پرورش فکری کودکان قزوین با محوریت کودکان مناطق کمتر توسعه یافته

قزوین - ایرنا - کانون پرورش فکری کودکان استان قزوین با ایجاد امکانات لازم برای رشد و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان با محوریت کودکان مناطق کمتر توسعه یافته بدنبال شکوفایی استعدادهای این رده سنی است.

به گزارش ایرنا، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از مراکزی است که با هدف ایجاد امکانات لازم برای رشد و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان و کمک به شکوفایی استعدادهای آنان در اوقات فراغت در سال ۱۳۴۴ تاسیس شده و در طول سالیان گذشته برنامه های مختلفی را برای این رده سنی جامعه انجام داده است.

برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر این کانون بر رده سنی مورد نظر خود ماموریت هایی مشخص شده که از جمله مهم ترین آنها می توان از تاسیس مراکز عرضه کتاب و آموزش‌های فرهنگی، هنری و ادبی مخصوص کودکان و نوجوانان، تهیه و استفاده از وسایل سمعی و بصری، تدارک وسایل آموزشی، تولید، توزیع، نمایش و فروش فیلم‌های سینمایی و تولید تئاتر مخصوص کودکان و نوجوانان و غیره نام برد.

از دیگر ماموریت های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می توان از کمک به توسعه و ترویج ادبیات کودکان و نوجوانان، برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های ادبی، هنری و فرهنگی، تولید سرگرمی، اسباب‌بازی، بازی‌های رایانه‌ای و عروسک و ایجاد واحدهای کتاب‌رسانی سیار برای عرضه کتاب به بچه‌ها در روستاها نام برد.

این کانون در استان قزوین در طول هشت سال دولت و تدبیر و امید هم فعالیت های گسترده ای انجام داده و بسیاری از برنامه ها و ماموریت های خود را به بهترین شکل ممکن انجام داده است، موضوعی که نتیجه آن کسب موفقیت ها و اجرای برنامه های کشوری توسط اعضای کانون بوده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان قزوین برای آشنایی با برنامه ها و فعالیت های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین گفت و گویی را با "مژده اروجی" مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین ترتیب داده که متن آن به شرح ذیل می باشد.

ایرنا. مختصری از پیشنیه و فعالیت های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان قزوین بفرمایید.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین از سال ۱۳۵۴ با راه اندازی نخستین مرکز فرهنگی و هنری  در استان قزوین آغاز به کار کرد.

در حال حاضر این مجموعه فرهنگی پیشینه‌دار و شناخته شده با برخورداری از ۱۶ مرکز فرهنگی و هنری ثابت درسراسر استان، پنج کتابخانه سیار شهری و روستایی و یک کتابخانه پستی به کودکان و نوجوانان سراسر استان و نیز مخاطبان در مناطق کمتر برخوردار، علاوه بر فعالیت امانت کتاب، خدمات فرهنگی،هنری، ادبی و علمی ارایه می‌کند.

انجام بیش از ۶۲ فعالیت متنوع و کارشناسی‌شده، برخورداری از مربیان توانمند و دارای مهارت‌های ویژه و کسب رتبه های قابل توجه استانی، کشوری و بین المللی اعضا و مربیان کانون در مسابقات و جشنواره‌های مختلف تنها بخش کوچکی از جلوه حضور و فعالیت کانون در استان قزوین به شمار ‌می‌آید.

ایرنا. مهم ترین فعالیت های کانون در دولت چیست؟

اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین هم‌گام و همراه  با دولت در گسترش و ارتقای فعالیت های خود در سطح استان  به تلاش و تکاپویی ارزشمند دست زد تا پاسخی فراخور به اعتماد و اعتبار کانون در نزد مردم باشد.

در هشت سال اخیر، علاوه بر برخورداری کودکان و نوجوانان استان از فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی، هنری و ادبی، اجرای برنامه‌های کلان در مراکز و نیز در بیرون مراکز به بهره مندی افزون‌تر مخاطبان از ظرفیت و جایگاه منحصر به فرد کانون انجامید.

هم‌چنین از اواخر سال ۱۳۹۸، در دوره فاصله گذاری اجتماعی به سبب گسترش ویروس کرونا، حضور پررنگ و توانمند کانون در فضای مجازی، فرصت و زمینه مناسبی را برای برخورداری هر چه بیشتر مخاطبان کانون از کارگاه‌ها و فعالیت‌های مراکز فرهنگی و هنری در سطح استان قزوین فراهم کرد.

این دوره، علاوه بر ایجاد محدودیت تازه برای کانون مانند محرومیت از حضور فیزیکی کودکان و نوجوانان، فرصت مناسبی برای بروز توانمندی کانون در سازگاری با شرایط و همراهی مداوم با مخاطبان خود با استفاده از قابلیت‌های فضای مجازی از جمله وبگاه کانون استان قزوین بود.

برگزاری ده‌ها کارگاه آموزشی، مسابقه، فعالیت مناسبتی و غیره در بستر فضای مجازی و همکاری با طرح پیک امید مجازی در راستای برخورداری بیشتر مخاطبان از فعالیت های کانون از دیگر اقداماتی به شمار می آید که علاوه بر ایجاد نشاط و تکاپو در کودکان و نوجوانان و استمرار ارتقا سطح فرهنگ،هنر و توانمندی جامعه هدف کانون در زمینه حفظ سلامت و سازگاری با شرایط دوره قرنطینه نیز بسیار اثرگذار بود. 

ایرنا. مهم ترین عناوین برنامه ای کانون در طول هشت سال را نام ببرید.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین در طول این هشت سال برنامه های متعددی را انجام داده و سعی کرده در هر ساله چندین ویژه برنامه مهم را برای خود تعریف و اجرایی کند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین در سال ۹۳ اقدام به اجرای پنج نوبت تریلی نمایش سیار، افتتاح نخستین استودیو صدا و تصویر کانون، برگزاری هفدهمین جشنواره قصه گویی کانون استان قزوین، افتتاح سومین مرکز فرهنگی و هنری قزوین، برگزاری هشتمین سوگواره سراسری، همایش دختران آفتاب و اجرای نمایش طبل جادویی در دهه فجر و بسیاری از برنامه های دیگر کرده است.

برپایی نمایشگاه آثار نقاشی کودکان و جشنواره پدران آسمانی، افتتاح نخستین کتابخانه سیار شهری البرز، برگزاری نشست های تخصصی"کودک، خلاقیت و نقاشی"، جشن بزرگ روز جهانی کودک در کانون، همایش استانی قصه گویی، مراسم ادبی "دو پنجره"، نهمین سوگواره حسینی(ع)، مراسم نوغزل یلدا برای افتتاح انجمن ادبی کانون و بسیاری از برنامه های دیگر از جمله مهم ترین برنامه های کانون در سال ۹۴ بوده است.

این کانون در سال ۹۵ هم برنامه های ویژه ای را انجام داده که مهم ترین آنها شامل افتتاح مرکز  فرهنگی و هنری فراگیر، افتتاح نمایشگاه و فروشگاه لوازم التحریر ایرانی –اسلامی، برگزاری نخستین جشنواره آواز برای پسران، برگزاری چهاردهمین جشنواره استانی قصه گویی، برگزاری هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی، اجرای گسترده برنامه های هفته ملی کودک در سطح استان و اجرای طرح سراسری "کانون مدرسه" می شود.

در سال ۹۶ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین اقدام به اجرای برنامه های متنوع در هفته ملی کودک، برگزاری جشنواره گلوله سرخط، برگزاری بیستمین جشنواره استان قصه‌گویی، برگزاری یازدهمین سوگواره حسینی(ع) استانی، برپایی دومین نمایشگاه و فروشگاه لوازم التحریر ایرانی –اسلامی، برگزاری جشن بچه های آفتاب و برنامه های متنوع در دهه مبارک فجر و غیره کرده است.

مهم ترین برنامه های کانون در سال ۹۷ افتتاح کارگاه سیار نجوم برای بچه‌های سراسر استان، برگزاری نشست های ادبی انجمن نوغزل، جشنواره نمایش عروسکی استانی، کارگاه آموزشی "مغز، شناخت و اعتیاد" برای اعضای نوجوان استان، دومین جشنواره استانی آوازهای کودکانه، پنجمین جشن بزرگ دختران آفتاب در دهه مبارک فجر و غیره می شود.

این کانون در سال ۹۸ هم اقدام به افتتاح انجمن هنرهای نمایشی کانون استان، برگزاری مهرواره استانی سرود، سومین جشنواره آواز، جشنواره استانی قصه‌گویی، اجرای مراسم روزه اولی‌ها و غیره کرده است.

و در نهایت در سال ۹۹ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین اقدام به برگزاری بیش از ۳۰۰ نشست مجازی توسط انجمن‌های هنری، ادبی و فرهنگی، برگزاری نخستین مسابقه قصه‌گویی مجازی سراسری با عنوان "زیر گنبد کبود"، بزرگ‌ترین دوره‌های آنلاین رباتیک دانش‌آموزی در کشور، نخستین پویش مجازی لب آهنگ کودکان و نوجوانان استان قزوین، پنجمین سالگرد افتتاح انجمن ادبی نوغزل و افتتاح چندین انجمن تخصصی از جمله انجمن سرود کرده است.

کسب رتبه شایسته تقدیر ویژه در فعالیت های ترویج فرهنگ نماز در چندین دوره پیاپی، کسب رتبه در زمینه حقوق شهروندی و کسب رتبه هشتم کانون استان قزوین در ارزیابی عملکرد سال ۹۴ بین ۴۷ دستگاه و رتبه برتر را در شاخص‌های اختصاصی دستگاه در گروه فرهنگی، آموزشی و اجتماعی از دیگر موفقیت های کانون استان قزوین است.

علاوه بر این موارد کانون استان قزوین در قالب فعالیت های امداد فرهنگی نیز در حوزه خدمات رسانی فرهنگی به مناطق کمتر برخوردار و سیل زده در سال های اخیر حضور پررنگی داشته است.

ایرنا. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در هشت سال گذشته چه موفقیت هایی را کسب کرده است؟

در این سالها کانون در عرصه های مختلف ملی و بین المللی به موفقیت های ارزشمندی هم دست پیدا کرده که شامل موفقیت های مجموعه کانون و نیز کسب رتبه و عنوان‌های چشمگیر توسط اعضا و مربیان کانون می‌باشد.

این کانون توانست در سال ۹۲، ۱۶ عنوان، در سال ۹۳، ۳۵ عنوان، در سال ۹۴، ۳۴ عنوان، در سال ۹۵، ۴۴ عنوان، در سال ۹۶، ۴۴ عنوان، در سال ۹۷، ۲۷ عنوان، در سال ۹۸، ۲۵ عنوان و در سال ۹۹، ۵۶ عنوان موفقیت را در سطوح ملی و بین المللی کسب کند که همین عناوین قزوین را به عنوان یکی از استان های موفق در این زمینه تبدیل کرده است.

البته در بین این عناوین چند عنوان از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که از جمله آنها می توان از افتخاری آفرینی نوجوان تاکستانی در چهارمین المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان و کسب دیپلم افتخار ۲ عضو کانون در مسابقه بین‌المللی نقاشی کودکان ، نام برد.

نکته حایز اهمیت در کسب این موفقیت ها و عناوین پراکندگی اعضا در بسیاری از شهرها و روستاهای استان قزوین است که نشان دهنده توجه کانون به تمامی نقاط به ویژه نقاط محروم استان است.

امیدواریم با ادامه مسیر آغاز شده بتوانیم در آینده هم عناوین بیشتری را در سطوح ملی و حتی بین المللی برای استان قزوین کسب کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =