طرح اتان‌گیری پالایشگاه پارسیان مُهر بادستور رئیس جمهوری افتتاح می‌شود

شیراز- ایرنا- طرح اتان گیری پالایشگاه پارسیان سپهر شهرستان مُهر در استان فارس پنجشنبه بیست و ششم فروردین ۱۴۰۰ با دستور ویدیو کنفرانسی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری به طور رسمی به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس در این خصوص گفت: این طرح در کنار پالایشگاه گازی پارسیان مهر راه‌اندازی خواهد شد و خوراک مورد نیاز آن از عسلویه تامین خواهد شد و گاز متان و مخلوط های گازی شامل اتان، بوتان و پروپان نیز تولید خواهد کرد.
ظفر افشون چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ظرفیت استحصال گازهای صنعتی در این واحد سالانه حدود ۱۵ میلیون تن اتان و سه و نیم میلیون تن C۲+ است.
وی ادامه داد: عملیات اجرایی طرح اتان گیری پالایشگاه پارسیان سپهر مهر سال ۹۱ در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار و با ۱۵۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ریالی و ۶۰۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری ارزی اجرا شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس اضافه کرد: برای اجرای این طرح از ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ریالی و ۴۰۰ میلیون دلار تسهیلات ارزی نیز استفاده شده است.
افشون اظهار داشت: با بهره برداری از این طرح، برای یک هزار و ۵۰۰ نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.
وی افزود: در این طرح برای نخستین بار در کشور از فناوری تفکیک اتان و فرآوردهای سنگین‌تر از گاز طبیعی تحت عنوان دماهای خیلی سرد استفاده می‌شود.
او ادامه داد: نیاز سالانه این طرح به آب ۸۰ هزار متر مکعب است که در در مقطع فعلی این آب از طریق چاه و در دراز مدت از طریق آب انتقالی از خلیج فارس تامین خواهد شد.
شهرستان مُهر در فاصله ۴۲۴ کیلومتری جنوب شیراز واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha