۲۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۰
کد خبرنگار: 2473
کد خبر: 84296698
۰ نفر

برچسب‌ها

ترمیم بافت‌های داخلی بدن با هیدروژل

تهران - ایرنا - محققان انستیتو فناوری فدرال سوییس به رهبری دکتر پیمان کرمی موفق به ساخت هیدروژلی شدند که قادر به ترمیم بافت‌های داخلی آسیب‌دیده بدن است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، گاهی بر اثر تصادف و انواع ضربه و تروما بافت‌های داخلی بدن آسیب می‌بینند و پاره می‌شوند. خونریزی حاصلی از پارگی بافت‌ها بسیار جدی است و می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود، از طرفی عملکرد بافت‌های آسیب‌دیده مختل می‌شود.
معمولا روش‌هایی که برای ترمیم بافت آسیب‌دیده و پاره استفاده می‌شود، در برخی بافت‌ها جوابگو نیست و باعث اختلال همیشگی بافت می‌شود. برای مثال در غضروف و قرنیه این مشکل وجود دارد.  
محققان انستیتو فدرال سوییس برای حل این مشکل مواد بیولوژیکی توسعه دادند که شبیه هیدروژل به بافت آسیب‌دیده تزریق می‌شود و مانند یک چسب زیستی نرم و منعطف روی محل آسیب‌دیده قرار می‌گیرد.
این هیدروژل حاوی ۸۵ درصد آب است و داروی دو مزیت اساسی است؛ یکی اینکه می‌تواند به هر نقطه از بدن تزریق شود و دیگر اینکه خاصیت چسبندگی بالایی دارد و برای ترمیم نیازمند هیچ درمان اضافی نیست.
حالت اولیه این هیدروژل به صورت مایع است و زمانی که روی بافت قرار می‌گیرد با استفاده از منبع نوری، خاصیت چسبندگی پیدا می‌کند و روی بافت تثبیت می‌شود.
امکان کنترل تمام خواص مکانیکی این هیدروژل وجود دارد و تحت تاثیر فعل و انفعالات شیمیایی بدن و سلول کارایی خود را از دست نمی‌دهد.
نتایج این مطالعه در نشریه Macromolecular Rapid Communications منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha