۲۵ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۰
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84295338
۰ نفر

برچسب‌ها

چرا روسیه نگران احداث کانال آبی استانبول است؟

تهران - ایرنا- یک تحلیلگر سیاسی روس، علل نگرانی کشورش از احداث «کانال آبی استانبول» توسط ترکیه را تشریح کرد و گفت: مسکو نگران است که احداث این کانال باعث خروج آنکارا از پیمان بین‌المللی «مونترو» شود.

به گزارش ایرنا، پیمان مونترو که در بیستم ژوئیه سال 1920 بسته شد، حرکت دریانوردی در کانال‌های «بسفر» و «داردانل» و همچنین «دریای سیاه» را سازماندهی و تنظیم می‌کند.

«اکبال دره» تحلیلگر سیاسی روس امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با یک شبکه تلویزیونی عربی درباره علل نگرانی روسیه از کانال آبی استانبول که ترکیه قصد دارد آن را به طول 45 کیلومتر برای اتصال دریای سیاه به دریای مرمره احداث کند، گفت: مسکو نگران است که احداث کانال آبی استانبول از جنبه نظری هم که شده به آنکارا حق خروج از پیمان بین‌المللی مونترو را بدهد.

برپایه این گزارش، خروج آنکارا از پیمان مونترو ممکن است که ورود اوکراین و گرجستان به پیمان ناتو را تسریع کند و در این صورت، دریای سیاه صرفا به دریایی وابسته به ناتو تبدیل خواهد شد و این همان چیزی است که مسکو آن را نمی‌پذیرد.

این درحالی است که در سطح داخلی ترکیه نیز جناح مقابل دولت «رجب طیب اردوغان»، مخالف احداث کانال آبی استانبول به دلیل خطرات زیست محیطی و هزینه مالی هنگفت آن است.

اکبال دره تحلیلگر سیاسی روس خاطرنشان ساخت: موضوع گذرگاههای آبی در طول تاریخ علت بروز درگیری‌های طولانی بین مسکو و آنکارا بود، اما به یاری پیمان مونترو، دوطرف از حدود یکصد سال پیش تاکنون وارد درگیری نظامی نشده‌اند.

وی تصریح کرد: مسکو به این پیمان متعهد و پایبند بوده است، زیرا مانع حضور نیروهای پیمان ناتو در دریای سیاه شده است.

این تحلیلگر افزود: آنکارا تا این لحظه به مفاد پیمان مونترو متعهد بوده است، اما خروج از این پیمان ممکن است باعث تسریع ورود اوکراین و گرجستان به پیمان ناتو شود. در این صورت، دریای سیاه صرفا به یک دریای تابع پیمان ناتو تبدیل خواهد شد و مسکو با این امر مخالف و آن را غیرقابل قبول می‌داند.

وی تصریح کرد: مذاکرات روسیه و ترکیه درباره کانال آبی استانبول با اختلاف شدید بین روسیه و اوکراین همزمان شده است. اوکراین از حمایت ترکیه برخوردار است و این وضعیت، نگرانی‌های مسکو را افزایش داده است.

کاخ کرملین جمعه گذشته در واکنش به طرح آنکارا برای احداث کانال آبی استانبول، در بیانیه‌ای بر "لزوم حفظ سازوکار موجود برای تنگه دریای سیاه براساس مفاد پیمان مونترو به منظور تضمین ثبات و امنیت منطقه‌ای تاکید کرد".

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه قصد دارد که کلنگ احداث این کانال را با وجود مخالفت اپوزیسیون داخلی و اعتراض خارجی در تابستان آینده به زمین بزند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha