۲۸ فروردین ۱۴۰۰، ۵:۳۳
کد خبرنگار: 1021
کد خبر: 84297563
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

منابع عراقی: آمریکا سامانه جدید پدافندی در عراق نصب کرد

بغداد - ایرنا - منابع خبری عراقی از نصب سامانه جدید پدافندی ایالات متحده در عراق برای افزایش سطح آمادگی نظامیان خود، خبر دادند.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا در پی تشدید تنش های اخیر در عراق و نیز افزایش حملات و تهدیدها بر علیه کاروان های نظامی و لجستیکی آمریکا؛ به نظر می‌رسد دولت واشنگتن تصمیم به تقویت سامانه پدافندی خود گرفته است.   

گفته شده سامانه پدافندی آمریکا در پایگاه ویکتوریا در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد نصب و فعال شده است.  

میدل ایست نیوز در این باره به نقل از یک مقام عراقی و بدون ذکر نام نوشت؛ واشنگتن نصب این سامانه را به عراق اطلاع نداده است اما عراق هم اعتراضی نسبت به موضوع ندارد چراکه طرفین توافقات امنیتی با یکدیگر دارند.  

العربی الجدید نیز موضوع نصب سامانه پدافندی آمریکا در عراق را بازتاب داد.

این تنها دو روز پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین و هدف قرار دادن فرودگاه بین المللی اربیل در شمال عراق است.

شماری از سایت‌های خبری عراقی نیز به نقل از مقامات نظامی در بغداد گفتند که صدای تیراندازی به دلیل بهره برداری از سیستم پدافند هوایی جدید در کمپ ویکتوریا واقع در غرب بغداد که به عنوان بخشی از تلاش ائتلاف بین المللی شامل یک واحد مأموریت آمریکایی در جنگ علیه تروریسم و اثربخشی آن آزمایش شد.

همچنین گفته شده از آنجا که حمله نگران کننده اربیل توسط هواپیمای بدون سرنشین انجام شده است؛  برای جلوگیری از چنین حملاتی که ممکن است در آینده رخ دهد به اقدامات خاصی نیاز خواهد بود.
رسانه های عراقی همچنین نوشتند؛ این رویدادها در حالی اتفاق می افتد که برخی احزاب سیاسی و نمایندگان؛  تعهد طرف آمریکایی را نسبت به نتایج گفتگوی اخیر با بغداد زیر سوال بردند.

یکی از نمایندگان جریان صادقون در مجلس عراق اظهار کرد: ما منتظر اجرای توافق نامه ای هستیم که بین هیات های عراقی و آمریکایی منعقد شده است و در آن شرط محدود کردن تعدادی از مربیان غیر مسلح و حذف سایر نیروهای رزمی وجود دارد.
از دیگر سو با گذشت بیش از یک سال از مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نظامیان خارجی از عراق و سرپیچی ارتش ایالات متحده از قانون عراق؛ گروههای ضد اشغالگری بیشتری در عراق اعلام موجودیت کرده اند.  

این گروهها معتقدند آمریکا نه تنها قصد پایان دادن به اشغال عراق را ندارد بلکه از طریق گفتگوی راهبردی با دولت مصطفی الکاظمی نخست وزیر به دنبال تثبیت موقعیت و جای پای خود در عراق است بنابراین چاره ای جز توسل به زور برای بیرون راندن بیگانگان نیست.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha