۲۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۰۳
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 84296360
۰ نفر

برچسب‌ها

نبردی سخت برای تصاحب سهمیه المپیکی همدان در آب‌های ژاپن

همدان- ایرنا- ورزش استان همدان تاکنون موفق به کسب سهمیه المپیک توکیو نشده و این در حالی است که رقابت‌ های این رویداد بین المللی کمتر از سه ماه دیگر در کشور ژاپن آغاز خواهد شد.

به گزارش ایرنا، شانس‌های کسب سهمیه المپیک یکی پس از دیگری برای ورزش همدان از دست رفته و حالا تمام نگاه‌ها به کسب سهمیه توسط "کیمیا زارعی" ملی پوش قایقرانی رویینگ معطوف شده است.

زارعی هم اکنون در اردوی آماده‌سازی تیم ملی بسر می‌برد و قرار است اردیبهشت ماه امسال برای حضور در انتخابی المپیک و رقابت برای کسب سهمیه راهی کشور ژاپن شود.

پس از انصراف "آرزو حکیمی" بخت نخست کسب سهمیه المپیک از همدان، حالا همه امیدها متوجه زارعی است تا بتواند نخستین سهمیه بازی‌های توکیو ژاپن را برای این استان تصاحب کند.

مسابقات قایقرانی رویینگ انتخابی المپیک ۱۵ تا ۱۷ اردیبهشت ماه در ژاپن برگزار می‌شود و در این مسابقات در بخش مردان و زنان هر کدام، پنج سهمیه در رویینگ یک نفره و سه سهمیه در رویینگ دو نفره توزیع خواهد شد.

مسابقات قایقرانی روئینگ انتخابی المپیک ۱۵ تا ۱۷ اردیبهشت امسال در ژاپن برگزار می‌شود و در این مسابقات در بخش مردان و زنان هر کدام، پنج سهمیه در رویینگ یک نفره و سه سهمیه در رویینگ دونفره توزیع خواهد شد.

ایران در سه قایق نماینده دارد و "بهمن نصیری و نازنین ملایی" در رویینگ یک نفره و "کیمیا زارعی و زینب نوروزی" در رویینگ دونفره به رقابت می‌پردازند.

فدراسیون جهانی قانون دیگری را بر سر راه رویینگ سواران گذاشته که این قانون باعث می‌شود رقابت داخلی هم بین نمایندگان ایران شکل بگیرد و این قانون عجیب می‌تواند منجر به کم شدن اجباری سهمیه‌های رویینگ یک کشور شود.

مسیر دشوار برای کسب سهمیه

اما براساس اعلام فدراسیون قایقرانی، ملی پوشان رویینگ مسیر بسیار سختی برای رسیدن به سهمیه المپیک توکیو به میزبانی ژاپن در پیش دارند.

در واقع قوانین برگزاری انتخابی المپیک که قرار است اردیبهشت ماه در ژاپن برگزار شود، رقابت رویینگ سواران را سخت و مسیر رسیدن به توکیو را دشوار کرده است.

براساس گزارش اعلام شده  بهمن نصیری و نازنین ملایی در صورتی که بین پنج نفر اول رویینگ یک نفره قرار بگیرند و قایق کیمیا زارعی و زینب نوروزی در رویینگ دو نفره اول تا سوم شود، مجوز حضور در المپیک را تصاحب می‌کنند اما قطعی شدن سهمیه آن‌ها مشروط است.

نحوه رسیدن ایران به سهمیه المپیک در صورتی که بین پنج قایق اول یک نفره و سه قایق اول دونفره حضور داشته باشد، به این گونه است که اگر در این مسابقات مدال طلا بگیرند، سهمیه المپیک را به دست خواهند آورد.

نحوه رسیدن ایران به سهمیه المپیک در صورتی که بین پنج قایق اول یک نفره و سه قایق اول دونفره حضور داشته باشد، به این گونه است که اگر در این مسابقات مدال طلا بگیرند، سهمیه المپیک را به دست خواهند آورد.

البته اگر ایران در هر سه قایق مدال طلا بگیرد فقط ۲ قایق را می‌تواند به المپیک اعزام کند که این ۲ قایق هم باید از جنسیت متفاوت باشد ضمن اینکه اگر قایق‌های ایران مدال طلا نگیرند و در رویینگ یک نفره در رده دوم تا پنجم و در رویینگ دو نفره هم در رده دوم تا سوم قرار بگیرند، تنها یک سهمیه به ایران تعلق می‌گیرد و آن سهمیه هم به قایقی داده می‌شود که بهترین جایگاه را داشته باشد.

همچنین در صورتی که قایق‌های ایران واجد شرایط رفتن به المپیک باشند اما در دو یا سه ماده جایگاه مشابهی داشته باشند(به عنوان مثال ۲ یا سه قایق ایران دوم شوند)، فدراسیون ملی تشخیص می‌دهد که کدام قایق را به المپیک اعزام کند.

با این شرایط نمایندگان ایران علاوه بر اینکه باید با حریفان خود رقابت کنند تا بتوانند مجوز المپیک را بگیرند، رقابت داخلی را هم بین خود خواهند داشت تا بتوانند از طریق رنکینگ بالایی که دارند سهمیه نهایی را به دست آورند.

بیم و امید در المپیکی شدن کیمیا زارعی

حالا با سخت شدن قوانین و مسیر صعود به المپیک، بیم و امید برای کسب سهمیه توسط کیمیا زارعی ملی پوش همدانی وجود دارد.

هم اکنون تمام نگاه‌ها به این بانوی ملی پوش است که ماه‌ها در اردوهای تیم ملی با وجود شیوع کرونا تمرین داشته و هرگز دوست ندارد این فرصت طلایی را از دست بدهد.

هر چند کار برای او بسیار دشوار است چرا که حریفان سر سختی به ژاپن خواهند آمد و هدف نهایی همه شرکت کنندگان رسیدن به المپیک توکیو است.

البته زارعی حریف بی‌تجربه‌ای نیست و در مسابقات گذشته قهرمانی آسیا توانست ۲ نشان برنز کسب کند.

کیمیا زارعی حریف بی‌تجربه‌ای نیست و در مسابقات گذشته قهرمانی آسیا توانست ۲ نشان برنز کسب کند.

کیمیا در لیگ برتر رویینگ نیز درخشش لازم را داشت و با تیم همدان توانست بر سکوی سوم تیمی کشور قرار بگیرد.

او این روزها زیر نظر مربیان سخت تمرین می‌کند و به هیچ عنوان دوست ندارد سهمیه المپیک را از دست بدهد.

این ملی پوش تنها امید قایقرانی و شاید هم ورزش همدان برای کسب سهمیه المپیک است.

در دوره‌های گذشته استان همدان در رشته‌های کشتی، تیراندازی و دو ومیدانی سهمیه المپیک را تصاحب کرده بود اما اکنون در این سه رشته بدون نماینده است.

در صورتی که کیمیا زارعی در قایقرانی نتواند سهمیه کسب کند، نقطه تاریکی در کارنامه‌ ورزش استان برای داشتن نماینده در کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک ثبت می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha