۲میلیارد ریال وام برای توسعه کشت گیاهان دارویی به عشایر یزد پرداخت شد

یزد - ایرنا - رییس اداره امور عشایری یزد گفت: درسال ۱۳۹۹ برای توسعه کشت گیاهان دارویی ۲میلیارد ریال وام قرض الحسنه به عشایر این استان پرداخت شد.

حسن زارع روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا  افزود: با پرداخت این میزان وام حدود ۴۵ هکتار از مراتع مناطق عشایری این استان در شهرستان‌های ابرکوه و خاتم به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت .

وی با تاکید بر حمایت دولت از توسعه و کاشت گیاهان دارویی بیان کرد: ارقام گیاهان دارویی کشت شده در مراتع استان را بادام کوهی ، آویشن ، شیرین‌بیان ، شوید ، زیره ،  مرزنگوش ، گل محمدی و بادرنجوبه تشکیل می دهد.

رییس امور عشایری یزد اظهار کرد: برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به عشایران استان محدویتی وجود ندارد و در صورت اقدام به کشت گیاهان دارویی، تسهیلات مورد نیاز با نرخ چهار درصد به عشایر پرداخت می شود.

زارع  با تاکید بر افزایش بهره وری از منابع آب با توسعه کشت گیاهان دارویی افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده درسال زراعی ۱۴۰۰ سطح زیرکشت گیاهان دارویی در استان با ۲۰ درصد افزایش به حدود ۵۵ هکتار افزایش می یابد.

زارع خاطرنشان کرد: علاوه بر ترویج کشت گیاهان دارویی، جمع‌آوری گیاهان مرتعی از طریق تشکل‌های عشایری و بازاریابی برای محصولات تولیدی عشایری از دیگر برنامه‌هایی است که در استان یزد برای بهبود شرایط اقتصادی عشایر دنبال می شود.

حمایت از عشایر در زمینه تولید محصولات با ارزش افزوده بالا 

وی در خصوص برنامه های مدیریت عشایر استان در راستای تحقق شعار امسال تصریح کرد: عشایران در کنارپرورش دام سبک ، درصورتی که محصولاتی با ارزش افزوده تولید کنند، موانع سر راه آنها برداشته و حمایت می شوند.

سالانه عشایر استان یزد حدود هزار و ۴۰۰ تن انواع فرآورده های دامی و لبنی شامل ۵۰۰ تن شیر ، ۴۰۰ تن گوشت قرمز ، ۷۰ تن پشم و بیش از ۴۰۰ تن دیگر فرآورده لبنی و دامی( ۲۵ درصد تولید استان) و ۳۰۰ متر مربع فرش و گلیم و سایر بافتنی ها (۲۰ درصد صنایع دستی استان) تولید می کنند.

هم اکنون  ۲ هزار و ۱۵ خانوار در قالب ۹ هزار نفر در مناطق عشایری ۲ شهرستان ابرکوه و خاتم در استان یزد زندگی می‌کنند که از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند و در پرورش ۱۴۰ هزار رأس دام سبک و ۴۰۰  نفر شتر فعالیت دارند.

در استان یزد هزار و ۷۰۰ هکتار به کشت ۱۴ رقم گیاه دارویی شامل زعفران، به لیمو، آویشن، نعناع فلفلی، مریم گلی، گل گاوزبان، شاتره، کاسنی، گل محمدی و زیره  اختصاص می یابد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =