۲۷ فروردین‌ماه و آخرین اخبار کرونا در استانها

استانها-ایرنا- بررسی‌های صورت گرفته از وضعیت شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف کشور حکایت از یک روند افزایشی در تعداد مبتلایان و فوتی‌ها دارد، به گونه‌ای که ظرفیت‌ تخت‌های بیمارستانی بخش کرونا در برخی نقاط برای بستری بیماران کووید ۱۹ در حال تکمیل است.

کاربران فضای مجازی از عصر پنج‌شنبه ۲۶ فروردین‌ماه، خبرهایی در مورد رنگ‌بندی جدید کرونایی در شبکه‌های اجتماعی رد و بدل کردند که در این خبرها مطرح شد ۶۳ شهرستان در وضعیت سیاه، ۸۵ شهرستان در وضعیت فوق قرمز، ۱۷۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۷۸ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۹ شهرستان در وضعیت زرد و هفت شهرستان در وضعیت آبی کرونا قرار دارند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به این خبر بیان کرد: باید توجه داشت که مبنای اعلام رنگ ستاد ملی مقابله با کروناست و رنگ بندی جدید اعلام شده صحت ندارد.

علیرضا رییسی افزود: رنگ سیاه و فوق قرمز در رنگ بندی کرونایی به این معنا بوده که وضعیت قرمز است، اما شاخص آمار ابتلا و بستری کرونا بیش از قرمز می‌باشد.

وی ادامه داد: باید رنگ بندی اعلام شده ستاد ملی مقابله کرونا که از سوی وزارت کشور به استانداری‌ها ابلاغ می‌شود، ملاک قرار گیرد البته از نظر تحلیل آماری در ۶٣ شهر شاخص‌های کرونا بالاتر از قرمز است اما در رنگ بندی قرمز شدیدترین محدودیت اعمال شده و در این شهرها محدودیت‌های‌ جدیدی اعمال نمی‌شود.

براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دز ۲۴ ساعت گذشته ۳۲۸ نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند و  ۲۵ هزار و ۲۶۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ شناسایی شده‌اند.

گام دولت برای افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی

افزایش شمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در روزهای اخیر باعث شد تخت‌های بستری بخش کرونا بیمارستان‌ها در برخی استان‌ها در مرحله تکمیل قرار گیرند و سایر بخش‌ها و بیمارستان‌های بخش دولتی و خصوصی برای بستری بیماران کرونایی آماده شوند.

به عنوان مثال روند صعودی آمار مبتلایان به کووید۱۹ در استان خراسان شمالی که باعث قرار گرفتن این استان در زمره یکی از ۱۲ استان با شیب تند ابتلا به کرونا شده، زنگ تکمیل ظرفیت تخت بیمارستان‌های کرونایی را در خطه شمال شرق کشور به صدا در آورده است.

براساس این گزارش از  ۶۰۰ تخت بیمارستانی پیش‌بینی برای بیماران کووید۱۹ در استان خراسان شمالی، هم اکنون حدود ۶۰ درصد پر شده و با روند صعودی آمار مبتلایان پیش‌بینی می‌شود که ظرفیت این تخت‌های بیمارستانی در چند روز آینده تکمیل شود.

در استان کردستان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرده ظرفیت بخش کرونا در بیمارستان‌های استان به دلیل طغیان ویروس و افزایش بستری شدگان تکمیل شده است.

صدیق جدیدالاسلام گفته است: با استمرار روند افزایشی تعداد مبتلایان در روزهای آینده سایه مرگ این استان را فرا می‌گیرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۶ فروردین‌ماه در حاشیه سفر خود به همدان در این زمینه به خبرنگاران گفت: با تاکید رییس‌جمهوری و پیش بینی منابع مورد نیاز از سوی سازمان برنامه و بودجه، تعداد تخت های بیمارستانی کشور براساس نیازهای موجود افزایش می یابد.

دکتر سعید نمکی ادامه داد: در همین ارتباط مراکز بیمارستانی دارای تخت های بالای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی، هفته آینده راه‌اندازی و به بهره‌برداری می‌رسند.

وی همچنین در سفر به همدان اعلام کرده است که وضعیت همه گیری ویروس کرونا در هفته آینده نسبت به امروز به مراتب سخت تر خواهد شد به نحوی که با روزهای بسیار سخت و دشواری از نظر شیوع ویروس و آمار ابتلا مواجه خواهیم بود.

آخرین وضعیت کرونا در استانها

اخبار منتشر شده از مازندران نیز نشان دهنده آن است که حدود پنج هزار و ۱۶۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ از آغاز سال جدید تا ظهر روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه در بیمارستان‌های مازندران بستری شدند، آماری که به معنای ورود میانگین بیش از ۲۰۰ بیمار در روز است.

بررسی آمارهای روزانه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل از اول تا ۲۶ فروردین نشان می دهد که در همین مدت سه هزار و ۶۷۱ بیمار هم پس از بهبود نسبی از بیمارستان ها ترخیص شده تا روند درمانشان را در منزل پیگیری کنند.

طبق این گزارش همچنین در این مدت حدود ۱۸۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ پس از بستری در بیمارستان و ناکام ماندن روند درمانشان ، جان باخته اند.

در یزد هم به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی، در حال حاضر ۶۰۰ نفر مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان‌های ۱۰ شهرستان بستری هستند که از این تعداد، ۸۳ نفر به دلیل وخامت حال در بخش مراقبت‌های ویژه(ICU) بستری هستند و خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

همچنین به گفته معاون دانشگاه علوم پزشکی کردستان در حال حاضر ۵۷۷ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که سنندج با ۳۰۰ نفر بیشترین تعداد را دارد و ۶۷ بیمار بدحال در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند

در گلستان نیز به نقل از رییس دانشگاه علوم پزشکی گفته است با بستری ۱۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان به ۶۲۹ نفر رسیده است.

به گفته عبدالرضا فاضل، از مجموع بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان ۸۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند که ۴۰ نفر از آنان به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

در لرستان هم معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی این استان اعلام کرده است تعداد مبتلایان به کرونا در این استان با شناسایی ۲ هزار و ۱۴۶ بیمار جدید طی شبانه روز گذشته به ۹۲ هزار و ۱۰۳ نفر رسیده است.

دکتر "مریم کوشکی" افزود: همچنین تعداد جان باختگان کرونا در این استان با فوت۱۳ بیمار دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته به یک هزار و ۴۹۶ نفر رسید.

وی ادامه داد: تاکنون ۲۹۵ هزار و ۹۲۹نمونه تست تشخیص کرونا به آزمایشگاه ارسال شده که از این مجموع، ۲۹۱هزار و ۹۰۵ مورد پاسخ داده شده و ۱۹۹ هزار و ۷۸۵ نمونه آن منفی بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: در حال حاضر یک هزار و ۱۱۲ بیمار و مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.

در زنجان نیز به نقل از رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، وضعیت کرونایی استان در بخش بستری و سرپایی صعودی اعلام شده است.

به گفته دکتر پرویز قزلباش، در بخش سرپایی بطور تقریبی با شیب ملایم‌تر، مراجعات وجود دارد ولی همچنان صعودی است اما در بخش بستری روند به صورت نوسانی بوده و برای همین وضعیت غیرقابل پیش‌بینی و کار برای کادر درمان مشکل‌تر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت حاد کرونایی شهر زنجان تمامی امکانات تخت‌های بستری استان در اختیار این بیماران قرار گرفته و بیمارستان‌های غیردولتی نیز همکاری خوبی در این خصوص داشته اند.

در سمنان نیز به نقل از کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا آورده شده است ۴۲۳ نفر به خاطر ابتلای قطعی به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان سمنان بستری هستند و از ابتدای شیوع ویروس تاکنون ۲۳ هزار و ۳۱۳ نفر به صورت سرپایی درمان شدند.

همچنین ۳۳۸ مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان از ظهر چهارشنبه تا ظهر پنجشنبه شناسایی شده و مجموع آمار بیماران کووید ۱۹ در این استان از ابتدا تاکنون به ۳۱ هزار و ۳۴۱ نفر رسیده است.

بنابر این گزارش، طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی ناشی از ویروس کرونا در استان سمنان وجود نداشت و بر این اساس از ابتدای شیوع این ویروس تا ظهر امروز تعداد جانباختگان این بیماری در استان ۹۶۱ نفر است.

در کهگیلویه و بویراحمد هم به نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، اعلام شده ظرف ۲۴ ساعت گذشته پنج هم استانی بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند که یکی از آنها کودکی هفت ساله است.

به گفته پرویز یزدان پناه، شمار جانباختگان کووید ۱۹ استان به ۵۱۵ نفر رسیده است و هم اینک ۵۳۳ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۱۵۲ نفر از این بیماران مبتلای قطعی و ۲۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.

روند رو به افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در اردبیل نیز به گونه‌ای است که طی شبانه روز گذشته در این استان ۱۲۱ نفر دیگر به تعداد بستری‌ها در بیمارستانهای این استان افزوده شده و مجموع افراد بستری مبتلا به کووید.۱۹ به ۵۸۵ نفر رسیده است که ۷۹ نفر آنها در بخش های ویژه تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته دکتر شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، با فوت سه  نفر دیگر از اهالی استان، مجموع آمار جان‌باختگان کرونا در این استان طی ۱۳ ماه گذشته به یک هزار و ۵۱۴ نفر رسیده است.

وی سرعت و سطح موج چهارم شیوع کرونا در استان اردبیل را نسبت به موج‌های اول، دوم و سوم بسیار زیاد عنوان کرد و ادامه داد: در یک هفته اخیر آمار مبتلایان جدید و شمار بستری همزمان افراد مبتلا به کرونا در این استان بیش از چهار برابر شده است.

بنا به اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، با روند کنونی شیوع و در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، پیش‌بینی می‌شود که تعداد بیماران بستری در استان به ۷۰۰ تا یک‌هزار نفر برسد.

در ایلام نیز به نقل از معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، پنج فوتی ناشی از کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان ثبت شده و مجموع فوتی ها تا این لحظه به ۷۰۲ نفر افزایش یافته است.

به گفته جمیل صادقی فر، بزرگترین نقطه ضعفی که به ما صدمه وارد می کند عدم توفیق در کاهش ابتلا به بیماری است و  روز به روز به تعداد مبتلایان افزوده می‌شود.

تزریق واکسن کرونا

براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا کنون ۳۷۲ هزار و ۳۶۲ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۱۲ هزار و ۱۰۸ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمعه در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا استان کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است، گفت: تا پایان هفته آینده این رقم به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز خواهد رسید.

دکتر «سعید نمکی» اظهار داشت: کار واردات واکسن مطمئن کرونا به کشور و همچنین تولیدات داخلی به خوبی در حال انجام است به گونه‌ای که امروز می‌توانیم ادعا کنیم جزو کشورهای موفق جهان بوده‌ایم.

وی افزود: برخلاف برخی اظهارنظرهای مغرضانه که ایران را در زمینه واردات و تزریق واکسن کرونا از دنیا عقب می دانند، کشورمان وضعیت مناسبی دارد؛ به صورت جهانی اعلام شده کار تزریق این واکسن تا پایان سال ۲۰۲۲ برای مردم خواهد بود و من این اطمینان را می دهم که تا پایان امسال همه مردم و یا حداقل بخش اعظمی از شهروندان ایرانی به واکسن دسترسی پیدا کرده و حتی بسیاری از این افراد تا پایان عمر همین دولت آن را تزریق خواهند کرد.

در زنجان نیز رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان اعلام کرده است تاکنون بیش از پنج هزار دوز واکسن کرونا برای اقشار پرخطر از قبیل کادر درمان و بهداشت، جانبازان بالای ۵۰ درصد، پرسنل بخش‌های آی سی یو وارد استان و بخش عمده ای از آن تزریق شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند در استان تهران نیز از تزریق ۸۵۰ دوز واکسن کرونا به کادر درمان و بیماران خاص این شهرستان خبر داده است.

تازه ترین آمار وزارت بهداشت 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تاکنون دو میلیون و ۱۹۴ هزار و ۱۳۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۲۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۶ هزار و ۸ نفر رسیده است.

براساس این اطلاعیه تا کنون ۳۷۲ هزار و ۳۶۲ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۱۲ هزار و ۱۰۸ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴۸۴ هزار و ۴۷۰ دوز رسید.

در این اطلاعیه بیان شده است: از دیروز تا امروز ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵ هزار و ۲۶۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۲۰۷ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۱۹۴ هزار و ۱۳۳ نفر رسید.

وزارت بهداشت اعلام کرد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۲۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۶ هزار و ۸ نفر رسید.

بر اساس این اطلاعیه،  خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۷۶۱ هزار و  ۴۹۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. همچنین چهار هزار و ۶۵۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین تا کنون ۱۴ میلیون و ۱۶۵ هزار و ۷۷۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تایید کرد.

بر اساس آمار رسمی،ویروس کرونا تاکنون  بیش از ۱۳۸ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و سبب جانباختن حدود سه میلیون نفر شده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =