۲۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۱
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 84295652
۰ نفر

برچسب‌ها

کرونا در آسیای میانه: از واکسیناسیون تا داروی گیاهی

تهران - ایرنا - کشورهای آسیای میانه در حالی برنامه واکسیناسیون را ادامه می دهند که موج جدیدی از بیماری کرونا هم در این کشورها به راه افتاده و همزمان تجویز یک ریشه گیاهی سمی برای درمان کرونا در قرقیزستان خبرساز شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا ، در حالی که کشورهای ازبکستان و قرقیزستان با موج جدید کرونا رو به رو شده و مناطقی از کشور قزاقستان هم قرمز اعلام شده است ، کشور تاجیکستان اعلام کرده که شیوع کرونا را مهار کرده و موارد جدید ابتلا در این کشور به صفر رسیده است. در کشور ترکمنستان هم مطابق بیانیه های رسمی کرونا وجود ندارد اما تدابیر بهداشتی اجرا می شود و برنامه واکسیناسیون هم در دست اقدام است. 

واکسیناسیون ۳۷۰ هزار نفر در ازبکستان همزمان با محدودیتهای جدید کرونایی 

در کشور ازبکستان همزمان با افزایش موارد جدید ابتلا به کرونا محدودیتهای تازه ای اجرایی شده است. خبرگزاری ازبکستان روز شنبه گزارش داد که از امروز یکشنبه ۱۸ آوریل محدودیتهای تازه ای برای برگزاری مراسمهای عمومی و خدمات حمل و نقلی اعمال خواهد شد. بر اساس محدودیتهای جدید ، کافه ها و رستورانها و حمل و نقل عمومی با ۵۰ درصد ظرفیت کار کنند و این قانون برای دیدارها و جلسات عمومی و کنفرانسها هم لازم الاجرا است. پیشتر در ماه جاری محدودیتهای مشابهی برای کار سالنهای تئاتر و سینما و سایر مراکز فرهنگی اعمال شده بود. 

این درحالی است که در کشور ازبکستان برنامه واکسیناسون ادامه دارد و با واکسینه شدن بیش از ۳۴ هزار نفر دیگر در روز ۱۶ آوریل شمار افرادی که واکسن دریافت کرده اند تا این روز به حدود ۳۷۰ هزار نفر رسیده است.

به گزارش آکی پرس ، ازبکستان از روز اول آوریل کار واکسیناسیون را آغاز کرد . این کشور از واکسن چینی – ازبکی ZF-UZ و همچنین واکسن استرازنکا استفاده می کند.

بنا بر تازه ترین گزارشها از ازبکستان تا روز شنبه در این کشور ۳۱۶ مورد جدید ابتلا به کرونا از جمله ۲۲۷ مورد در شهر تاشکند شناسایی شده و شمار کل موارد ابتلا به بیش از ۸۶ هزار نفر رسیده است. همچنین با مرگ یک بیمار دیگر شمار کل تلفات به ۶۳۶ نفر رسیده است. نزدیک به دو هزار نفر از بیماران در بیمارستان بستری هستند که حال ۱۰۹ تن از آنها وخیم گزارش شده است.

استفاده از داروی گیاهی در قرقیزستان و بی تفاوتی برای واکسن زدن 

به گزارش ایرنا ، در پی اقدام رئیس جمهور قرقیزستان در تمجید از یک ریشه گیاهی ، وزیر بهداشت قرقیزستان روز جمعه اعلام کرد که این کشور از این داروی گیاهی برای درمان کووید-۱۹ استفاده خواهد کرد اما یک کارشناس پزشکی هشدار داده که این ریشه گیاهی بطور بالقوه یک سم مرگبار است.

"علیم قادر بیشن علی اف" (Alymkadyr Beishenaliyev) وزیر بهداشت قرقیزستان برای نشان دادن بی خطر بودن این داروی گیاهی در یک نشست آنلاین محلول تهیه شده از ریشه aconitum soongaricum را نوشید. وی گفت: افراد (مبتلا به کرونا) با علائم خفیف ظرف یک روز بهبود پیدا می کنند و افراد با علائم شدید باید سه تا چهار روز مصرف کنند.

وی گفت که صادیر چاپاروف رئیس جمهور بطور شخصی نسخه ای را که پدرش به او داده است در اختیار پزشکان قرار داده است و پزشکان هم در حال استفاده از آن هستند.

از سوی دیگر ، "برمت باریکتاباسوا" Bermet Baryktabasova, از کارشناسان پزشکی و مشاور سابق وزارت بهداشت گیاه aconitum (تاج الملوک) را سمی ترین گیاه در قرقیزستان توصیف کرد.

وی افزود: حتی کمترین مقدار عصاره این گیاه تاثیرات منفی زیادی بر بدن دارد و فرد ممکن است به سرعت بمیرد. ما در حال بازگشت به قرون وسطی هستیم.

به گزارش اوراسیانت ، رئیس جمهور قرقیزستان با توصیه به بیماران کرونایی برای مصرف این ریشه سمی موجب نگرانی کارشناسان پزشکی شده است اما وزیر بهداشت برای کاهش نگرانی ها روز ۱۶ آوریل در یک کنفرانس خبری مقداری از این دارو را نوشید.

این درحالی است که قرقیزستان به موج جدیدی از کرونا وارد شده و دولت اذعان کرده که ممکن است موجب فشار شدید بر نظام بهداشت و درمان شود.

چاپاروف همزمان با تبلیغ این داروی گیاهی همچنین از مردم قرقیزستان خواسته است که ماسک بزنند و همچنین واکسن بزنند. در این کشور ۶ میلیونی تاکنون ۴ هزار نفر واکسن زده اند که نشان از بی تفاوتی مردم دارد.

قرقیزستان تا کنون بیش از ۹۰ هزار مورد ابتلا و بیش از یک هزار و ۵۰۰ مرگ ناشی از کرونا اعلام کرده است.

ادامه واکسیناسیون در قزاقستان و نظارت دقیق بر مسافرتهای خارجی

در کشور قزاقستان نیز واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا ادامه دارد و به گزارش روز شنبه پایگاه خبری کازاینفورم ، در یک روز  تقریبا ۹ هزار نفر در شهر آلماتی واکسن دریافت کردند.

از اول فوریه تا ۱۵ آوریل در مجموع نزدیک به ۱۱۷ هزار نفر واکسن کرونا دریافت کرده اند. در شهر آلماتی بیش از یک هزار و ۸۰۰ تن از کادر درمانی در ۲۰۳ مرکز در حال اجرای واکسیناسیون هستند.

روز پنجشنبه گذشته ۶۷۳ مورد جدید (۵۵۱ مورد با علامت و ۱۲۲ مورد بدون علامت) ثبت شد و این درحالی است که نزدیک به ۳ هزار و ۸۰۰ نفر در مراکز قرنطینه هستند. در همین حال گزارش شده که ۷۹۳ بیمار در شرایط سخت و بحرانی هستند و ۲۳۱ بیمار در مراکز آی سی یو نگهداری می شوند.

همچنین به گزارش روزنامه آستانه تایمز ، یرلان کیاسوف معاون وزیر بهداشت و با امضای دستوری ، همه مسافران ورودی به این کشور از جمله شهروندان قزاقستان را ملزم کرده که هنگام ورود به کشور نتایج آزمایش کرونا را ارائه دهند. به این ترتیب از روز ۱۴ آوریل مسافرانی که نتیجه تست منفی ارائه دهند می توانند مبادی ورودی را ترک کنند و وارد قزاقستان شوند.

این قانون تا پیش از این فقط شامل اتباع خارجی می شد و اتباع قزاقستان پس از ورود به کشور قرنطینه شده و مورد آزمایش قرار می گرفتند. اکنون تمام مسافران صرفنظر اینکه واکسن زده باشند یا نه باید نتیجه آزمایش منفی کرونا مربوط به کمتر از ۷۲ ساعت پیش را به همراه داشته باشند.

این درحالی است که با وجود افزایش موارد ابتلا به کرونا ، پروازها به قزاقستان بطور ثابت در حال راه اندازی مجدد هستند و مسیرهای پروازی جدیدی هم در حال راه اندازی است. شرکت هواپیمایی "فلای آریاستان" که پروازهای ارزان ارائه می دهد از روز دوم ماه مه پرواز از نورسلطان ، آکتائو و آتیرائو قزاقستان به مقصد "کوتاسی" گرجستان راه اندازی خواهد کرد.

ادامه واکسیناسیون در پی مهار کرونا در تاجیکستان

خبرگزاری خاور تاجیکستان  روز شنبه گزارش داد که در  ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد جدیدی از کووید-۱۹ در تاجیکستان گزارش نشده است. به گزارش “خاور” به نقل از وزارت بهداشت و حفظ اجتماعی اهالی جمهوری تاجیکستان، تا روز ۱۶ مارس ۱۳ هزار و ۳۰۸ مورد ویروس کرونا ویروس جدید کووید-۱۹ در تاجیکستان گزارش شده است و از این تعداد  ۱۳ هزار و ۲۱۸ نفر یا ۹۹.۳ درصد درمان شده اند. همچنین ۹۰ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

بنا به گزارش ایرنا به نقل از آسیا پلاس ، واکسیناسیون معلمان و کارکنان ۱۶ مدرسه شهر دوشنبه از روز ۷ آوریل (چهارشنبه ۱۸ فروردین) آغاز شده است. یک منبع آگاه در شورای شهر دوشنبه گفته که واکسیناسیون تمام ۱۵۱ مدرسه و ۱۳۷ کودکستان در پایتخت تاجیکستان را پوشش خواهد داد.

وی افزود که در مجموع ۱۰ هزار معلم و کارکنان مدارس و نیز ۳۰ هزار از کارکنان مراقبت از کودکان در ددوشنبه واکسن دریافت خواهند کرد.

کار واکسیناسیون در تاجیکستان از روز ۲۳ مارس شروع شد و بنا به گزارشها تاکنون بیش از ۲۶ هزار تن از کادر درمانی معادل بیش از ۵۱ درصد آنان واکسن زده اند. شورای علمای تاجیکستان که عالی ترین نهاد دینی این کشور به شمار می رود بر اساس آیات و روایات از مردم این کشور خواسته که از دریافت واکسن خودداری نکنند. این شورا در بیانیه ای اعلام کرد: برخی از مردم با واکسیناسیون مخالف هستند اما آنها یا شریعت را نمی شناسند یا از خطرات این بیماری آگاه نیستند.

امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در پیامی به مناسبت سال جدید میلادی ۲۰۲۱ پیروزی این کشور در نبرد با کرونا را اعلام کرد و انتظار می رود سال ۱۴۰۰ سال احیا و بازسازی اقتصادی در این کشور باشد. برخی ناظران بر این باورند که عزم رحمان برای اعلام پیروزی در برابر کرونا احتمالا ناشی از خواست او برای بازگشایی مرزهای روسیه به روی کارگران تاجیک است، چرا که درآمدهای بازگشتی این کارگران مهاجر نقش مهمی در اقتصاد تاجیکستان دارد.

کشور ترکمنستان نیز در حالی که همچنین موضع رسمی خود مبنی بر شناسایی نشدن هیچ موردی از کرونا در این کشور را ادامه می دهد اما در عین حال طرحی را برای واکسینه کردن افراد در معرض خطر را در برنامه دارد. این کشور ۲۹ دی ماه به عنوان اولین کشور در آسیای میانه واکسن روسی را تایید کرد و اواسط بهمن ماه اولین محموله بزرگ واکسن روسی را دریافت کرد.

در تاریخ ششم اسفند ماه جلسه فوق العاده شورای هماهنگی در مورد مشکلات حفظ بهداشتی در کشورهای مستقل مشترک المنافع برگزار شد که در آن مساله انجام مطالعاتی در باره مصونیت جمعیت دربرابر کووید-۱۹ در این کشورها بحث و بررسی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =