۲۶ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۵۸
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84296520
۰ نفر

برچسب‌ها

اوغلو: ترکیه هیاتی سیاسی به مصر می فرستد

تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه ترکیه امروز (پنجشنبه )اعلام کرد که کشورش بزودی هیاتی سیاسی را برای بحث و گفت وگو با مقامات بلندپایه مصری به قاهره اعزام می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز گفت: یک هیات از ترکیه در پاسخ به دعوت مصر اوایل ماه مه آینده به قاهره سفر می کند.

این خبر بعد از آن اعلام شد که وزیر خارجه ترکیه دیروز چهارشنبه از آغاز مرحله جدیدی از روابط بین آنکارا و قاهره همراه با امکان سفرهای دوجانبه در آینده خبر داده بود.

اوغلو گفته بود: دوره جدیدی در روابط با مصر آغاز می شود و سفرهای دوجانبه ای انجام خواهد شد. نشستی در مصر در سطح دستیاران وزیران خارجه دو کشور و دیپلمات ها برگزار و تعیین سفیر انجام خواهد شد.

وی افزود: زمان این سفر هنوز مشخص نیست و می توانیم درباره آن در مرحله پیش رو بحث و گفت وگو کنیم.

آنکارا و قاهره در طول دوران کوتاه ریاست جمهوری «محمد مرسی» در مصر روابط گرم و نزدیکی با یکدیگر داشتند اما این رابطه پس از سقوط دولت مرسی در سال ۲۰۱۳ میلادی و روی کارآمدن «عبدالفتاح السیسی» از دل دستگاه نظامی مصر رو به تیرگی گذاشت.

ترکیه از دولت مرسی حمایت می کرد که برآمده از گروه اخوان المسلمین بود و با سرنگونی این دولت، روابط آنکارا و قاهره وارد مرحله جدید و تنش آفرینی شد و با موضع گیری های آنکارا و بویژه «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر وقت ترکیه، سفیر این کشور از خاک مصر اخراج و سطح روابط دو طرف به کاردار کاهش یافت.

ترکیه از همان آغاز روی کارآمدن السیسی در مصر از اخوان المسلمین حمایت و علیه نظامیان موضع گیری کرد و اردوغان این اقدام ارتش مصر را "کودتا" خواند و از حامیان چنین اقدامی انتقاد کرد.

اردوغان پس از انتخاب مجدد به عنوان رییس جمهور ترکیه نیز بارها با موضع گیری و حمایت از مرسی و اخوان المسلمین، دولت جدید مصر برآمده از دل ارتش این کشور را " نامشروع " دانست و روی کار آمدن «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع وقت مصر به عنوان رئیس جمهوری این کشور را یک "کودتا" خواند.

اختلاف‌های ترکیه و مصر به جریان اخوان المسلین ختم نشد و روابط پر تنش دو کشور از سال ۲۰۱۳ میلادی به حوزه مسائل نفتی نیز کشیده شد؛ بطوری که "طارق الملا" وزیر نفت و گاز مصر در واکنش به اظهارات مقام‌های ترکیه مبنی بر اینکه توافقنامه ترسیم مرزی میان مصر و قبرس را به رسمیت نمی‌شناسند و به اکتشاف گاز در این منطقه ادامه خواهند داد، تاکید کرد که "قاهره به اکتشاف گاز آنکارا اعتنایی ندارد و نگران هیچ چیزی نیست چراکه توافقنامه ترسیم مرز بین مصر و قبرس از سال ۲۰۱۳ به امضا رسیده و به سازمان ملل ارائه و نقشه‌های روشنی از خطوط مرزی ضمیمه آن شده است".

در همین حال، پرونده لیبی از دیگر پرونده های مورد اختلاف بین آنکارا و قاهره در سالهای اخیر بود.

ناظران سیاسی معتقدند که تغییر و تحولات اخیر منطقه ای و بین المللی باعث شده تا آنکارا درصدد تجدید نظر در مواضع منطقه ای و بین المللی خود برآید اما با وجود این پیشینه در روابط مصر و ترکیه، به نظر می رسد با توجه به دیوار بلند بی اعتمادی موجود و سپری شدن تقریبا یک دهه از روابط سرد و تیره، برای برقراری روابط گرم دو کشور به زمان بیشتری نیاز است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =