آغاز آماده‌سازی شهرهای بدون‌مانع در کشور

تهران- ایرنا- رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری و هماهنگی مناسب‌سازی کشور از آغاز آماده‌سازی شهرهای بدون‌مانع در کشور خبر داد و گفت: در جلسه این ستاد مقرر شده است که در سطح ۵۶ شهر، پنج روستا و سه منطقه کلانشهر به عنوان پایلوت شهر بدون‌مانع یا دسترس‌پذیر تا سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شوند.

ابراهیم کاظمی مومن‌سرایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه یکی از شهرهای بدون‌مانع در کشور، شهر تهران خواهد بود، افزود: در فرآیند شهر بدون مانع، دنبال این هستیم که همه شهرهای کشور، بدون مانع و دسترس‌پذیر باشند. طبق جلسات مناسب سازی کشور تصمیم‌گیری شد که هر یک از استان‌ها، تعدادی از شهرهای خود از یک تا چند شهر را برای شهر دسترس‌پذیر معرفی کنند تا زودتر به اهداف خود برسیم.

وی اضافه کرد: در استان یزد، شهردار و اعضای شورای شهر پیگیر بودند که این شهر را دسترس پذیر کنند و پیش از کرونا، برنامه جشنواره گردشگری را برگزار کرده بودند و حتی کویر یزد مناسب‌سازی شده بود به آن معنا که برای افراد دارای معلولیت در دسترس بود؛ همچنین بافت قدیمی، مسجد جامع و آتشکده مناسب‌سازی شد.

رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری  و هماهنگی مناسب‌سازی کشور گفت: مسئولان شهری یزد، اماکن دیدنی را مناسب‌سازی کرده بودند و در مرحله بعد کل شهر یزد را در نظر گرفتند. آنها در طرحی به نام هفت‌خوان شروع به مناسب سازی هفت منطقه کردند که قرار شد ظرف سه سال یزد اولین شهر دسترسی پذیر معرفی شود و قول دادند تا کار سه ساله را در طول یک سال انجام دهند.

مومن‌سرایی تاکید کرد: برای ایجاد شهرهای بدون مانع به تمام استان‌ها ابلاغ کردیم تا کار را شروع کنند وچک لیست آن با همکاری وزارت کار به تمام استان ها ابلاغ شد و قرار شده استان‌ها هر دو تا سه ماه به ما گزارش دهند.

وی در عین حال تصریح کرد: در حوزه مناسب‌سازی، بسیاری از استان ها شرایط یزد را دارند اما بعید می دانم که شهر کاملا بدون مانع ایجاد شود اما تلاش خواهد شد تا دسترس‌پذیری آن کامل باشد.

 طرح شهر بدون مانع یکی از راهکارهای ارتقاء کیفیت زندگی برای تمامی افراد جامعه به ویژه افراد دارای معلولیت است، همه آحاد جامعه باید قادر باشند به راحتی و بدون احساس هیچ خطری در محیط پیرامون خود اعم از ساختمان ها ، اماکن عمومی و معابر شهری تردد و از حقوق اجتماعی یکسان برخوردار شوند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =