دمشق: سازمان‌های بین‌المللی به ابزار دست آمریکا تبدیل شده‌اند

تهران – ایرنا- فیصل المقداد وزیرامورخارجه سوریه پنجشنبه شب گفت: سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی به ابزاری برای اجرای اهداف سیاسی آمریکا و متحدانش علیه سوریه تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)؛ المقداد که در دیدار با سفرا و رؤسای هیأت‌های دیپلماتیک در دمشق سخن می‌گفت، افزود: با وجود اوضاع دشواری که سوریه پشت سرگذاشته است، اما ما به توافق خود براساس عضویت در توافق منع سلاح‌های شیمیایی عمل کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر از همان ابتدا می‌دانستند کشورهای حامی تروریست‌ها و در صدر آنها آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان که از گروه های مسلح تروریستی در خاک سوریه پشتیبانی و حمایت مالی و تسلیحاتی کردند، از موضوع شیمیایی و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای تحقق اهداف خصمانه خود علیه سوریه استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: ارتش عربی سوریه برای مقابله با تروریسم جهانی در خاک سوریه وارد نبردی شرافتمندانه شد و پیروزی‌های پی‌درپی به دست آورد و در سخت‌ترین نبردها علیه سازمان های تروریستی هرگز از سلاح شیمیایی استفاده نکرده است.

وزیر امورخارجه سوریه افزود: پیش نویس قطعنامه فرانسه برای ارائه در بیست و پنجمین نشست سازمان منع سلاح های شیمیایی که قرار است اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود، فصل تازه‌ای از سلسله فصول توطئه علیه سوریه است که در چارچوب راهبرد خصمانه آمریکا و متحدان آن صورت می‌گیرد.

وی از این اقدام غرب و آمریکا به عنوان یک تصمیم کاملا سیاسی یاد کرد که می‌تواند پیامدهای مخاطره آمیزی برای آینده سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی به دنبال داشته باشد.

المقداد از کشورهای عضو سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی خواست که از سوریه حمایت کرده و به مقابله با سیاسی کاری کشورهای غربی در فعالیت این سازمان بین‌المللی بپردازند.

"بسام صباغ" نماینده دائم سوریه در شورای امنیت نیز هفته گذشته از کشورها خواست، اجازه ندهند که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به ابزاری برای آمریکا و متحدانش به منظور اعمال فشار و حمله به اعضایی [مانند سوریه] در این سازمان تبدیل شود.

آمریکا به همراه فرانسه و انگلیس در فروردین ماه ۹۶ پایگاه الشعیرات در استان حمص سوریه را با ۴۹ موشک 'کروزِ تاماهاوک' هدف قرار داد.

در حالی که تروریست ها و گروه‌های مسلح مورد حمایت کشورهای غربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا بارها از تسلیحات شیمیایی علیه مردم و نظامیان سوریه و عراق استفاده کرده‌اند و مدارک اثبات آن نیز ارائه شده است، ولی غرب تاکنون مانع محکومیت یا حتی طرح این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل شده است و در مقابل با انتشار اطلاعات نادرست در صدد متهم کردن دمشق در این زمینه هستند . حادثه انتشار گازهای سمی در خان شیخون از این دست است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =