گفت وگوی بایدن و اشرف غنی در مورد خروج آمریکایی ها از افغانستان

تهران- ایرنا- محمد اشرف غنی احمد زی رییس جمهوری افغانستان در تماس تلفنی با جو بایدن همتای آمریکایی خود در مورد عقب نشینی نظامیان آمریکایی از افغانستان گفت وگو کرد.

اشرف غنی چهارشنبه شب در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که در مورد تصمیم آمریکا برای عقب نشینی نیروهای خود از افغانستان تا اوایل ماه سپتامبر (شهریورماه)گفتگو کرده است.

وی اضافه کرد که جمهوری اسلامی افغانستان به تصمیم واشنگتن احترام می گذارد و با آنها برای انتقال آرام همکاری خواهد کرد.

اشرف غنی در ادامه با اشاره به حرکت به سوی فاز بعدی همکاری ها، نوشت که افغانستان به همکاری با شرکای آمریکایی و ناتو در تلاش های مداوم برای دستیابی به صلح ادامه می دهد.
رئیس جمهوری افغانستان به رغم اظهار نظر در مورد ادامه همکاری با آمریکا و ناتو، بر توانایی کامل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان برای دفاع از مردم و کشور تاکید کرد.
یک مقام آمریکایی دیشب (۲۴ فروردین) گفته بود که دولت بایدن تا پیش از یازدهم سپتامبر (20 شهریور) امسال نیروهای نظامی ایالت متحده را از افغانستان خارج خواهد کرد.
این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، اضافه کرد که بایدن به این نتیجه رسیده که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تا پیش از این تاریخ تکمیل کند.
وی افزود که رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه خروج همه نیروهای آمریکایی را اعلام خواهد کرد و فقط تعداد محدودی برای حفاظت از مراکز دیپلماتیک ایالات‌ متحده در افغانستان باقی خواهند ماند.
دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا فوریه ۲۰۲۰ با طالبان به توافق رسیده بود تا در ازای کاهش خشونت‌ها و حمایت نکردن طالبان از القاعده و سایر گروه‌های افراطی، همه نیروهای خود را تا اوایل ماه مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت ماه) از افغانستان خارج کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha