هفت سال گذشته بیش از ۲ هزار میلیارد ریال وام در ابرکوه پرداخت شد

یزد - ایرنا-  رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابرکوه گفت: هفت سال گذشته برای ایجاد اشتغال و توسعه طرح های صنعتی نیمه تمام و در دست ساخت با همکاری بانک های عامل  ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال وام در این شهرستان پرداخت شد.

ناصر زارع روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تلاش دولت در ایجاد اشتغال و رونق کسب وکار در فرآیند شعار سال ها بود، افزود: با پرداخت این میزان وام زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۲۰ نفر از جوانان جویای کار شهرستان فراهم شد.

دبیر کارگروه اشتغال ابرکوه با اشاره به نرخ بیکاری ۱۴.۱ درصد شهرستان برپایه سرشماری سال ۱۳۹۵، اظهارکرد: این عدد در پنج سال گذشته با تکمیل واحدهای تولیدی نیمه تمام و پرداخت تسهیلات به کمتر از ۱۰ درصد رسید.

زارع افزود: سه هزار و ۴۵۶ نفر از افراد جویای کار تا قبل از اسفندماه سال ۱۳۹۵ در سامانه کاریابی ثبت نام کردند که  پس از پالایش آمار از ۲ هزار و ۳۵۵ نفر ، هزار و ۱۰۱ نفر مشغول کار شدند و در لیست بیمه شدگان تأمین اجتماعی قرار گرفتند.

کاهش آمار بیکاری از ۱۴.۱ به کمتر از ۱۰ درصد 

وی ادامه داد: در هفت سال گذشته  ۲ هزار و ۸۵۰ نفر افراد جویای کار در سامانه کاریابی ثبت نام کردندکه از این تعداد ۸۵۰ تن به صورت خویش فرما، مشاغل خانگی و صنعت جذب بازار کار شدند و زمینه اشتغال هزار و ۶۶۱ نفر به عنوان کارگر در حوزه های صنعت ، کشاورزی ، مهندسی و میراث فرهنگی فراهم شد.

رییس اداره تعاون ابرکوه خاطرنشان کرد: این اداره پنج سال گذشته ۲۰ میلیارد و ۱۰۰میلیون ریال تسهیلات مشاغل خانگی با کمک بانک ها در اجرای ۱۳۷ طرح پرداخت کرد که زمینه اشتغال ۱۹۶ نفر نیز فراهم شد .

دبیر کارگروه اشتغال ابرکوه حفظ اشتغال موجود را مهمترین رویکردهای دولت عنوان کرد و  یادآور شد: با پرداخت وام به مشاغل خانگی و بخش های مختلف دولتی مانند کمیته امداد و بهزیستی به صورت کارگری و خویش فرمایی مشغول کار هستند.

زارع خاطرنشان کرد: همچنین مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال وام اشتغال پایدار روستایی و عشایری، در اختیار ۳۱۹ متقاضی حقیقی و حقوقی، قرار گرفت که در این زمینه هم اشتغال ۵۵۹ نفر از جوانان جویای کار فراهم شد.

این مسوول تصریح کرد:  بیشتر افرادی که جذب بازار کار شدند،  فارغ‌التحصیلان مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها  بودند و در بخش های کشاورزی، تولید فرآورده‌های دامی، صنایع غذایی و تبدیلی، فرش دستبافت ، گردشگری ، فناوری اطلاعات، ورزشی، آموزش و رفاهی، مشاغل خانگی و خدماتی ‌مشغول کار هستند.

رییس اداره تعاون ابرکوه تصریح کرد: هم اکنون هزار و ۵۰ نفر که حدود ۶۰ درصد آنان را فارغ‌التحصیلان مراکز دانشگاهی تشکیل می دهند در این شهرستان جویای کار هستند.

در حال حاضر  هزار و ۱۸۰ واحد اقتصادی صنعتی، تولیدی ، خدماتی ، معدنی  و کارگاه های ساختمانی با یک تا ۳۰۰ کارگر و در مجموع پنج هزار و ۵۰۰ نفر نیروی انسانی در شهرستان ابرکوه فعال است.

افزون بر ۲ هزار واحد صنفی دیگر به صورت خویش فرما و حدود  ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در رسته های مشاغلی خانگی در عرصه‌های مختلف اقتصادی مشغول فعالیت هستند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =