اراده و مشارکت نخبگان؛ زمینه‌ساز حضور حداکثری در انتخابات

بیرجند - ایرنا - برگزاری انتخابات از چهار رکن اساسی شامل سلامت، امنیت، رقابت و مشارکت برخوردار است که نخبگان و احزاب در تحقق رقابت و مشارکت انتخاباتی نقش کلیدی دارند و در انتخابات امسال این نقش‌آفرینی اهمیت بسزایی پیدا کرده است.

به گزارش ایرنا از آنجایی که نخبگان به عنوان چشمان بینای ملت در انتخاب صحیح، پیش‌بینی آینده و تشخیص تصمیم‌های درست از نادرست در جامعه حضور دارند، مکلف هستند ملاک‌های تصمیم‌گیری درست را به جامعه آموزش دهند و آنها را مجهز به سلاح تصمیم‌گیری و قدرت تشخیص کنند.

نقش خطیر و مهم نخبگان در جامعه از آن جهت است که جهت‌دهی اصلی به آرای مردمی، تبلیغ و آموزش فکری و سیاسی مردم توسط آنان انجام می‌شود و درست است که تصمیم نهایی در نظام‌های مردم سالار و روش‌های انتخاباتی به آرای مردمی برمی‌گردد ولی باید دانست که کمیت و کیفیت این آرا، نتیجه تلاش و عملکرد در عرصه عقلانیت سیاسی است.

نخبگان از طریق آموزش دادن مردم می‌توانند بانیان جامعه‌ای باشند که پایه‌های اجتماعی آن را انسان‌های آگاه تشکیل داده‌اند و این انسان‌ها در پس هر رای، از منطق و دلیل خاص تبعیت کرده‌اند.

از جمله کارکردها و شاخص‌های مثبت نظام‌های مردم‌سالار مبتنی بر انتخابات، نظارت از پایین به بالاست و طبیعی است که وقتی پایین جامعه را افرادی تشکیل داده باشند که در اثر آگاهی‌بخشی از سوی نخبگان به مرز نخبگی رسیده باشند، بهتر و دقیق‌تر و در سطحی وسیع‌تر و عمیق‌تر می‌توانند نظارت بر عملکرد بالا را داشته و به ساخت جامعه خود پرداخته باشند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و فعالان سیاسی، از آنجایی که حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای، توطئه‌های دشمن را نقش بر آب و راه را برای پیشرفت کشور باز می‌کند بر این اساس همه گروه‌ها اعم از نخبگان، روشنفکران و جریان‌های سیاسی باید تلاش کنند و زمینه‌ را برای مشارکت و حضور حداکثری مردم در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ فراهم کنند.

نخبگان، افسران جنگ نرم هستند 

رییس خانه احزاب خراسان جنوبی از نخبگان به عنوان افسران جنگ نرم در مقابله با دشمن یاد کرد و گفت: نام دیگر کشور عزیزمان ایران، کشور انتخابات است که به گواهی دوستان و دشمنان بیشترین تعداد انتخابات در سرزمین دوست داشتنی ما به وقوع پیوسته و به دلیل جایگاه و نقش مردم در اداره کشور است.

ابوالقاسم روحبخش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برخلاف صداهای ناموزون برخی گروه‌ها چگونگی جابه‌جایی نخبگان موید این مطلب است زیرا از دل حاکمیت اصلاح‌طلبان، اصولگرایان به قدرت رسیدند و از دل حاکمیت اصولگرایان اصلاح‌طلبان، بنابراین هیچ اراده مافوقی برای یکدست کردن قدرت وجود نداشته و ندارد.

وی گفت: دشمن با آگاهی از این فرآیند همچون همیشه دست به ترفندهای شیطانی می‌زند از جمله اینکه این دو گروه رسیدن به قدرت را با همدیگر تقسیم کردند و در واقع هیچ تفاوتی با هم ندارند در حالی که وقایع دهه ۷۰ و ۸۰ به ما نشان داد که چنین فرضیه‌ای ابدا صحت ندارد، رقابت‌ها جدی و بعضا برای نظام هزینه‌دار است.

دبیر جامعه اسلامی فرهنگیان خراسان جنوبی افزود: اصلاح‌طلبان و اصولگرایان باید به این مطلب رسیده باشند که هیچ گروهی به تنهایی نمی‌تواند کشور را اداره کند و باید به یاد بیاورند این انقلاب به رهبری حضرت امام خمینی (ره) و با شرکت آحاد مردم شروع شد و به پیروزی رسید، جنگ با شرکت و ایثارگری همه نیروها به پیروزی رسید و به طور کلی هر جا موفقیتی برای نظام حاصل شده از هم‌افزایی این جناح‌ها بوده است.

وی یادآور شد: عزیزان در جریان‌های مختلف باید باور داشته باشند یک دشمن مشترک دارند و آن استکبار جهانی است که به هیچ کس و هیچ جریانی رحم نمی‌کند؛ او نه از اصلاح‌طلب دل خوشی دارد و نه از اصولگرا و دقیقا می‌داند که اینها فقط عنوان است و هنگام خطر همه جریان‌ها و مردم یکدست در مقابل دشمن عنود خواهند ایستاد.

روحبخش گفت: دشمن دقیقا می‌داند این انقلاب رهبری دارد که بی‌تردید هم از دولت‌های اصلاح‌طلب حمایت کرده و هم از دولت‌های اصولگرا و هر دولتی که گوش به رهنمودهای دلسوزانه ایشان داده در اداره کشور موفق‌تر بوده است لذا استکبار با کل نظام دشمنی می‌کند.

وی افزود: امروز برای کسانی که عناد ندارند، مشخص شده است که سرمداران آمریکا از هیچ رویکردی برای مبارزه با ما رویگردان نیستند و اگر لازم باشد سلامتی مردم یک کشور را گروگان می‌گیرند، اگر لازم باشد سردار مبارزه با تروریسم را ناجوانمردانه به شهادت می‌رسانند و اگر لازم باشد به گرسنه نگهداشتن ملتی که اراده کرده است برده آل سعود نباشد، اقدام می‌کند و آنها را از زمین و هوا و دریا محاصره می‌کند و آنگاه از حقوق بشر حرف می‌زند، اگر لازم باشد برای پر کردن حساب‌های بانکی هیات حاکمه به مردم خودش هم رحم نمی‌کند و سلامت و رفاه آنان را گروگان می‌گیرد.

فعال سیاسی اصولگرا اظهار داشت: امروز نخبگان جریان‌های مختلف که البته با مردمی نخبه روبه‌رو هستند باید درست عمل کنند و در این پیچ تاریخی ننگ ابدی را برای خود رقم نزنند.

وی گفت: اکنون آن امام جمعه و جماعتی که در میان مردم قرار می‌گیرد، با مردم حرکت می‌کند و پس از نماز و تحصیل و تدریس لباس کار در مزرعه و کارگاه را به تن می‌کند تا برای امرار معاش از دسترنج خود بهره ببرد، نخبه مردمی است.

روحبخش افزود: مردم از افرادی که با استفاده از بیت‌المال بر صندلی‌ها تکیه زده‌اند و به نوعی به مردم فخرفروشی می‌کنند و در پی اشرافی‌گری هستند رویگردان هستند لذا کسانی که شبیه مردم‌اند، در حال خدمت به مردم‌ هستند آن هم خدمت بی‌منت و جهادی شبیه خدمت گروه‌های جهادی اینها نخبه‌اند و در قلب مردم جای دارند.

وی اظهار داشت: امروز نخبگان می‌دانند هر مسوولی در هر سمتی چنانچه کرامت انسانی مردم شریف را رعایت نکند و هر مسوولی در هر سمتی مردم را از سیستم‌ موجود در جمهوری اسلامی ناراضی کند، کار ضد ارزشی انجام داده است.

رییس خانه احزاب خراسان جنوبی گفت: دشمن در این سال‌ها با نقشه قبلی، جنگ نرم را شروع کرد اما نخبگان این عرصه همان افسران جنگ نرم خستگی‌ناپذیر به مقابله برخاستند و با شفاف‌سازی‌، گره‌های کور آنان را در سطوح مختلف پیدا کرده و از بین می‌برند.

وی تصریح کرد: اکنون مردم شریف و انقلابی ایران با بهره‌گیری از رهنمودهای نخبگان و صاحبان اندیشه و درک به‌هنگام از موقعیت کنونی اراده کرده‌اند تا با حضور حداکثری در انتخابات ۲۸ خرداد  امسال بار دیگر به دنیا نشان دهند که در اداره کشور و تعیین سرنوشت خود نقش موثر و فعال دارند.

نقش‌آفرینی نخبگان در تصمیم‌گیری مردم برای انتخاب اصلح

فعال اعتدالگرا هم درباره نقش‌آفرینی نخبگان برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات گفت: اصولا به نظر می‌رسد نخبگان و خواص می‌توانند نقش کلیدی در تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در هر جامعه‌ای داشته باشند لذا نخبگان و خواص که از برجستگان سیاسی و اجتماعی هستند هم می‌توانند در بالندگی جامعه نقش مثبت ایفا کنند هم در رکود مسائل و مفاهیم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نقش منفی داشته باشند.

ابوالفضل زاهدی پور اظهار داشت: تاثیرگذاری نخبگان بر مخاطبان و افکار عمومی موضوع قابل اعتنایی است که می‌تواند موجب شکست یا پیروزی در صحنه‌های اجتماعی فرهنگی و اقتصادی شود لذا واکاوی نقش نخبگان در انتخابات نظام‌های مردم‌سالار از جمله نظام مردم‌سالار دینی جمهوری  اسلامی ایران می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: در جامعه ایران، ما یکسری معضلات خاص خود را داریم از جمله ادعا می‌کنیم کشوری هستیم که احزاب داریم اما متاسفانه احزاب ما قوی و همیشه پای کار نیستند زیرا اگر احزاب کارشان را درست انجام دهند شاکله آنها از خواص و نخبگان است اما به دلیل اینکه احزاب در کشور ما آن توانمندی لازم را در دوران و حیات سیاسی خود به کار نمی‌گیرند لذا باید جایگزینی برای این احزاب صوری داشته باشیم که بهترین آنها خواص و نخبگان هستند.

مدیرمسوول روزنامه زعفران ادامه داد: نخبگان می‌توانند در بزنگاه‌های نظام ‌دموکراتیک از جمله انتخابات که در هر کشور دارای دموکراسی برگزار می‌شود، نقش خود را ایفا کنند و موجب پررنگ شدن انتخابات شوند.

وی با اشاره به کارکرد نقش نخبگان در انتخابات گفت: نخبگان می‌توانند در جامعه و در ارتباط بین مردم و حاکمان، نقش وصل کننده داشته باشند و موجب پررنگ شدن حضور مردم و کم شدن شکاف ملت و حاکمیت شوند طبیعی است چنین نخبگانی با اقداماتی که از عهده‌شان بر می‌آید و با توجه به نقش آگاهی‌بخشی که در جامعه دارند می‌توانند امید و انگیزه را در جامعه تزریق کنند و با جلوگیری از نفوذ دشمنان و تفرقه با تکیه بر منافع مشترک موجب شوند مردم در جامعه احساس نشاط بیشتر کرده و حس مشارکت در اتفاقات مهم کشورشان را به دست آورند.

زاهدی پور اظهار داشت: مهمترین وظیفه‌ای که می‌تواند بر دوش نخبگان به عنوان حلقه وصل بین ملت و حاکمیت باشد، این است که یکسری مبانی و مفاهیم مشترک که بین مردم وجود دارد را مورد توجه قرار دهند؛ مثلا در مورد مفاهیم کلیدی، مبانی و پرسش‌های بنیادی مثل قدرت کار، انسان، دین، جامعه، زندگی و از جمله اینها می‌توانند تاثیرگذار بوده آنها را برای توده جامعه تبیین کنند.

وی افزود: در حقیقت نخبگان در جامعه مترجمانی هستند برای توده مردم لذا بسیاری از مفاهیم بزرگ اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور توسط نخبگان به زبان ساده برای مردم ترجمه و تبیین می‌شود تا مردم به راحتی بتوانند اینها را از هم تشخیص بدهند و تصمیم درست بگیرند.

وی گفت: همواره در انتخابات جمهوری اسلامی می‌گویند رای، رای مردم است اما کدام مردم و با چه درجه‌ای از سواد سیاسی و اجتماعی؛ اینجاست که نخبگان باید در افزایش سواد سیاسی و اجتماعی مردم از طریق آموزش و گفتمان کاربردی نقش خود را ایفا کنند تا مردم نیز بتوانند با تجزیه و تحلیل و شناخت درست، دست به تصمیم درست در این عرصه سرنوشت‌ساز بزنند.

فعال اعتدالگرا افزود: اینجاست که مردم با آموزش و آگاهی‌بخشی که از طرف نخبگان می‌بینند قادر به بهترین تصمیم برای انتخابات خواهند بود آن وقت ما امیدوار هستیم یک فرد شاخص، توانمند، متخصص و متعهد از طرف مردم انتخاب شود که می‌تواند چرخ گردونه کشور را در دست بگیرد و نظام را در جهت و مسیر درست خود با توجه به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب پیش ببرد.

وی گفت: بر این اساس نخبگان به عنوان موتور محرکه ملت می‌توانند در مردم انگیزه لازم را ایجاد و آنها را به حرکت انگیزشی در سرنوشت سیاسی کشورشان تشویق کنند تا مردم به مرحله‌ای برسند که در پای صندوق های رای حاضر شوند.

زاهدی پور افزود: متاسفانه بعضی از افراد ژست نخبگی به خود می‌گیرند و با رفتارهای عوام‌گرایانه سعی می‌کنند افراد را به سمت خود برای رسیدن به مقاصدشان جلب کنند و از آنجا که تشخیص نخبگی با مردم است پس باید که به شاخص‌های نخبگی توجه کنند.

وی گفت: نخبگان واقعی قادرند مسائل جامعه به ویژه فرهنگ بومی جامعه ما را براساس مفاهیم علمی تطبیق و در جامعه گسترش دهند اما این کار، کار هر کسی نیست و کار نخبه است اگر هر کسی این توانایی را داشته و سخنانش همراه با منطق و قابل پذیرش باشد، یک نخبه است.

فعال سیاسی اعتدالگرا گفت: اکنون وقت آن رسیده که نخبگان یا روشنفکران با توجه به مسوولیتی که دارند با ورود به موضوع انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نقش کلیدی خود را در جامعه ایفا کنند.

نقش نخبگان در تنویر افکار عمومی  

رییس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی هم گفت: در هر جامعه نخبگان مرجع که افراد اثرگذار هستند می‌توانند باعث ایجاد تنویر در افکار عمومی شوند و به بصیرت‌بخشی کمک و مسوولانه و دلسوزانه انجام تکلیف کنند.

سید سعیدرضا احمدی زاده افزود: همانطور که در بیاینه گام دوم انقلاب گفته شده مقام معظم رهبری مسوولیت جهادی را از جوانان و متخصصان خواستار شدند یعنی در هر جایی مسئله و دغدغه‌ای وجو دارد، وارد میدان شوند و در جهت اهداف انقلاب اسلامی که بر پایه خون هزاران شهید استوار است، گام بردارند.

وی اظهار داشت: در دنیا قشر نخبه را به عنوان رهبران فکری جامعه تعیین کرده‌اند که معمولا نیم درصد از افراد جامعه در عمق آن قرار می‌گیرند و این افراد باید به واسطه موهبت خدادادی که شامل نخبگی است در قبال سرنوشت و آینده جامعه احساس مسوولیت بیشتر و مضاعف کنند.

وی گفت: انقلاب اسلامی ایران با این موج تهدیدات و تبلیغات که در حال الگو شدن برای نهضت‌های آزادی بخش به ویژه نهضت‌های آزادی بخش منطقه است به شدت مورد هجمه استعمار و امپریالیسم قرار گرفته و تجارب سال‌های اخیر نشان داد در بزنگاه‌ها و نقاط حساس کسی ما را کمک نمی‌کند همانطور که رفتار آمریکا و اروپا را در بحث کرونا دیدیم لذا باید روی پای خود بایستیم و برای رسیدن به خودکفایی، استقلال و آرمان‌های مورد مطالبه در انقلاب نیاز به مشارکت بسیار حیاتی و جدی است.

رییس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی یادآور شد: مشارکت یعنی تقویت پایه‌های هر گروهی که برای ریاست جمهوری نامزد می‌شود که موجب عزت و اقتدار یک کشور است مهم نیست چه شخصی به چه گروهی و اندیشه‌ای رای دهد، مهم مشارکت است و این مشارکت یعنی قوانین جمهوریت را پذیرفته و با دموکراسی بدون درگیری و هجمه آرا اعلام و انتقال قدرت از گروهی به گروه دیگر به بهترین نحو انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: در صورت نبود مشارکت در انتخابات یا بی‌توجهی به این موضوع مقبولیت گروه منتخب کم می‌شود و نمایندگان کشور در دفاع از حق مردم در مجامع بین‌المللی تضعیف خواهند شد که این تضعیف موجب تضعیف کل کشور چه گروه‌های موافق و مخالف با انتخابات است پس باید همه دقت کنیم در یک کشتی نشسته‌ایم و تخریب هر قسمتی از کشتی همه جامعه را غرق خواهد کرد.

وی گفت: وظیفه اصلی نخبگان مرجع، پرهیز ار اختلافات و رقابت سالم و نیز رفاقت به‌ جای رقابت ناسالم، تشویق همه گروهای موافق و مخالف به حضور در انتخابات و انتخاب نامزد مد نظر است.

احمدی زاده افزود: مردم هرچه مشارکت بیشتری در انتخابات داشته باشند قدرت دفاع از حق و حقوق کشور در مجامع بین‌المللی بیشتر می‌شود همان طور که رفتارهای آمریکا نشان داد می‌گویند شما نماینده اندکی هستید و این دورغی است که می‌خواهند ما را تضعیف و از مطالبات به حق‌مان محروم کنند.

نگاه مردم در انتخابات به جامعه نخبگان است

 عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند نیز گفت: به طور کلی نگاه مردم به هرم جامعه نخبگانی است لذا دانشگاهیان، تحصیل‌کردگان و علمای حوزه علمیه نقش مهمی در جلب مشارکت مردم برای حضور در انتخابات دارند.

دکتر حسین فرزانه‌پور افزود: هرچه مشارکت مردم در انتخابات بالاتر باشد، مشروعیت حکومت بیشتر می‌شود و نخبگان جامعه به عنوان گروه‌های مرجع، نقش اساسی در تببین اهمیت و تاثیر حضور مردم در انتخابات دارند.

وی گفت: هرچه مشارکت مردم در انتخابات افزایش یابد، دوام و پایداری یک حکومت بیشتر می‌شود و این را می‌توان برای نخبگان، دانشگاهیان و علمای حوزه علمیه یک وظیفه و نقش مهم تلقی کرد  که باید طوری عمل کنند و به تبیین اهمیت مشارکت در انتخابات بپردازند که جامعه به حضور پررنگ‌تر و کیفی‌تر در پای صندوق های رای تشویق شود.

دکترای علوم سیاسی افزود: متاسفانه از گذشته تاکنون شکافی بین نخبگان و توده مردم وجود داشته است و این ۲ قشر که لازم و ملزوم یکدیگر برای جامعه توسعه‌یافته هستند خیلی ارتباطات صمیمی با هم نداشته و ندارند و الان هم ما از این شکاف رنج می‌بریم.

وی اظهار داشت: عموما نخبگان محصور در محل کار خود یعنی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی هستند و به طور کلی و در نگاه کلان این شکاف عمیق بین نخبگان و بدنه جامعه وجود دارد.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه بیرجند گفت: راهکاری که می‌توان این شکاف را کمتر کرد، استفاده از فضای مجازی و ظرفیت رسانه‌های گروهی، مطبوعات و صدا و سیما  است که این نظریات نخبگانی درخصوص مسائل و مشکلات اعم از توسعه، انتخابات و حقوق اساسی مردم به بدنه جامعه رسوخ پیدا کند و توده مردم بتوانند مسیر و نقشه راهشان را از طریق رهنمودها و نظرات کارشناسی پیدا کنند.

وی افزود: به هر حال عملکرد نظام بر مشارکت مردم در انتخابات تاثیر دارد و به هر میزان که نظام عملکرد مثبت‌تری در مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاست خارجی داشته باشد، مردم تشویق به مشارکت بیشتر در این صحنه سیاسی می‌شوند اما آنچه در میان این حوزه‌ها اهمیت بیشتری دارد، عملکرد اقتصادی است.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد امسال همزمان با سراسر کشور در ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha