۲۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۸:۳۵
کد خبرنگار: 961
کد خبر: 84297611
۰ نفر

برچسب‌ها

شبکه آبیاری سد یامچی اردبیل لایروبی می‌شود

اردبیل-ایرنا-مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: در آستانه شروع عملیات انتقال و توزیع آب به کشاورزان ۳۸ کیلومتر از شبکه آبیاری و زهکشی یامچی اردبیل لایروبی و پاکسازی می‌شود.

به گزارش ایرنا،عباس جنگی مرنی روز شنبه در بازدید از سد یامچی  افزود: این طرح با هدف افزایش راندمان آبیاری ،سرعت انتقال آب در کانال آب‌آور ، جلوگیری از هدر رفتن آب و بهبود خدمات آبرسانی به کشاورزان تحت پوشش شبکه آبیاری آغاز شده و از بند انحرافی آلماس تا پایان خط انتقال اصلی ادامه خواهد داشت.

وی اظهار کرد: شبکه آبیاری و زهکشی یامچی شامل کانال آب آور از بند انحرافی الماس تا سازه تقسیم واقع در روستای شام اسبی بطول ۶۴۰۰ متر و از سازه تقسیم آب تا مخزن شورابیل بطول ۳۴۰۰ متر و خط انتقال به طول ۲۸ کیلومتر می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به اهمیت تامین آب شرب پایدار برای شهروندان و مصارف کشاورزی  بر نظارت دقیق به الگوی کشت اراضی پایاب شبکه آبیاری یامچی تاکید کرد و صرفه جویی در مصارف مختلف آب این سد را به دلیل کاهش بارش‌های حوضه آبریز سد یامچی در سال جاری خواستار شد.

جنگی مرنی گفت: نظر به وضعیت منابع و مصارف آب سد یامچی در سال جاری لازم است با هماهنگی دفتر مطالعات پایه منابع آب ،میزان ورودی به سد در ادامه سال آبی جاری تدقیق و پیش بینی شود و ضمن پایش میزان مصارف آب شرب برنامه ریزی لازم برای مصارف مختلف سد انجام گیرد.

فیروز ندایی عضو هیئت مدیره و معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز در این بازدید گفت: مصارف آب سد یامچی با توجه به کاهش حجم آب ورودی به سد در هفته های اخیر کنترل می‌شود چرا که حداکثر ذخیره سازی آب برای تابستان ضروری است.

بر اساس آمارهای موجود استان اردبیل از لحاظ میزان بارندگی در مقایسه با استان‌های واقع در شمال‌غرب کشور شامل استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان که به لحاظ  اقلیمی در شرایط نسبتا مشابهی می‌باشند در جایگاه چهارم قرار دارد. همچنین کمبود بارندگی نسبت به بلندمدت در استان اردبیل ترمیم شده و بر اساس پیش‌بینی‌های ارائه شده چشم‌انداز آبی استان در روزهای آینده نرمال و قابل قبول ارزیابی می‌گردد.

شبکه آبیاری یامچی در شهرستان اردبیل و در محدوده حوضه آبریز رودخانه‌های بالیخلوچایی و قره‌سو قرار دارد.  اراضی زیر پوشش شبکه آبیاری یامچی بیش از پنج هزار هکتار  در ۱۶ روستا می‌باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha