راه‌اندازی پلتفرم شهر هوشمند در بهشهر، شیروان و بجنورد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به راه‌اندازی پلتفرم شهر هوشمند در سه شهر کشور شده است که زیر سیستم‌های تعبیه شده در آن شامل شبکه اجتماعی و پیام‌رسان، بازار آنلاین، مدرسه هوشمند، سازمان‌ساز هوشمند حرفه‌ای است.

به گزارش روز چهارشنبه صندوق نوآوری وشکوفایی، محمد اکبرپور سکه مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به پلتفرم شهر هوشمند افزود: سیستم نوآوری اجتماعی حرفه‌ای پروسیس در لایه چهارم از شهر هوشمند، زیرساخت پلتفرم شهر هوشمند را ایجاد کرده است که اپلیکیشن‌ها و زیر سیستم‌های دیگر می‌توانند در این لایه سوار شوند.

وی با بیان اینکه شهر هوشمند از پنج لایه «سخت‌افزار»، «آنتن‌ها و اینترنت»، «سنسورها و IOT»، «لایه نرم‌افزاری» و در نهایت «لایه اپلیکیشن‌ها» تشکیل شده است، ادامه داد: زیر سیستم‌های تعبیه شده در این پلتفرم شامل شبکه اجتماعی و پیام‌رسان، بازار آنلاین"همینجا"، مدرسه هوشمند «پروسا»، سازمان‌ساز هوشمند حرفه‌ای «اسمارت» و «انجمن سلسله مراتبی» مناسب برای تدریس مجازی اساتید است.

اکبرپور گفت: این پلتفرم در حال حاضر در شهر بهشهر استان مازندران و شیروان و بجنورد از شهرهای خراسان شمالی راه‌اندازی شده است و به‌زودی در شهر بندرعباس نیز فعال خواهد شد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان بزرگترین مزیت این پلتفرم را فراهم کردن زیرساخت برای استارتاپ‌ها عنوان کرد و گفت: استارتاپ‌ها می‌توانند ابزارهای خود را به راحتی و با اضافه کردن یک ماژول خدماتی به پلتفرم اضافه کرده و در بستر شهر هوشمند «پرسیس» خدمات ارائه دهند. به عنوان مثال بازار آنلاین یکی از خدمات این پلتفرم است، بازار اینترنتی محلی به عنوان مرجع جامع کسب و کار عمل می‌کند و فروشگاه‌ها و سازمان‌ها می‌توانند کالاها و خدمات خود را ثبت کرده و در اختیار شهروندان قرار دهند.  

وی محلی بودن فروشگاه‌ها بر اساس هر شهر، قابلیت ایجاد فروشگاه اینترنتی برای مشاغل خانگی، داشتن فرآیند خرید اینترنتی بسیار ساده از هر فروشگاه با کمترین مصرف اینترنت، تخصیص یک سایت و یک اپلیکیشن به فروشگاه‌های ثبت شده، امکان داشتن فروشگاه اینترنتی مشارکتی و غیر مشارکتی را از مزایای این فروشگاه اینترنتی نام برد.

اکبرپور یادآور شد: این سیستم نوآور یک زیرساخت قدرتمند است که به عنوان یک پلتفرم انعطاف‌پذیر با معماری چند لایه و مناسب برای شهر هوشمند، طراحی و پیاده‌سازی شده است،  اپلیکیشن‌های مختلف کاربردی در حوزه‌های کسب و کارهای خدماتی و فروشگاهی، سازمان‌ها، ادارات، آموزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس می‌توانند در این زیرساخت جامع به صورت یکپارچه قرار گیرند. هر شهروند فقط کافی است اپلیکیشن این شهر هوشمند را نصب کرده و با نقش‌های مختلف از خدمات الکترونیک و آنلاین در سازمان‌ها و کسب وکارهای مختلف شهر هوشمند بهره ببرد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد میزان استقبال از این پلتفرم بیان کرد: در حوزه آموزش مجازی تعدادی از دانشگاه‌ها و مدارس از این زیرساخت استفاده می‌کنند. در حوزه کسب و کارها نیز اپلیکیشن بازار آنلاین در این زیر ساخت قرار داده شده است و مشاغل خدماتی و فروشگاهی در آن فعالیت تجاری انجام می‌دهند. تا امروز نزدیک به ۵۰ هزار کاربر، بیش از ۲ هزار کسب و کار و بیش از  ۵ هزار کالا در این زیرساخت ثبت شده است.

وی در مورد استفاده این شرکت از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: برای نمونه‌سازی پلتفرم این شهر هوشمند مبلغ ۹۳ میلیون تومان از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کردیم و در حال حاضر قرارداد تسهیلات تجاری‌سازی به میزان ۲۰۰ میلیون تومان را با صندوق نوآوری داریم که بخشی از آن دریافت شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =