رییس اتاق بازرگانی کرمان: توسعه پایدار حول محور صادرات محقق می‌شود

کرمان - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی را در مسیر توسعه پایدار راهبری می‌کنیم گفت: این نوع توسعه با یک اکوسیستم و نظام‌ تدبیر مناسب حول محور صادرات و تولید محقق می‌شود.

به گزارش ایرنا، سیدمهدی طبیب زاده روز پنجشنبه در جمع رسانه ها با بیان اینکه هدف آرمانی مسئولان استان کرمان و کشور توسعه پایدار است که در دل آن رفاه‌، معیشت و آبادانی وجود دارد افزود: در این استان تکیه‌ اساسی بر صنایع معدنی شده‌ که روزی مثل نفت‌ پایانی خواهد یافت زیرا منابع ما محدودند.

وی اظهار داشت: تکنولوژی های امروز دنیا را به ‌سمتی می برد که نیاز معدنی را کاهش دهد و ارتقای انرژی های پاک جایگاه نفت را از اولویت برمی‌دارد، و سهم معدن یک هشتاد و هفت صدم اقتصاد در دنیا است‌ لذا باید به سمت دانش بنیان حرکت کنیم.

وی با اشاره به توجه ویژه به صنایع معدنی در کرمان گفت: همه باید بسیج شوند که درآمدها صرف دانش بنیان و صنعتی کردن متمرکز شود و این امر رویکرد این استان باشد زیرا نوع سرمایه گذاری با تکیه بر منابع معدنی چیزی بجز تخریب محیط زیست برای آینده باقی نمی گذارد و ثروت را باید تجدیدپذیر کنیم که آینده را تضمین کند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: این اتاق در جایگاه مشاور همواره سعی داشته که با پختگی مسایل و اولویت ها را احصا و مطرح کند که در مبادی مربوطه به مرحله اجرا برسند.

وی با اشاره به استفاده از ابزار شورای گفت و گو با حضور نمایندگان دولت، بخش خصوصی، قضایی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با جایگاه قانونی ویژه، تصریح کرد: این شورا به بستری برای توسعه متوازن با رشد شاخص های تولید و بهبود فضای کسب و کار تبدیل شود.

وی افزود: شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی به ویژه در سال جدید، به گونه ای دیگر به این مسائل می پردازد و پیشنهادات مشخصی در این حوزه برای رفع موانع و پشتیبانی از تولید مطرح می کند و اصل توسعه را به عنوان‌ یک دغدغه و مسیر حرکت استان را مطرح می‌کند.

طبیب زاده بیان داشت: ماحصل تمام جلسات و برنامه ها در پشتیبانی از تولید و مانع زدایی ها مطلوب نیست و جایگاه کرمان در شاخص های توسعه پایدار و حکمرانی استان کرمان مطلوب ارزیابی نمی شود.

وی عنوان کرد: با وجود منابع غنی، نیروی انسانی تحصیل کرده، منابع معدنی بزرگ کشور و جایگاه های طبیعی و گردشگری، تنوع اقلیم و تنوع جغرافیایی این استان به لحاظ برخورداری از شاخص توسعه پایدار جایگاه مناسبی در کشور ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =