۴۵ تن بذر برنج به شالیکاران آستارا توزیع شد

آستارا - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی آستارا از توزیع ۴۵ تن بذر برنج هاشمی گواهی شده به شالیکاران، با هدف بهره‌وری بیشتر شالیزارها خبر داد.

ساسان کارجویان روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این میزان بذر در ماه جاری در ۲ شرکت تعاونی آستارا و لوندویل به قیمت هر کیلوگرم ۱۷۷ هزار ریال در حین عملیات خزانه گیری برنج توزیع شد.

وی افزود: شالیکاران آستارا برای اطمینان از سلامت و افزایش تولید، از بذرهای گواهی شده و مطمئن استفاده می کنند و رقم هاشمی از ارقام خوب بومی و معطر گیلان است و از هر هکتار سطح کشت آن، چهار و نیم تن شلتوک حاصل می شود.

وی اضافه کرد: بذرهای گواهی شده نسبت به بذرهای معمولی، فاقد آفت و بیماری است و باعث افزایش یک تن شلتوک در هکتار می شود و در سال گذشته نیز ۳۰ تن بذر هاشمی توزیع شده بود.

مدیر جهاد کشاورزی آستارا گفت: حدود ۹۵ درصد شالیزاها شخم شده و بیش از نیمی از ۶ هزار بهره بردار کشاورزی آستارا، شالیکارند و در سال گذشته از سه هزار و ۲۰۰ هکتار شالیزار، ۱۴ هزار و ۹۰۰ تن شلتوک برداشت و هشت هزار و ۲۰۰ تن برنج سفید تولید شد.

کارجویان افزود: با توجه به آغاز پرورش کرم ابریشم در فصل زراعی جدید، کسانی که شرایط نوغانداری را دارند، برای نام نویسی و خرید تخم نوغان به اداره جهاد کشاورزی آستارا و یا مراکز جهاد دهستان ویرمونی و بخش لوندویل مراجعه کنند.

آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و ۶ هزار بهره بردار کشاورزی در منتهی الیه غرب مرکز استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =