خشکسالی سطح آلودگی به ملخ بومی را ۲ برابر افزایش می‌دهد

شهرکرد -ایرنا- مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به خشکسالی‌های اخیر در این استان گفت: به دلیل بروز خشکسالی، امسال سطح آلوده زمین‎‌های کشاورزی به ملخ بومی در مناطق مختلف ۲ برابر افزایش خواهد یافت.

فرشید شبانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال‌گذشته مبارزه با ملخ مهاجم در یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی استان که مورد این ملخ قرار داشتند، انجام شد و یک‌هزار و ۸۰۰ لیتر سم به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

به گفته وی، به منظور حمایت از کشاورزان سال گذشته از ناوگان سم پاش دولتی جهادکشاورزی در این زمینه استفاده شد.

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه بیشترین سطح آلوده به ملخ صحرایی بومی در شهرستان کوهرنگ و لردگان است، گفت:امسال به دلیل خشکسالی پیش‌بینی می‌شود سطح بیشتری از مزارع کشاورزی و مرتعی مورد هجوم ملخ بومی قرار گیرد.

شبانی با تاکید بر اینکه تاکنون ملخ صحرایی مهاجر وارد استان نشده است، افزود: گروه‌های پایش جهادکشاورزی به صورت روزانه در شهرستان‌های هم‌مرز با استان خوزستان در حال پایش و بررسی مزارع، جنگل‌ها و مراتع هستند تا به محض ورود دسته ملخ‌های صحرایی مهاجر به استان، کار مبارزه آغاز شود.

وی با اشاره به بالابودن قیمت سم و کمبود اعتبارات جهادکشاورزی برای مبارزه با ملخ بومی و مهاجر، گفت: مبارزه با این گونه ملخ نیاز به همکاری سایر نهادها از جمله مدیریت بحران استان است.

به گزارش ایرنا، در استان یک نوع ملخ بوم شاخک بلند وجود دارد که سالانه برای مقابله با این ملخ یک هزار تا ۲ هزار هکتار از باغات و اراضی کشاورزی استان سم‌پاشی می‌شود.  

این  استان به دلیل محصور بودن میان رشته کوه زاگرس و همچنین ارتفاع بالا از سطح دریا در ۲ دهه گذشته کمتر مورد هجوم ملخ‌های مهاجر قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =