آواربرداری ۹۵ درصد منازل شهر زلزله زده سی سخت انجام شد

یاسوج- ایرنا- معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: آوار برداری ۹۵ درصد منازل در شهر زلزله زده سی سخت انجام شده و پنج درصد مابقی به خاطر اختلافات میان وارثان بوده است که این میزان نیز تا یک هفته آینده تمام می شود.

به گزارش ایرنا عزیزالله مهدیان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: کار کارشناسی و تشکیل پرونده منازل زلزله زده سی سخت تمام شده و کار اجرایی آغاز شده است.

وی افزود: تنها موردی که ما را در آینده با مشکل مواجه می کند این است که اکثر خانوار ها زیربناهای بالای ۱۳۰ متر را شروع کرده اند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور تصریح کرد: با هزینه های موجود برای ساخت مسکن ممکن است در انتها با مشکل مواجه شوند.

مهدیان ابراز داشت: برخی از این زلزله زدگان اعلام می کنند که آورده دارند و می خواهند خانه های بزرگ بسازند.

وی ادامه داد: این در حالی است که با این تسهیلات پیش بینی شده زیربنای ۸۰ متر کامل می شود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور بیان کرد: چنانچه مردم تعلل نکنند و سریع تر پای کار بیایند امکان این که منابع مجدد تامین شود وجود دارد.

مهدیان عنوان کرد: برخی ها بر روی نقشه منازل تردید دارند و مجدد آن را تغییر می دهند که با این شیوه زمان را برای دریافت تسهیلات از دست می دهند.

وی تاکید کرد: برای افرادی که خانه های آن ها خراب شده و قابل سکونت نیست تسهیلات اسکان موقت پرداخت می شود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور ابراز داشت: سر جمع اعتبارات برای مسکن، معیشتی، اسکان موقت ۱۸۵ میلیون تومان کمک بلاعوض و تسهیلات است.

مهدیان ابراز داشت: تلاش ما این است که همه این پول صرف هزینه ساختمان شود تا مردم در انتها با مشکل مواجه نشوند.

دولت برای بازسازی شهر سی سخت اهتمام خود را به کار گرفته و آنچنان که رئیس جمهوری وعده داده است تا مرداد ماه امسال بازسازی این شهر به اتمام خواهد رسید.

دو روز پس از وقوع زمین لرزه سی سخت نیز محمد اسلامی وزیر راه به نمایندگی از رئیس جمهوری به این شهر سفر کرد.

دولت تاکنون ۴۳۰ میلیارد تومان  اعتبار بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی شهر سی سخت مصوب و ابلاغ کرده است.

بدنبال زلزله سی سخت ؛۶ هزار و ۵۰۰ واحد درخواست ارزیابی داشتند ؛ بیش از ۴ هزار واحد خسارت دیده و یک هزار و ۲۰۰ واحد باید تخریب کامل شود.

تلاش مجموعه دولت و تمامی نهادها بر این است که در موعد مقرر منازل تحویل مردم شود.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر ساعت ۲۲ و پنج دقیقه و ۳۴ ثانیه شب ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ شهر سی ‌سخت مرکز شهرستان دنا را لرزاند.

زلزله در فاصله ۱۰ کیلومتری سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد ، ۱۹کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد.

این زلزله تلفات جانی نداشت اما خسارت زیادی به خانه ها و زیرساخت های شهر سی سخت وارد کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =