نیروگاه های تجدیدپذیر صورت می گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =