کشاورزان ابرکوه ۴۰۰ کیلوگرم زعفران خشک برداشت کردند

یزد - ایرنا- سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به افزایش ۱۵ درصد تولید محصول زعفران شهرستان در سال ۹۹ نسبت به سال ماقبل آن ،گفت: پار سال کشاورزان ۴۰۰ کیلوگرم زعفران خشک برداشت کردند.

علی محمد هوشمند روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت بهره وری آب و تغییر الگوی کشت ، افزود: این مقدار محصول از ۱۰۰ هکتار زیرکشت این گیاه با متوسط تولید چهار کیلوگرم در واحد سطح و در برخی مزارع ۵.۵ تا ۶ کیلوگرم برداشت شد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین سطح زیرکشت این گیاه دارویی در دهستان فراغه بخش مرکزی قرار دارد، اظهارکرد: در حال حاضر ۲۰۰ بهره بردار بخش کشاورزی در کاشت و تولید زعفران در این شهرستان فعالیت دارند.

پرداخت وام به زعفران کاران

مسوول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه پیاز زعفران شهریورماه کشت و برداشت محصول کشت سال های قبل از اواسط آبان ماه آغاز تا اواخر آذرماه ادامه دارد، گفت:  به دلیل کم آبخواه بودن و ارزش افزوده محصول زعفران امسال سطح زیرکشت با ۲۰ درصد افزایش به ۱۲۰ هکتار  می رسد .

حسن زارع افزود:  کم آبخواه بودن برخی محصولات از جمله زعفران که با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری دارد و همراه با ارزش افزوده آن  علت افزایش سطح زیرکشت این گیاه  است.

وی افزود: کشاورزانی که نسبت به کشت و افزایش سطح زیرکشت در مزارع خود اقدام کنند به ازای هر هکتار ۷۰۰ میلیون ریال وام دریافت می کنند متقاضیان می توانند با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی برای دریافت تسهیلات با باز پرداخت پنج ساله مراجعه کنند.

تجهیز پنج هزار و ۵۰۰ هکتار  به سامانه های آبیاری نوین با کمک بلاعوض دولت 

مسوول امور آب و خاک جهاد کشاورزی ابرکوه هم گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی، کشاورزان فرایند برداشت آب را با تغییر الگوی کاشت محصول کم آبخواه در اولویت برنامه های خود قرار دادند و در این زمینه تلاش دارند.

احمدرضا زرنگار ، با اشاره به تغییر اقلیم و گرمایش کره زمین به دلیل برداشت بی رویه آب ، کاهش بارندگی و ادامه ۲ دهه پدیده خشکسالی و افزایش میزان تبخیر سالانه سه تا چهار هزار میلیمتر در مناطق بیابانی از جمله در استان یزد  تاکید کرد که کاشت گیاهان پرآبخواه دیگر مقرون به صرفه نیست ، به همین دلیل توسعه کشت گیاهان دارویی و پسته در کنار کاشت زعفران در اولویت کار کشاورزان ابرکوه قرار دارد.

وی ادامه داد: ابرکوه یکی از چهار دشت ممنوعه بحرانی استان یزد از نظر منابع آبی است و کشاورزان با آگاهی از این وضعیت در زمینه افزایش بهره وری از منابع آب با کشت های جایگزین و استفاده از سامانه های آبیاری نوین اقدام کردند.

وی افزود: برای استفاده بهینه و بهره وری مصرف آب تاکنون کشاورزان با استفاده از کمک های بلاعوض دولت، پنج هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی و باغ های خود را به سامانه های آبیاری نوین تجهیز کرده اند.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به حدود ۱۶ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار، ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی را از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند و بخشی از محصول کشاورزی و دامی در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود .

در این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی ۵۰ گونه محصولات کشاورزی با کیفیت مناطق گرمسیری و سردسیری به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال در سال تولید می شود.

ابرکوه ۲۰۰ سال قبل ۱۲۰ رشته قنات داشت که به دلیل کاهش بارندگی در این مدت و ۴۰ سال گذشته این تعداد به ۹۱ رشته کاهش یافت و هم اکنون از این تعداد ۱۳ رشته دایر است.

مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha