سال ۹۹ بهترین جهش فناوری در پتروشیمی کشور شکل گرفت

اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: سال ۹۹، بهترین جهش فناوری در پتروشیمی کشور در کنار سایر جهش‌های تولید رقم خورد.

«علی پژوهان» روز پنجشنبه در جریان افتتاح طرح‌های ملی وزارت نفت استان‌های فارس، بوشهر و مرکزی که به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور رئیس جمهوری به افتتاح رسید، افزود: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی زیرمجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که وظیفه عمده این شرکت ایجاد دانش فنی احداث پلنت‌های پتروشیمی و کاتالیست‌های مصرفی آنها است.

وی بیان کرد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی پارسال توانست برای نخستین بار دانش فنی پلی‌اتیلن سنگین برای پتروشیمی تبریز با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن، دانش فنی واحد پلی‌اتیلن پتروشیمی بوشهر با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن ارایه شد و در کنار آن واحد تولید ‌پروپیلن فاتح با ظرفیت ۱۲۰ هزار تن را  ارایه کند.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ادامه داد: از همه مهمتر سال گذشته این شرکت موفق شد دانش فنی طرح سه گانه تبدیل گاز طبیعی به پلاستیک با ارزش پلی‌پروپیلن که شامل سه برند تولیدی متانول، پروپیلن و پلی پروپیلن است را با تولید ۹۰۰ هزار تن برای اسلام آباد غرب انجام و تحویل دهد.

پژوهان اظهار داشت: بحث تولید پروپیلن هم که قرار است در جنوب و شمال کشور ایجاد شود با دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی انجام می‌شود و این مهم نیز برای نخستین بار در کشور است.

وی عنوان کرد: برخی از تجهیزات خاصی که در پتروشیمی‌ها استفاده می‌شود فقط در صورت داشتن دانش فنی احداث آن پلنت در کشور قابل ساخت است و با داخلی سازی تکنولوژی‌های پتروشیمی تحرک قابل توجهی در قطعه سازی و تجهیزسازی در صنعت پایین دست ایجاد می‌شود.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اضافه کرد: طرح کاتالیست پلی‌پروپیلن یکی از طرح‌های افتتاحی امروز است که برای نخستین‌بار در کشور، توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه‌یافته ساخته شده است و به طور ۱۰۰ درصد با استفاده از تجهیزات بومی  از ابتدای سال ۹۸ آغاز و در پایان سال گذشته به اتمام رسید.

پژوهان عنوان کرد: ظرفیت تولید کاتالیست ۱۲ تن در سال معادل ۳۰ درصد نیاز صنعت پتروشیمی کشور است که قابل توسعه برای تامین نیاز داخلی کشور نیز وجود دارد. 

وی گفت: این کاتالیست برای تولید بیش از یک میلیون تن پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و حجم سرمایه‌گذاری در این طرح یک‌هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود. 

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی افزود: همچنین طرح تولید پلی‌اتیلن سنگین(تکنولوژی CX) نیز که دانش فنی آن برای نخستین‌بار در کشور توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توسعه یافته طراحی و ۱۰۰ درصد با تجهیزات بومی ساخته شده است که عملیات اجرایی این طرح از ابتدای پارسال آغاز و تا پایان سال گذشته به پایان رسید. 

پژوهان اظهار داشت: ظرفیت تولید این طرح ۲۰ تن در سال و معادل ۲۵ درصد مصرف صنعت پتروشیمی کشور است که قابلیت توسعه تا تامین ۱۰۰ درصد نیاز کشور نیز در آن وجود دارد. 

وی اظهار داشت: این طرح با اعتباری بالغ بر ۷۵۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید که برای تولید بیش از ۹۰۰ هزار تن پلی اتیلن سنگین در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پتروشیمی شازند در سال ۱۳۷۲ بهره برداری شد و به عنوان یکی از واحدهای فرادستی مطرح در حوزه نفت و گاز برای زنجیره بزرگی از تولیدکنندگان متوسط و کوچک کشور کارسازی و تامین مواد اولیه دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha