تحقق ۱۱۰ درصدی برنامه‌های ساخت داخل در سال ۹۹

تهران- ایرنا- رییس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پارسال مجموع تعهدات استان‌ها در زمینه داخلی‌سازی کالاها، سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود که در پایان سال گذشته سه میلیارد و ۵۶۵ میلیون دلار (۱۱۰ درصد برنامه تعیین شده) محقق شد.

«محمدمهدی هادوی» امروز (شنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: سال گذشته تعهدات جایگزینی کالاهای ساخت داخل با کالاهای وارداتی طی نامه‌ای به همه استان‌های کشور ابلاغ و سهم هر استان مشخص شد.

وی بیان‌داشت: این سهم بر اساس سرمایه‌گذاری پیشتر انجام شده از سوی مناطق و فراهم بودن زیرساخت‌ها در هر استان، همچنین قانون استفاده از توان داخلی و اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولید، تعیین شد.

هادوی یادآور شد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده، مقرر بود طی سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰ در مجموع ۱۰ میلیارد دلار توسعه داخلی‌سازی انجام شود.

رییس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت با اشاره به عملکرد سه میلیارد و ۵۶۵ میلیون دلاری استان‌ها در این زمینه، ادامه‌داد: استان‌های تهران و اصفهان بیشترین عملکرد ارزی را در مقوله داخلی‌سازی در سال گذشته را به خود اختصاص دادند، به‌طوری که تهران با داخلی‌سازی حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری، عملکردی درخشان در این زمینه ثبت کرد.

وی خاطرنشان‌کرد: در مجموع به‌جز پنج استان، بقیه استان‌ها بیش از ۱۰۰ درصد در این زمینه توفیق یافتند.

هادوی گفت: برنامه سال ۱۴۰۰، انجام داخلی‌سازی کالاها و تجهیزات به میزان سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است که به‌زودی سهمیه‌های استانی آن به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

وی اظهار داشت: علاوه بر آن، بخشی از برنامه‌های داخلی‌سازی با به‌هم‌رسانی توانمندان و نیازمندان با برگزاری میز